אוחנה. הישג היסטורי
אוחנה. הישג היסטוריצילום: פלאש 90

כדורגלן העבר אלי אוחנה שהצטרף הערב (שני) לבית היהודי ויוצב בעשירייה הראשונה של המפלגה, מתנער מעמדות השמאל שהציג בעבר, כשתמך בעקירת יישובי גוש קטיף.

אוחנה נפגש בימים האחרונים עם יו"ר המפלגה השר נפתלי בנט והביע את הזדהותו עם ערכי הבית היהודי בתחום המדיני והכלכלי-חברתי.

אוחנה, כיום בן 50, הוא השישי מבין תשעה אחים. הוריו עלו ממרוקו והתיישבו בקריית שמונה, משם עברו לשכונת ואדי סאליב בחיפה ולשכונת האסבסטונים בירושלים. בגיל 13 החל אוחנה את דרכו כשחקן במחלקת הילדים של קבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים, בגיל 16 עלה לקבוצת הבוגרים בה הפך לכוכב ולאחד מסמלי הקבוצה והעיר.

בהמשך עבר אוחנה לשחק באירופה שם זכה בגביע המחזיקות במדי מכלן הבלגית. בשנת 2004 זכה אלי אוחנה להיבחר על ידי הציבור להשיא משואה בטקס הפותח את יום העצמאות. אוחנה משמש כיום כמאמן נבחרת הנוער הלאומית של ישראל וכפרשן בערוץ הספורט.

אוחנה אמר הערב כי ''כל חיי הייתי ליכודניק - אך אני לא מאמין יותר בדרך הנסיגות, וכמו כל עם ישראל - התפכחתי והגעתי הביתה, לבית היהודי. אני אוהב את עם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. אשקיע את כל מרצי בקידום כל מי שהגיע כמוני מהשכונה, עם שמונה אחים וחיי עוני, כדי שלא ידעו יותר חיים כאלה לעולם".

אוחנה הסתייג למעשה מתמיכתו בעקירת יישובי גוש קטיף בשנת 2005, כשאמר אז ל''ידיעות אחרונות'' כי "כל דבר שיביא שקט ושלום אני בעדו, גם אם זה כרוך בהתנתקות".

אוחנה אף גילה באותה שנה כי שקל להצטרף למפלגת קדימה כדי להביע תמיכה בראש הממשלה דאז אריאל שרון, עליו אמר כי הוא "אולי ראש הממשלה הכי טוב שהיה. הוא עשה הרבה מהלכים שנוגדים את מה שהוא חשב בזמנו, אבל הוא התקדם עם המציאות, שינה את דעותיו, והמהלכים שלו הוכיחו את עצמם".

בראיון לעיתון ''מעריב'' בשנת 2003, אמר הכדורגלן "ששרון יפנה את כל ההתנחלויות מצדי, יש לנו מספיק שטחים לחיות בהם... רק חמור לא משנה את דעתו, הפלסטינים רוצים שקט".

השר נפתלי בנט אמר כי "הבית היהודי נפתח לכלל עם ישראל, ובואו של אלי אוחנה ממשיך את ההצטרפות הגדולה של כל הציבור אל הבית היהודי. כל מי שמאמין בערכים שלנו ולא מתנצל עליהם, כל מי שהחברה הישראלית חשובה לו - ביתו הוא ביתנו".