האסון בהר הרצל: הוגשו כתבי אישום

כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות הוגשו נגד חברת עיצוב במה וחמישה נאשמים אשר היו מעורבים בהפקת הטקס הממלכתי.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ט' בטבת תשע"ה

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית משפט השלום בעיר כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות וחבלה ברשלנות, נגד חברת עיצוב במה בע"מ וחמישה נאשמים נוספים אשר היו מעורבים בהפקת טקס הדלקת המשואות הממלכתי בהר הרצל בירושלים בשנת 2012.

במהלך החזרות לקראת הטקס, התמוטט המבנה שהוקם לתליית ציוד הגברה, תאורה ומקרנים. חיילים ששהו ברחבה, נסו על נפשם, המבנה קרס לקרקע ומספר חיילים נלכדו תחתיו. סגן הילה בצלאלי ז"ל נלכדה מתחת למבנה וכתוצאה מכך נגרמו לה חבלות קשות בכל חלקי גופה אשר גרמו למותה. כמו כן נפצעו מספר חיילים ששהו ברחבה .

מלבד "עיצוב במה", נאשמים גם מנהל התפעול של החברה טאימורז ליאונידזה, סמנכ"ל התפעול אלעד לביא ומנכ''ל החברה דורון לביא.

כמו כן הוגשו כתב אישום נגד אורן ורשבסקי, מהנדס מבנים אשר נשכר על-ידי חברת עיצוב במה לשמש כמהנדס קונסטרוקציה וכן יצחק צוקר כדי לשמש כמהנדס מטעמו, בין היתר, לשם בדיקה הנדסית-בטיחותית של המבנה ואישורו.

יצחק צוקר שימש כיועץ בטיחות בעת תכנון וארגון הטקס, לרבות הקמת המבנה מטעם משרד ההסברה.

על פי כתב האישום, המבנה הוקם על ידי ''עיצוב במה'' ועובדיה ללא הכישורים המקצועיים הנדרשים, ללא כל תכנון הנדסי או חישובים הנדסיים וללא פיקוח הנדסי. בנוסף לכך, המבנה נבנה באמצעות אביזרים שאינם ראויים ואינם מתאימים לו. מערכת העיגון של המבנה, אשר הוקמה ללא כל תכנון ובאופן שרירותי, הייתה לא יציבה ולא יעילה, מאולתרת ולמעשה חסרת יכולת של ממש לייצב את המבנה.

כמו כן נאשמת חברת עיצוב במה בכך שהקימה מבנה שהמערכת המבנית שלו אינה עומדת בדרישות הנדסיות מזעריות, תוך שימוש באביזרים שאינם מתאימים להקמת המבנה, ובאופן שגרם לאי יציבות המבנה ולהתמוטטותו בסופו של דבר.

ליאונידזה, אלעד לביא ודורון לביא, מואשמים כי התרשלו בכך שהמבנה הוקם תוך שימוש באביזרים שאינם ראויים ואינם מתאימים למבנה, ובאופן שאינו מתאים למבנה.

עוד עולה מכתב האישום כי אלעד לביא, לאחר שקיבל הודעה מסלע יום לפני קריסת המבנה כי המבנה מתנדנד בצורה חריגה, שלח עובד שאין לו שום ידע או הכשרה מקצועית מתאימה לבדיקת יציבות של מבנים בכלל ושל המבנה בפרט.

ורשבסקי מואשם כי לא חישב, לא תכנן ולא הכין תכנית קונסטרוקציה למבנה כנדרש ממנו. בנוסף לכך הוא גם לא בדק את יציבות ובטיחות המבנה לאחר הקמתו. כמו כן הוא פעל בניגוד עניינים בכך שהועסק הן ע"י חברת עיצוב במה והן ע"י יצחק צוקר. בכך מנע ביקורת, ע"י מהנדס בלתי תלוי, של יציבות המבנה.

צוקר מואשם בכך שלא ווידא קיומה של תכנית קונסטרוקציה הנדסית להקמת המבנה. אפשר להעלות את המשתתפים על רחבת הטקס ולהתחיל בחזרות לטקס בסביבתו של המבנה, בהשתתפות חיילים ומופיעים אחרים, ביניהם ילדים, למרות שלא נעשו בדיקות מקצועיות ולא נתנו אישורים מתאימים ליציבותו ובטיחותו של המבנה. גם כאשר נודע לו כי המבנה אינו יציב ומתנדנד לא הורה מיידית לפנות את רחבת הטקס.

''במעשיהם המתוארים לעיל, גרמו הנאשמים ברשלנות למותה של הילה בצלאלי ז"ל וכן עשו מעשה שלא כדין או נמנעו מעשות מעשה שחובה לעשותו ונגרמה בהם חבלה לאדם'', נקבע בכתב האישום.