אושרה העלאת שכר המינימום

ועדת העבודה והרווחה אישרה היום בקריאה שניה ושלישית את העלאת שכר המינימום שיגיע בהדרגה על לשנת 2017 לסכום של 5,000 ש"ח.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' בשבט תשע"ה

כסף
כסף
צילום: פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק שכר מינימום לפיו השכר יעלה עד ל-5,000 ש"ח.

ההצבעה לוותה בקריאות רבות, כאשר חברי הליכוד שאלו את חברי העבודה מדוע יו"ר המפלגה ח"כ הרצוג לא הגיע להצבעה בעוד שראש הממשלה נתניהו כן הגיע. מנגד ענו חברי העבודה שראש הממשלה מנצל את הנושא לטובת תעמולת הבחירות.

מוקדם יותר אישרה ועדת העבודה והרווחה בקריאה שניה ושלישית את ההצעה.

בפתח הדיון בישר יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ על סיכום אליו הגיע עם ראש הממשלה ובכירי משרד האוצר וההסתדרות על מנת להקל על אוכלוסיות הנכים והזקנים בהעסקת מטפלים.

לפי הסיכום, שיעור גמלת הסיעוד לנכים קשים יגדל במקביל לעליית שכר המינימום. בנוסף, לבסיס תקציב 2015 יתווספו 100 מיליון שקלים למקבלי קצבת שירותים מיוחדים.

"הודענו לראש הממשלה שאחרת לא נעביר את החוק והוא נרתם", אמר כץ בדיון. "לצורך העזרה לנכים ועל מנת להקל על העול הכלכלי שעשוי להיגרם להם כתוצאה מהחוק, יוקם צוות שיכלול נציגים ממשרדי האוצר, הרווחה והמשפטים, יחד עם נציגים מהביטוח הלאומי וההסתדרות, אשר ימליץ עד 26 בפברואר 2015 על אופן חלוקת הסכום. גם נציגי הנכים יישבו בחדר וקולם יישמע. 100 מיליון שקלים אמורים לספק פתרון הולם".

סמנכ"ל ארגון אהב"ה ואמא לילד עם נכות קשה, נירית סעדון, זעקה "ומה לגבי עזרה כלכלית ל- 5,000 ילדים עם נכות קשה? הם שקופים בשבילכם? הם לא מספיק חשובים?".

לדרישת יו"ר הוועדה וחברי הכנסת קארין אלהרר, יעקב מרגי ואורלי לוי-אבקסיס, הצהיר סגן ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, "אין מניעה שחלק מהאוכלוסייה שתיהנה מתוספת 100 מיליון השקלים יהיה אוכלוסיית הילדים עם נכות קשה".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר כי העלאת שכר המינימום היא "בשורה ענקית ל-25% מהשכירים במדינת ישראל, אשר משתכרים פחות משכר מינימום. הכנסת הזאת עשתה מעט מדי עבור החלשים, ובגלל הבחירות השתנה השיח".

לקראת תום הדיון, פנו נציגי הממשלה לח"כ כץ וביקשו הפסקה בדיון. עם חידוש הדיון סיפר ח"כ כץ כי הממשלה ביקשה לחזור בה מחלק מההסכמות ולדחות את המלצות הצוות המיוחד לאחרי הבחירות, אולם כץ סירב בתוקף.

ההעלאה הראשונה תגיע באפריל הקרוב, ותהיה של 350 שקלים, לשכר מינימלי של 4,650 שקלים. הפעימות הנוספות מתוכננות ל-1 ביולי 2016, אז יועלה השכר ל-4,825 שקלים, ול-1 בינואר 2017, אז יעמוד המספר על 5,000 שקלים.  

בכל מקרה לא יפחת שכר המינימום מ-47.5% מהשכר הממוצע במשק בחודש אפריל של אותה שנה, גם אם סכום זה יהיה גבוה מהסכומים המצוינים בהצעת החוק.

בחישוב לצורך קבלת שכר מינימום ייכללו תוספות שכר המוחרגות בדרך כלל מחישוב שכר עובד; אם באמצעות אותן תוספות מגיע העובד לסכומי שכר המינימום שאושרו היום, לא יעלה שכרו. עם זאת, עובדים שהיו זכאים עד כה להשלמה לשכר מינימום, גם אם זו גרמה לכך ששכרם בפועל גבוה משכר המינימום, לא ייפגעו ושכרם לא יפחת. מנתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת עולה כי כ-30% מהעובדים בגופים הציבוריים קיבלו בשנת 2013 השלמה לשכר מינימום ושכרם הממוצע עמד על כ-8,800 שקלים.