דיסקין: לאן נעלם דו"ח שמגר

ראש השב"כ לשעבר תוקף את הימנעותו של ראש הממשלה נתניהו מלהעלות לדיון והצבעה בממשלה את דו"ח ועדת שמגר בנושא מו"מ על חטופים.

ידידיה בן אור , כ"ב בטבת תשע"ה

יובל דיסקין
יובל דיסקין
מרים אלסטר, פלאש 90

ראש השב"כ לשעבר, בירך הבוקר (שלישי) בפוסט בפייסבוק על הבהרות היועץ המשפטי לממשלה בעניין נוהל "חניבעל", לטיפול בחשש לחטיפת חייל.

עם זאת, דיסקין קשר בין העיסוק בנוהל חניבעל, ובין הימנעותה של הממשלה במקבלת החלטה מחייבת בנוגע לישום מסקנות דו"ח שמגר.

"מדוע ממשלת ישראל שקיבלה לידיה - זמן קצר לאחר ששחררה 1000 מחבלים בעבור גלעד שליט - את מסקנות והמלצות וועדת שמגר בנוגע לכללים להתנהגות במקרה של חטיפת חייל, כנראה שגנזה ובכלל לא דנה בנושא, ואם דנה לא סיכמה את הנושא ופרסמה את הסיכום?", שאל דיסקין.

לדבריו, "מדיניות ואולי אף חקיקה בנושא זה, על פיה מדינת ישראל לא תיכנע לפיגועי חטיפה, וכי בעבור חטוף יהיה שחרור פורפורציונאלי בלבד (אחד תמורת אחד), תצמצם משמעותית את המוטיבציה הגבוהה של ארגוני הטרור לבצע חטיפות חיילים. זו מוטיבציה שהוזנה לאורך שנים רבות על ידי שחרורים המוניים של מחבלים רוצחי אזרחים בעבור חטופים"

"סיכום של הדיון והחלטות מנהיגותיות (?) היו עוזרים מאוד לצה"ל ולמדינת ישראל. אולם כדאי שנדע כי על אף ההצהרות המאיימות והריקות, אין לראש הממשלה או לממשלה עניין אמיתי להכריע בסוגיה טעונה זו באופן שימנע ממנה לחזור על שחרור המוני של מחבלים רוצחים גם בחטיפה הבאה", הוסיף דיסקין.