מתנגדת. פלוג.
מתנגדת. פלוג. דוברות הכנסת

בשנים האחרונות כתבתי לא מעט פעמים בבמה זאת על הנושא של מדיניות ההתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח.

על מנת שניזכר בעובדות: תחת הנהגתו של סטנלי פישר וגם היום בתקופת כהונת קרנית פלוג כנגידה, הבנק המרכזי רכש למעלה מחמישים מיליארד דולר, במטרה מוצהרת להחליש את השקל, כביכול במטרה לשמור על היצואנים הישראלים, אבל על חשבון הצרכן הישראלי.

אמרתי לא פעם שהמדיניות הזאת מסוכנת ועלולה לגרום לנזקים ונפלה בחלקנו ה"זכות" לראות במציאות את מה שאני מדבר עליו מזה זמן רב. בספטמבר 2011, הבנק המרכזי השוויצרי קבע תחתית לשער הפרנק השוויצרי מול האירו, בשער של 1.20 פרנק מול האירו.

המדיניות הזאת נקבעה כתוצאה מהתחזקותו המתמדת והמהירה של הפרנק מול האירו, שאיימה על יציבותה של הכלכלה השוויצרית, לדברי הבנק המרכזי בשוויץ.

בשבוע שעבר, הבנק המרכזי בשוויץ שינה ללא התרעה מוקדמת את המדיניות הזאת, למרות שרק שלושה ימים לפני כן הוא אמר שהוא לא ישנה אותה. התוצאה הייתה מחזה מדהים - ללא תקדים, למיטב ידיעתי, של פיחות חד של האירו מול הפרנק השוויצרי, כ- 20% בתוך דקות ספורות. מובן שייסוף כל כך חד ומהיר של מטבע גורם לטלטלה חזקה בכלכלה השוויצרית, ומעבר לה, גם בשווקים הבינלאומיים. מן הסתם, לא מדובר בטלטלה חיובית.

במקרה הזה היה ברור לכולם שמדובר באירוע קיצון בעל פוטנציאל גדול של הרס, אבל צריך לחדד את הנקודה: הבנק המרכזי השוויצרי הפסיק את המדיניות שלו משום שהוא חשב שהוא כבר לא מסוגל להתנגד לכוחות השוק ושזה עולה לו יותר מידי ביוקר לעשות זאת. ובאמת, התיסוף המהיר של הפרנק עלה לו לפחות 30 מיליארד פרנק.

מדובר בהפסד קשה, שממחיש את חוסר היכולת של הבנק המרכזי לשלוט על הנעשה בשווקים. כמובן שחברי הנהלת הבנק לא יפוטרו בעקבות המעשה הזה אבל הנזק יישאר ומי שישלם, בסופו של דבר, הוא הציבור השוויצרי. מובן שעכשיו, גם קשה יותר ליצואנים השוויצרים, אותם אלה שהמדיניות הקודמת הייתה אמורה להגן עליהם, לעמוד בפני המציאות החדשה.

היות שלפחות חלקם האמינו במדיניות של הבנק המרכזי השוויצרי, סביר להניח שרבים מאוד מהם לא עשו גידור מטבע ומוצאים את עצמם עם הכנסות במט"ח ששווים בפרנקים שוויצרים צנח, מה שמעמיד את חלקם בפני סכנת פשיטת רגל וגרם לכולם נזקים כלכליים קשים.

אילו הבנק המרכזי בשוויץ לא היה מתערב מלכתחילה, הם היו פועלים באופן שוטף כהרגלם על מנת להתייעל ולעשות את הדרוש על מנת להגן על העסק שלהם, אבל מצג השווא של הבנק המרכזי מנע את זה מרבים וגרם לתוצאות קשות. עוד תוצאה של התערבות בלתי מבוקרת של המדינה בכלכלה ובשווקים.

גם פה בישראל, להתערבות של בנק ישראל בשוק המט"ח עלולות להיות תוצאות רעות, כפי שאמר בזמנו ד"ר קליין, שהיה הנגיד לפני סטנלי פישר. ההתחזקות האחרונה של הדולר מול השקל וסל המטבעות בכלל פותחת בפני הבנק המרכזי שלנו הזדמנות לצמצם נזקים במחיר סביר ונסבל. הגיע הזמן שבנק ישראל יעשה פניית פרסה ויפסיק את ההתערבות שלו בשוק המט"ח, ומוקדם ככל שניתן.