חברתיות – לא לשמאלנים בלבד

קבוצת 'הבית היהודי הבית החברתי' תובעת מהמתמודדים לקדם חקיקה חברתית ולתבוע תיקים חברתיים. "המשימות החברתיות הן משימות הדור".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"א בטבת תשע"ה

הפריימריז בבית היהודי. ארכיון
הפריימריז בבית היהודי. ארכיון
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

רגע לפני הפריימריס ב'בית היהודי' שוחחנו עם מאור צמח, ממקימי קבוצת הפעילים החברתיים שהקימו את 'הבית היהודי הבית החברתי', קבוצת כוח המבקשת לקדם בתוככי המפלגה את האפיק החברתי שבה.

המוטו המרכזי של חברי הקבוצה הוא ההפנמה שהחברתיות אינה כלל ועיקר נחלת השמאל אלא חלק בלתי נפרד מהתפיסה התורנית לאומית שאותה על המפלגה לשאת בגאון. ברוח זו הם מקדמים בפריימריס שורת מועמדים ששמו להם למטרה את הפן החברתי ומבטיחים להמשיך ולדאוג לקידום חקיקה חברתית על ידי חברי הכנסת של המפלגה.

"אנחנו קיימים כבר שנתיים ודוחפים את חברי הכנסת לפעילות חברתית", מספר צמח וקובע כי המפלגה החברתית לאומית היא הבית היהודי. עם זאת גם הוא מודע לקושי ההסברתי של האפיק החברתי במפלגה הסרוגה. "קיימת בעיה בהסברה כי החבר'ה שלנו צנועים ולא מבליטים את העשייה. בולטת יותר העשייה בענייני ארץ ישראל", הוא אומר אך עם זאת מספר על היענות רבה מאוד של מועמדי המפלגה המתמודדים על מקום ברשימה להירתם לסוגיות החברתיות.

"יש היענות מאוד גבוהה. נפגשנו עם לא מעט מועמדים וחברי כנסת שביקשו מאיתנו תמיכה. הצבנו בפניהם רף חברתי מאוד גבוה. אנחנו בקבוצה עובדים סוציאליים, פסיכולוגים ועוד", הוא מספר ומזכיר כמה דוגמאות של חברי כנסת שלטעמו קידמו בקדנציה האחרונה סוגיות חברתיות. בהקשר זה הוא מזכיר את יו"ר הסיעה, חברת הכנסת שקד שלקחה חלק במאבק בגבעת עמל, פעלה בחוק סימון המוצרים והסדרת נושא הגז. עוד הוא מזכיר את סגן השר, הרב אלי בן דהן, "שמציג עשייה חברתית מהמעלה הראשונה". בין המומלצים החדשים לרשימה מונה צמח גם את אנט חסכייה אותה הוא רואה כקול רענן היכול לפעול במגזר הערבי הזקוק לעשייה חברתית.

בדבריו מציין צמח כי במפגשים עם פעילי המפלגה נראה כי הסוגיה החברתית החלה תופסת מקום נרחב יותר ויותר. "אחד המועמדים מספר שבפגישה עם חבר'ה חילוניים הם מתעניינים בנושאי ארץ ישראל וכשהוא פוגש את החבר'ה הדתיים הם מגלים התעניינות דווקא בנושאים חברתיים". נראה שהמפה הפנימית של 'הבית היהודי' מסמנת שינויים.

"הציבור שלנו מוביל בצבא ומוביל בעשייה החברתית. החבר'ה שלנו מובילים בפעילות עם אוכלוסיות הכי קשות, כך גם במשפחתונים. רוב המטפלים הם משלנו. המשימות החברתיות הן המשימות של הדור. אנחנו דואגים למעמד הביניים אבל אסור לשכוח שמתחת למעמד הביניים יש עוד ארבעה עשירונים. האוכלוסיות הללו לא פחות חשובות לנו. זו מדינה יהודית ולא ניתן להתעלם מהעוני. אנחנו רוצים לתת לאנשים חכות ולא רק דגים. השוויון ונקודת המוצא השווה לכל האזרחים היא הכרחית ולשם כך צריך להשקיע בחינוך וברווחה. זה לא עניין של שמאלנות. עם ישראל הוא אחד משלוש הרגליים שלנו ועם ישראל זה חברה".

ומה ביום שלאחר הבחירות? צמח מבטיח המשך מאבק לקידום חקיקה חברתית. "המבחן של חברי הכנסת הוא ביום אחרי הבחירות. הצבת תנאים חברתיים ולא רק מדיניים במו"מ הקואליציוני. צריך לדרוש מהלכים לצמצום פערים, פתרון בעיית הדיור לאוכלוסיות צעירות ועוד. נצטרך לראות גם דרישה שניקח תיקים חברתיים".

"אנחנו גוף חברתי פנימי בתוך המפלגה. אנחנו מחנה חברתי בתוך הבית היהודי. כמו שבליכוד היה מחנה אמוני ומחנה ליבראלי כך אצלנו צריך להיות המחנה החברתי. המפלגה הולכת וגדלה ומדברת במוצהר על תפיסת הנהגת המדינה ובהחלט יש מקום למחנה חברתי חזק. יש לנו מועמדים נהדרים. כל אחד מהם ראוי וכולם באים לתת את כול כולם לעם ישראל והנושא החברתי הוא בהחלט על הפרק".