ומה עם הנרטיב שלהם? לוחם דאעש
ומה עם הנרטיב שלהם? לוחם דאעשרויטרס

עיתונים במערב דיווחו על סמך הערכות מומחים בארה"ב, כי מדינת הח'ליפות האסלאמית של דאעש איבדה את תנופת הכיבושים, והיא למעשה מצויה בתהליך של היחלשות גם על רקע האפקטיביות של התקיפות האוויריות המבוצעות ע"י הקואליציה הצבאית הבינלאומית בהנהגתה של ארה"ב.

מנגד קיימים דיווחים המלמדים על המשך תהליך התעצמות דאעש. בלוב הארגונים המזוהים עם דאעש ממשיכים להרחיב את איזורי השפעתם, ובשכונות אחדות בעיר טריפולי הם הקימו משטרת מוסר האוכפת חוק וסדר על פי חוקי האסלאם. העיר דרנה נפלה אף היא זה מכבר לידי דאעש.

בלבנון ממשיך דאעש במתקפה במספר חזיתות ממזרח ומצפון, ובקרב ההנהגה הלבנונית וחיזבאללה קיים חשש עמוק מפני התדרדרותה של המדינה למלחמת אזרחים כוללת בדומה לסוריה.

קבוצות שונות של ארגון הטאליבן פקיסטן, אפגניסטן ובאיראן, עליהם נימנים כ-8,000 לוחמים נשבעו בסוף השבוע אמונים למדינה האסלאמית, והודעות דומות נמסרו ע"י ארגונים אסלאמיים קיצוניים במדינות נוספות, ובהן תימן ומצרים.

סרטון וידאו חדש שמפרסם דאעש ממחיש את השליטה הביטחונית במוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק בה מתגוררים כשני מיליון איש. מכוניות משטרה ועליהם הדגלים השחורים של דאעש מסיירות בצירי התנועה המרכזיים. השוטרים חמושים בנשק קל ובינוני, ובין היתר ברובי סער אמריקניים מסוג אם 16. מוסודות השלטון במוסול עברו באופן מלא לידי דאעש, ובעיר אינם ניכרים סימנים כלשהם למרד או אף לאופוזיציה נגד השלטון.

עשרות מאנשי שבט אבו נימר בחדית'ה שבעיראק הוצאו להורג לאחר שנאשמו בסיוע למשטר בבגדאד. עתה לאחר שמסר הדמים הועבר פתח דאעש בקמפיין של חזרה בתשובה ואפשר לבני השבט להכיר בטעותם ולהצהיר נאמנות למדינה האסלאמית. מהלך דומה בוצע בדיר א-זור שבסוריה, ולשבט הבדואי שעיטאת שעשרות מאנשיו הוצאו להורג מתאפשר כעת לחזור בתשובה ולקבל את מרות המדינה האסלאמית.