משרד הביטחון לתושבים: תיערכו

ממשרד הביטחון וחברת החשמל ועד למוסדות החינוך. מדינת ישראל נערכת לשלג שצפוי לפקוד את הרי המרכז החל מיום רביעי.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ג בטבת תשע"ה

שלג בירושלים, הבוקר
שלג בירושלים, הבוקר
ערוץ 7

סופת השלגים שצפויה לפקוד את הרי המרכז החל מיום רביעי, מביאה את המערכות השונות להיערכות שיא.

ממשרד הביטחון נמסר בצהריים, כי המשרד השלים היום את היערכותו למזג האוויר הסוער הצפוי החל מיום ג'. "ההיערכות כוללת כוננות של כלי רכב כבדים לפיזור מלח באזור ירושלים והצפון, התארגנות לרכישה מיידית של כמויות גדולות של מזון ואמצעי חימום, תיאום של רשות החירום הלאומית עם משרדי הממשלה בהיבטי פתיחת צירים, טיפול בתקלות וניתוקי חשמל, טיפול באוכלוסיות מיוחדות ועוד, וכן הכנת מתקני קליטה הסמוכים לצירים לצורך קליטת אוכלוסייה מזדמנת וטיפול בה".

עם זאת, במשרד, "קוראים לאזרחים שמתגוררים באזורים שבהם צפויה הסערה להיערך לאפשרות של חסימת צירים וניתוקי חשמל ומים בשעות הראשונות, ולוודא שיש ברשותם מזון, מים ותרופות נחוצות עד להגעת כוחות הסיוע".

גם בחברת החשמל ההיערכות בעיצומה. מנכ"ל חברת החשמל, אלי גליקמן, הורה על פתיחת שני חדרי מצב בירושלים ובצפת לקראת הסופה הצפויה בהמשך השבוע.

במקביל הנחה המנכ"ל על קידום רכבים וגנראטורים לשטח תוך תיאום מלא עם פיקוד העורף, המשטרה וגורמי סיוע נוספים. זאת בהמשך לישיבת הערכת מצב שהתקיימה הבוקר בחברת חשמל.

במועצה המקומית אפרת נערכה הבוקר ישיבת היערכות לקראת בואה של סופת השלגים. בשיבה חולקו תפקידים ורועננו נהלים והנחיות. בין היתר נבדקו מחסני החירום של המועצה, הוזמנו מפעילי מפלסות ומפעילי בובקאטים למקרה הצורך, כמו כן נפתח מוקד מיוחד אליו נרשמו מתנדבים רבים מרחבי המועצה שיעזרו בעת הצורך.

גם בקריית ארבע חברון נערכים לסערה. מלאכי לוינגר, ראש מועצת קרית ארבע חברון, מציין כי "בשנה שעברה השלג הגיע במלוא עוצמתו ובזמנים כאלה אנו חווים את הקהילתיות המקסימה והמיוחדת ביישובינו שכן העזרה ההדדית עומדת לנגד כל תושב ותושב וכולם נרתמים לסיוע, כל אחד לפי יכולתו. ברוך ה' השנה נערכנו על מנת לקבל את השלג בצורה הטובה ביותר, כולי תקווה שהשלג אכן יגיע אך בשונה משנה שעברה, בעוצמה שמשאירה גם זמן ליהנות".

גם במוסדות החינוך נערכים לסערה. במרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא, המונה כ-70 מוסדות חינוך ברחבי הארץ, הוקם מוקד אשר ישמש את המורים, ההורים והתלמידים לפניות בזמן אמת ולעדכונים שוטפים.

"אנו נערכים בעיקר באיזורים המועדים לשלג כגון ירושלים, הגולן והגליל" מספר שוקי סט שמפעיל את החמ"ל. "בשנה שעברה התחזיות המעיטו בערכה של הסופה שפקדה אותנו. למרות זאת הצלחנו לשחרר את התלמידים הביתה ברגע האחרון, והתלמידים הגיעו לבתיהם בשלום רגע לפני סגירת הכבישים ונפילת החשמל בחלק מהמוסדות. השנה הקמנו את החמ"ל כדי להתמודד מראש עם המצב וסיירנו במקומות המועדים. טיפלנו בעצים בסיכון לנפילה, כדי לצמצם פגיעות וסיכונים מיותרים".

מרכז ישיבות בני עקיבא טיפל גם באיטום גגות וחיזוק גדרות כהכנה לסופה המתקרבת. "אנחנו בקשר עם חדר המצב של משרד השיכון ובמידת הצורך נפנה תלמידים הביתה מבתי ספר ופנימיות בהמשך השבוע".