זהירות: פירות עם חשש ערלה

בתקופה זו נמכרים בשווקים פירות רבים, אך יש להיזהר מפירות שיש בהם חשש ערלה. הרשימה המלאה.

ישי קרוב , כ"ז בטבת תשע"ה

בתקופה זו נמכרים פירות רבים, אך בחלק מהם קיים חשש ערלה.

בארגון כושרות מציינים כי פירות ערלה אסורים מן התורה גם בזמן הזה, בשונה מפירות טבל, שלא הפרישו מהם תרומות ממעשרות ואיסורם הוא מדרבנן, "בשל כך, יש להקפיד ביותר על רכישת פירות-עץ שאין בהם חשש ערלה".

יש לשים לב כי לא בכל מקום שאנו מעוניינים לקנות, יש תעודה המעידה על פיקוח כשרותי בנושא זה, זאת מאחר שעל הרבה מהשווקים אין כלל פיקוח - הן לגבי הפרשת תרומות ומעשרות והן ביחס לגידולי ערלה.

מסיבה זו, ציינו ב"כושרות", חשוב לזכור שתרומות ומעשרות יכול כל אחד להפריש לבד בביתו, אבל ערלה אי אפשר "להפריש" ואין אפשרות לפתור את בעיית הערלה בפירות.

הפירות אותם יש לקנות במקומות מפוקחים ומסודרים: אבוקדו, אוכמניות, אפרסק, נקטרינה, גויאבה, זית סורי, פיטאיה, צבר, קרמבולה, תפוחי עץ (עד ר"ח שבט), תפוז טבורי, פומלית, פומלה, לימוניאור,הדס, אודם (יפעת), תמי.

הפירות שאפשר לקנות גם במקומות שאין בהם פיקוח מסודר, הואיל והסיכוי שימצאו בהם פירות ערלה הוא נמוך מאוד או כלל לא קיים: אנונה, אפרסמון, זיתים לשמן, קיווי, תאנים, תפוזים מזן שמוטי, תפוזים הנקלפים בקלות, לימונים. פאפיה ופסיפלורה - אשכנזים עם פיקוח, ספרדים - לא נחשב עץ ולכן אין צורך בפיקוח.