כנגד כל הסיכויים: ניצחון על הרפורמים

ועדת הבחירות בהחלטה היסטורית: בחירות אלקטרוניות להסתדרות הציונית לא יתאפשרו בשבתות ובמועדי ישראל.

רעות הדר , כ"ח בטבת תשע"ה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Flash 90

לפני מספר ימים החלו ההצבעות לבחירות נציגי ההסתדרות הציונית העולמית בארצות הברית. כל יהודי מגיל 18 המתגורר בארצות הברית רשאי להיכנס לאתר האינטרנט המיועד לכך ולהשתתף בבחירת 145 נציגי ארצות הברית לקונגרס הציוני ה- 37. המועד האחרון להצבעה הוא 15.4.2015.

חה"כ לשעבר יגאל ביבי, ראש הסיעה הספרדית הציונית "אוהבי ציון", שנוסדה על ידי הרב עובדיה יוסף זצ''ל ומתמודדת לראשונה בבחירות, גיבש קואליציה הכוללת את סיעת הליכוד, המזרחי, הקונסרבטיבים ועוד, אשר פנתה לוועדת הבחירות הראשית ודרשה שלא לאפשר הצבעה בשבתות וחגים.

בין הסיבות שפורטו בפני הוועדה, עלה הרצון לשמור על הסטטוס קוו עליו הוחלט בקונגרס הציוני הראשון בבאזל, לפי הצעתו של הרצל, לשמור על השבת במוסדות הציוניים.

כמו כן, ציין ביבי במכתבו שהבחירות צריכות להיות שוויוניות ודמוקרטיות, ולא יתכן שיהיה למפלגות שאינן שומרות שבת מספר רב יותר של ימים להצבעה - דבר הפוגע בערך השוויון. עוד הוסיף ביבי שההסתדרות הציונית פועלת למען חיזוק הזהות היהודית ומורשת ישראל, ושהצבעה בשבת סותרת את הערכים הללו.

הסיעה הרפורמית הביעה התנגדות עזה למניעת ההצבעה, ודרשה בתוקף שהחלטת ועדת הבחירות בארצות הברית, שהצבעה תתאפשר בשבתות, תישאר על כנה.

יו"ר ועדת הבחירות, השופט בדימוס עזרא קמא ועו"ד ירון ארן והפרקליט הראשי עו"ד ברוך רובין קיבלו את דרישת רוב הסיעות שהתנגדו לחילול השבת, דחו את טענות הרפורמים ופסקו כי אין לקיים הצבעה בשבת בארצות הברית, ודרשו לעצור את פעילות האתר בשבת ובחג.

מנגד, ועדת הבחירות בארצות הברית השיבה שרצוי היה להתייעץ איתה בנושא, אך תכבד את ההחלטה, וכך נרשם ניצחון חשוב לאורתודוקסים בארץ ובעולם.

יגאל ביבי, יו"ר המועצה הציונית בישראל, אמר "אני שמח על כך שועדת הבחירות המרכזית החזירה בהחלטתה האמיצה את כבודה של השבת, ונתנה ביטוי ממשי לערכי השוויון והדמוקרטיה".