אבו מאזן
אבו מאזן רויטרס

עו"ד עדו רוזנצוויג, מומחה למשפט בינלאומי, התייחס ביומן ערוץ 7 להחלטת בית הדין הפלילי בהאג לפתוח בהליכי בדיקה של תלונות הפלשתינים נגד צה"ל ותפקודו במבצע 'צוק איתן'.

רוזנצווייג, המשמש גם כמנהל מחקר במרכז 'מינרווה' לחקר שלטון החוק במצבי קיצון באוניברסיטת חיפה, לא ממהר להצטרף לקולות הישראליים המגדירים את המהלך בהאג כשערורייה, כפי שעשו זאת שר הביטחון, ראש הממשלה ואחרים, אלא מסביר כי מדובר לפי שעה בבדיקה מקדימה מתחייבת. "זו חובתו של בית הדין בכל מצב שמגיעה אליו תלונה על אירועים בשטח שנמצא בסמכותו, וכשהפלשתינים קיבלו את סמכותו החל מהשלושה עשר ביוני חובה על בית הדין לבצע בדיקה מקדמית כדי להחליט יש לו סמכות לדון ובהתאם האם ישראל צריכה לעמוד לדין, או הפלשתינים או גם וגם, אבל זו לא החלטה שערורייתית אלא בדיקה מחויבת מתוקף סמכות בית המשפט".

באשר ליכולת בית המשפט בהאג לשפוט כעת את הפלשתינים אומר עו"ד רוזנצווייג כי אכן קיימת סמכות שכזו. "סמכות השיפוט של ביהמ"ש היא כלפי מדינות שקיבלו את סמכות בית המשפט. כלומר כל עברה שנעשתה לכאורה בשטח הפלשתיני או על ידי פלשתינים ניתן להתלונן עליהם ובית הדין יהיה חייב לבצע בדיקה מקדמית ובהתאם להחליט אם להגיש כתבי אישום".

באשר להגדרת מעמדם של הפלשתינים כמדינה אומר רוזנצווייג כי השיקול הזה היה רלוונטי אחרי 'עופרת יצוקה' כאשר הפלשתינים ביקשו להתלונן אבל התובע קבע שהם אינם במעמד מדינה ולכן לא יוכלו לתבוע, אך משקיבלו ביום ה-29 בנובמבר מעמד של מדינה לא משקיפה באו"ם הרי שהמצב השתנה ומאז מחויב בית הדין לקיים בדיקה מקדמית. כך לטעמה של התובעת בבית המשפט.

באשר להתנהלותה הנדרשת של ישראל מול הסוגיה אומר רוזנצווייג כי על נציגיה להוכיח את היות ישראל מדינה מסודרת בעלת סמכות לחקור בעצמה את המעשים שהיא מבצעת. "ככל שניישם את סמכותנו לבדוק בעצמנו אם חרגנו מהחוק בית המשפט יתקפל אחורה ויודיע שכל עוד ישראל מבצעת את המהלכים כנדרש אין בכוונתם להתערב", הוא אומר ומבהיר כי גם מול בית המשפט בהאג קיימת חזקת החפות ואין שם דרישה כלשהי לראות תוצאות מסוימות להליך המשפטי כל עוד ברור שהוא מתבצע באופן ראוי ואמתי.

עו"ד רוזנצווייג מבהיר כי פעולה משפטית נכונה של ישראל הבוחנת את עצמה הדבר יוכל להביא גם לכך שהפלשתינים יצאו הנפגעים המרכזיים מ המהלך כולו. "ככל שנשתף פעולה עם המערכת, נוכיח שאנחנו חוקרים כמו שצריך ונוכל להעביר מידע על מעשים שהפלשתינים ביצעו כדי שהם יפלו בבור שהם חפרו. הם נתנו סמכויות שיפוט לבית המשפט והם צריכים כעת להוכיח שהם פעלו לפי החוק. מערכת המשפט שלנו יותר חזקה וטובה מזו של הפלשתינים. יש להם בעיה משפטית הרבה יותר מורכבת להוכיח את טענותיהם".

לזאת מוסיף רוזנצווייג ומציין כי הנקודה החלשה היחידה של ישראל היא סוגיית ההתנחלויות שכן בעקבות מעשי הנאצים נקבע כי העברת אוכלוסיה בשטח כבוש מהווה פשע מלחמה, ובסוגיה זו ישראל תצטרך להתמודד בדרך אחרת שכן ישראל אינה מקבלת את הגדרתן של ההתנחלויות כפשע.

לדבריו יש כמה וכמה דרכים להתמודד עם הטיעונים נגד ההתנחלויות, בין השאר מדובר בטיעון ולפיו אין מדובר בעבירה חמורה ביחס למנסחי החוקה כפי שנקבעה לאחר מלחמת העולם השנייה, ניסוח שכלל העברת אוכלוסיה בכפייה, מה שאין כן בהקמת ההתנחלויות.

באשר להתייצבות האמריקאית נגד המהלך בהאג מעריך עו"ד רוזנצווייג כי מאחוריה עומדת התפיסה שהסכסוך הישראלי פלשתיני צריך להסתיים בדרכי מו"מ וחשש אמריקאי שכל התחפרות משפטית מרחיקה פתרון שכזה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו