לשכת גיוס חיילים חרדים צה"ל הגיוס
לשכת גיוס חיילים חרדים צה"ל הגיוס צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

האם תמה הסאגה החרדית סביב שאלת ההתייצבות בבקו"ם לצו ראשון?

הכתב יאיר שרקי פרסם הערב (שלישי) בערוץ 2 כי בשל ההיתכנות לחרם חרדי על התייצבות בבקו"ם לצו ראשון, מתכנן צה"ל להחיל כבר בשבועות הקרובים התייצבות נפרדת לבחורי הישיבה בה תצומצם למינימום נוכחות של פקידות.

כזכור, לפני כשלושה חודשים פורסם ביומונים החרדיים 'קול קורא' של מועצת גדולי התורה החסידית שהכיל נוסח שאינו חד משמעי באשר לסוגיית ההתייצבות לצו ראשון וקרא "שלא לשתף פעולה עם תוכניות הצבא", כלשון המודעה. 

בכיר ביהדות התורה אמר בשעתו בשיחה עם ערוץ 7 כי בסיעה ממתינים לעמדת הרב שטיינמן. "המועצה החסידית לא מעוניינת לבוא לצבא עם עמדה שאינה אחידה", הוא אמר. "בסופו של יום, אי אפשר לזלזל בעמדת הרב שטיינמן הסבור כי להמשיך ולשמר את המצב הקיים". הגורם העריך אז כי ה'מועצת' תקבל החלטה כי המצב הנוכחי יישאר על כנו וכי יותר לבחורי הישיבות להתייצב לצו ראשון.

ברקע הדברים עמד המכתב ששוגר באותם ימים ממשרד הביטחון לחברי הכנסת החרדיים, שעה קלה לפני כינוס המועצה החסידית, ובו הובהר כי יתאפשר לבחורי הישיבות להתייצב בימים מסוימים ובשעות מסוימות כבקשת ההנהגה החרדית.

דא עקא, למרות הבטחת יעלון, הדברים לא הוסדרו הלכה למעשה. כעת, על פי הפרסום הערב, נראה כי בצה"ל הוחלט ליישר קו עם הבקשה החרדית ודילמת ההתייצבות באה אל קיצה.