תחת איום. אירופה
תחת איום. אירופהצילום: סרג' אטל. פלאש 990

אחרי צרפת אנחנו שומעים על בריסל יוון ומקומות נוספים שבהם מתגלים תאי טרור מוסלמי קיצוני. על ההתמודדות האירופית עם הטרור המוסלמי הגואה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם ד"ר דינה ליסננסקי, מומחית מאוניברסיטאות חיפה ובר אילן לתנועות רדיקאליות אסלאמיות.

בראשית הדברים נשאלה ד"ר ליסננסקי שאלה פשוטה ואולי מעט תמימה ברוח – מה לאיסלאם הקיצוני דווקא נגד אירופה?

במענה הזכירה ליסננסקי את ההיסטוריה הקצרה של השנים האחרונות, שנים בהם נשמעה הטפה גוברת במסגדים ומחוצה להם להצטרף לאיסלאם כאשר הייעוד הוא למוסלמים ולמי שאינם מוסלמים. לא פעם המצטרפים לא ידעו לאן באמת הם מצטרפים שכן "יש הרבה תנועות ואידיאולוגיות וה'דאעווה', ההטפה, לאיסלאם התבצעה על ידי הרדיקאליים יותר".

בעקבות הטפה זו התעורר רצון להצטרף ללחימה בסוריה מיד כשהחלה מצידם של צעירים אירופיים, בנים למשפחות שהיגרו ממדינות המגרב כשהם חילוניים אך הם עצמם, הצעירים חשים חוסר שייכות לאירופה ומנגד חוסר היכרות מעמיקה ומשמעותית עם האיסלאם שאליו הם חוברים. "הם חיפשו זהות והחיפוש הזה הביא אותם לזרועות האיסאלם הקיצוני"

"אנחנו מתחילים לראות את התוצאות של העבודה הקשה של תנועות רדיקאליות כמו אל קעידה והמדינה האסלאמית – הרבה התגייסו וכעת מתחילים לחזור. אותם שאמרו שהיה טוב להם בסוריה אומרים כעת שבכל זאת הם מתגעגעים לאירופה, מתגעגעים למקדנולנדס ואפילו לטעון את האייפד ולכן רוצים לחזור...", היא אומרת ומציינת שדבריה אינם גוזמה או דברי לעג אלא דברים המתבססים על ציטטות של צעירים אירופים המתבטאים ברשתות החברתיות כדי להסביר את מניעיהם בדרך חזרה לאירופה.

"כעת הם זולגים חזרה. הם יכולים להשפיע על כאלה שלא הגיעו איתם לסוריה, וכך משפיעים על תאים רדומים להתחיל לפעול כשפיגוע טרור נותן השראה לתאי טרור נוספים".

ד"ר ליסננסקי מציינת כי בתורכיה לבדה התגלו למעלה מ–3000 תאים רדומים של טרור. מדובר ב"מבצעי פעילות של ארגון טרור מסוים. ההשתייכות יכולה להיות כפולה או משולשת – להזדהות עם אל קעידה, דאעש או ארגון אחר".

אז אם אנחנו שואלים למה דווקא באירופה התשובה היא שזה לא רק באירופה אלא "בכל מקום שבו אין שלטון איסלאמי כמו מצרים". כעת המיקוד הוא אירופי מאחר וכאמור מדובר ב"ילדי מהגרים שמחפשים שייכות והמערב נתפס בעיניהם כישות דורסת, ישות שלקחה אליה את כל הכוח ולא הותירה לאיסאלם יכולת לשגשג כמו שהיה בעבר".

"הכוונה שלהם היא להפוך את העולם לסדר שהיה אמור להיות מלכתחילה – אם נאמר שהמוסלמים צריכים לשלוט בעולם אז לא טבעי שמוקדי הכוח לא בידי המוסלמים הרדיקאליים, ולכן המערב הוא מוקד לטרור".

באשר להתמודדות ממשלות המערב מול התופעה ההולכת וגוברת אומרת ליסננסקי כי ממשלים אלה נמצאים בהתחבטויות ובחוסר ידע כיצד להתמודד שכן גם בהם עצמם הדעות קוטביות והפוכות באשר לאופן הנכון להתמודד. "יש עלייה של מפלגות ימין שמאוד רוצות להשאיר את אירופה כפי שהייתה לפני הגירת המוסלמים, ומצד שני מטרת הממשלות היא לשלב את המוסלמים, והשאלה היא איך. המוסלמים נמצאים תחת מעקב ללא הפרדה בין התנועות. הם מפרשים את המוסלמיים כולם כמסוכנים ולכן המוסלמים חשים צורך להתגונן", מציינת ליסננסקי ומזכירה את דבריו של נציג האיסאלם המתון ביותר בצרפת שיצא בהצהרה בשם המוסלמים בצרפת מיד לאחר הפיגועים האחרונים וקבע כי מבצעי המעשים לא עשו זאת בשם האיסלאם או בשם המוסלמים בצרפת. להערכתה "רוב המוסלמים חשים כמוהו, אבל הדור הצעיר מרגיש שלא רוצים אותנו ולא מקבלים אותנו ולכן אנחנו צריכים להתחבר למשהו שמקבל את שתי הזהויות שלנו, האירופית והמוסלמית, כפי שהן".

באשר להתמקדות הטרור המוסלמי אירופי ביהודים אומרת ד"ר ליסננסקי כי "היהודים מהווים קבוצה נוחה להשתלח בה, מכל הכיוונים ולא רק מהמוסלמים. ישראל מתקבלת כמסרטנת מבחינת העולם הערבי, כך מתייחסים אליה. לטעמם המערב השתיל את ישראל בכוונה במזרח התיכון ולכן פגיעה בישראל היא לגיטימית. משום כך הפגיעה הראשונית היא קודם כל במוסדות יהודים. ראינו איך בבריסל – המפגעים אמנם באו לבצע פעולות טרור בשוטרים עובדה היא שמיד לאחר מכן התחילו להגן על מוסדות יהודים".