"מחבלים שנעצרו מסרו מידע שלא יסולא בפז"

ראש השב"כ לשעבר לא מתחבר למחאה ברשת על כך שהמחבל שביצע את פיגוע הדקירה אתמול בלב תל אביב לא חוסל במקום.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בשבט תשע"ה

"מחבלים שנעצרו מסרו מידע שלא יסולא בפז"-ערוץ 7
יובל דיסקין
מרים אלסטר, פלאש 90

ראש השב"כ לשעבר, יובל דיסקין, התייחס הבוקר (חמישי) בדף הפייסבוק שלו לשאלה שעלתה ביממה האחרונה לדיון ציבורי, מדוע לא חוסל אתמול המחבל הדוקר בלב תל אביב.

דיסקין ציין בפתח דבריו, כי "יש את חוק 'השכל הישר': מחבל שמחזיק בנשק חם או קר ומהווה איום (יש אמצעי ויש כוונה ומהווה סיכון מיידי לסביבתו) צריך להרוג אותו ומהר ככל האפשר. אני רוצה לראות איזה בית משפט בישראל ישלח איש ביטחון או אזרח שפעל על פי הכלל הזה לכלא".

מנגד, על פי אותו "חוק" קובע דיסקין, "מחבל שאין לו נשק חם או קר בידו או שאינו מהווה סיכון מיידי לסביבתו - פועלים לנטרולו - מזהירים אותו ומפעילים כוח מידתי בהתאם לנסיבות עד לביצוע מעצר שלו. מחבל שנכנע - עוצרים אותו".

בהקשר זה מציין דיסקין, כי "מניסיון של עשרת שנים בלחימה בטרור מכל הסוגים והמינים אני יכול לומר כי מחבלים שנעצרו - כולל תוך כדי פיגועים - מסרו מידע שלא יסולא בפז שהציל נפשות רבות בהמשך".

לדבריו, "זה כל הסיפור וכל ההיגיון על רגל אחת. כל הניסיונות של אחינו 'גיבורי התהילה' מהימין (שמעון ריקלין 'הבית היהודי' הבוקר ערוץ 2) למכור לנו הסבר פופוליסטי המתאים לימי בחירות, של שיקולים כלכליים של 'עלות המחבל בבית כלא מול עלות הכדור וכו'' הם מחוסרי בסיס מוסרי ומקצועי. באם היינו פועלים רק לפי השיקול הזה ולא מביאים מחבלים לחקירה - מאות רבות של אזרחי מדינת ישראל היו משלמים על כך בחייהם וזה בעיניי הכי לא מוסרי... המשך יום נעים ובטוח ושוב החלמה מלאה לכל פצועי הפיגוע!".