סדרת חינוך
סדרת חינוך צביקה מור

הפרעת קשב וריכוז (ADHD) מופיעה בין השאר בפערים גדולים בין יכולת לביצוע. משום כך, עולם האימון מתאים כל כך לאנשים אלו, בהיותו מוכוון לפן הביצועי של החיים.

בעשור האחרון החלו לחקור יותר ויותר את עולמם הרגשי של ילדים ומתבגרים עם ADHD. הממצאים חשפו בפני החוקרים ואנשי המקצוע עולם שלם וייחודי המאפיין ילדים ומתבגרים אלו, שללא היכרות עמוקה עמו, לא יתאפשר טיפול מקיף ומוצלח.

עבודה מקיפה ועשירה בנושא, נכתבה בידי ד"ר רונית פלוטניק בספרה "לגדול אחרת", ומאמר זה והבאים אחריו בסדרה מבוססים על עבודתה.

לילדים רבים הסובלים מלקויות למידה, קשב וריכוז נקשרה היסטוריה של לידה חריגה כגון: מצג עכוז, ואקום, מלקחיים, הבהלה לניתוח קיסרי, חניקה של חבל הטבור, חוסר חמצן ועוד. בעבר נתפסו התקלות הללו כאחד הגורמים האחראיים ללקות אך כיום רווחת ההשערה שהתקלות הללו הן תוצאה של נוכחות הלקות בחיי העובר, והיא הגורמת לתקשורת לקויה בינו לרחם אמו ומכאן למהלך לידה לא תקין.

התקשורת הלקויה בין העובר לאמו, ממשיכה גם לאורך גיל הינקות. בהתפתחות נורמטיבית של תינוק, מתרקמת מערכת יחסים בונה אמון בינו ובין הוריו. למשל, הוריו מערסלים אותו בידיהם, משמיעים לו קולות, מחבקים ומנשקים אותו והוא מחזיר להם ברוגע, בהירדמות ועם הזמן גם בחיוך וצחוק. כך ההורים מקבלים משוב חיובי למעשיהם והביטחון ההורי שלהם גדל. הם מצדם מחזירים לו בעוד אהבה, נתינה ופינוק שמתקבלים אצלו באהדה רבה וכך המעגל הולך ונבנה במישרים. כך הוא המצב אצל יילודים בעלי טמפרמנט נוח.

כשמדובר ביילודים שבהמשך הדרך יתגלו כלקויי למידה, קשב וריכוז, מערכת היחסים בינם ובין ההורים עשויה להיות שונה לרעה כבר בתחילת הדרך. מדובר ביילודים בעלי טמפרמנט סוער או מתחמם לאט.

תינוקות בעלי טמפרמנט סוער נתפסים בעיני הוריהם כאלו שקשה להרגיעם ולהרדימם, צריכים לאכול כל הזמן ובאופן כללי לא ניתן למלא את סיפוקם. לפעמים יש להם גם הפרעת חישה כתוצאה משיבושים בהתפתחות הסנסו-מוטורית, ואז הם רגישים לבגדים ובדים מסוימים, צורחים למגע מים, ומתקשים למצוא תנוחה מרגיעה בידי הוריהם או במיטתם. הורים אלו חווים כבר בתחילת ההורות תחושות קשות של אשמה בגלל חוסר יכולתם לתמוך בתינוקם, ונכנסים למעגל מסלים של עצבנות, חוסר סבלנות ורגשות אשמה. ההורים בטוחים שהתנהגותם גורמת לסבל מיותר לתינוק ולהם ואין להם יכולת להכיל ולהתמודד עם המצב הזה.

הקושי לא נשאר איתם בבית. התינוק לא רגוע לאורך שעות היום, וההורים לא מעיזים להשאיר אותו עם שמרטפית. גם לסבים ולסבתות זה עשוי להיות אתגר כבד מידי. כך יוצא שהתינוק מלווה את ההורים לכל מקום, החל מסידורים בעיר ועד לראיון עבודה וחתונה. עם הזמן ההורים פשוט מוותרים על התענוג המפוקפק ויוצאים בתורנות רק לאירועים ולמקומות ההכרחיים ביותר, כשהאישה תישאר בדרך כלל עם התינוק בבית. הקושי לא פוסח גם על התחום הזוגי. בהיותם תשושים ועסוקים עד מעל הראש, מתקשים ההורים למצוא לעצמם זמן איכות. כך יוצא שהמלחמה היא פנים ואחור. המציאות הקשה הזו מצריכה זוגיות איתנה במיוחד אך דווקא היא נפגעת בהיעדר זמן, פניות וכוחות להשקיע בה.

במקום שמחה והנאה מהתינוק-בובה שנכנס לחייהם, ההורים אובדי עצות, תשושים ומתקשים לחיות כזוג כשאי השקט מציף את חייהם ותובע עוד ועוד. הם מחזירים לו בחוסר רוגע ובעצבנות המשמשים לו כרקע ומנגינה בבית גידולו. במקום ליהנות עד הסוף מהתקופה הכל כך מרגשת ומשמחת של תהליך הגדילה, הם מתפללים שיגדל כבר ויאפשר לשפיות להיכנס לחייהם. העולם הרגשי של התינוק הזה נפגע כבר בראשית הדרך למרות המסירות אין קץ של הוריו, שידע והדרכה טובה היו יכולים לסייע להם מאד לעבור את השלב הראשון והמכריע בהורותם. עם הזמן הם ילמדו שהקשיים שליוו אותם בשנה הראשונה לא נעלמו ככה סתם, אלא רק החליפו צורה, ועל כך במאמר הבא.