יעלון: מצ"ח לא חוקרת את אירוע גבעתי ברפיח

שר הביטחון יעלון: האירוע של חטיבת גבעתי באותו יום שישי ברפיח לא נמצא בחקירת מצ"ח. אני מקווה שאף אחד לא יחליט להכניס אותו לחקירה

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בטבת תשע"ה

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, השתתף היום (חמישי) ביום עיון לזכרם של אנשי סיירת מטכ"ל עמנואל מורנו ועודד ראור ז"ל, והתייחס לחקירות שנפתחו בעקבות מבצע "צוק איתן".

ביום העיון השתתפו צוערים מבה"ד 1, חיילים ומפקדים מסיירת מטכ"ל ומשפחות מורנו וראור, וכן שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין ז"ל, ומשפחתו של טייס חיל האוויר אל"מ דניאל שיפנבאוור ז"ל.

במהלך יום העיון אמר שר הביטחון יעלון, "עולה כעת השאלה של תחקירים וחקירות. אחד המבחנים של מפקד זה מתן גיבוי לאנשיו. כמובן כל עוד הם לא סרחו. התחקיר, לעומת החקירה, צופה פני העתיד. אתה רוצה ללמוד מהתרגיל או מהפעולה או מהקרב מה נכון ומה לא נכון, מה טוב ומה לא טוב, כדי להפיק לקחים ולהשתפר בעתיד. זו מהות התחקיר"

"חקירה מחפשת אשמים. היא צופה פני עבר ומסתכלת אל העבר. יש מקרים שזה חיוני. אם מישהו, תוך כדי קרב, סרח, עד כדי עבירה פלילית – למשל ביזה, אונס, ירי בזדון על אישה או ילד או מישהו שהניף דגל לבן – יש בזה עבירה על הכללים, יש בזה היבט פלילי. זה המקום שבו חוקרים חקירת מצ"ח פלילית", ציין יעלון.

"הקו צריך להיות מאוד ברור. זה שנלחמת בגבורה לא הופך אותך לחסין מפני בדיקה שלא עברת עבירה פלילית. אתה יכול להיות גיבור ומצטיין, אבל סרחת. אז אין ברירה. מחננו צריך להישאר טהור", הדגיש יעלון.

יעלון התייחס גם לאירועי "יום שישי השחור" במהלך מבצע "צוק איתן" ברפיח. נזכיר כי האירוע החל כאשר קצין צה"ל מחטיבת גבעתי, הדר גולדין, נהרג, וגופתו נחטפה על ידי לוחמי חמאס. במקביל לפעולת חילוץ הירואית שניסה לבצע חברו, סגן איתן, פתחו כוחות צה"ל בהרעשה ארטילרית כבדה לעבר האזור ובפעולה קרקעית רחבה.

יעלון הזים את השמועות לפיהן האירוע נמצא בחקירת מצ"ח. "מתרוצצות עכשיו הרבה מאוד שמועות והרבה אמירות, למשל באירוע של חטיבת גבעתי באותו יום שישי ברפיח. האירוע הזה לא נמצא בחקירת מצ"ח. אני מקווה שאף אחד לא יחליט להכניס אותו לחקירת מצ"ח", ציין יעלון. "זה אירוע מבצעי שהתקבלו בו החלטות כאלו ואחרות, זה לא משהו שבודקים אותו בכלים פליליים. צריך לתחקר אותו בכלים פיקודיים כדי להשתפר בפעם הבאה".