משטרה ניידת שוטרים משטרת ישראל
משטרה ניידת שוטרים משטרת ישראל צילום: חטיבת דובר המשטרה

ראש מח"ש, אורי כרמל, נשא היום (שלישי) דברים באירוע הסיכום השנתי של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה.

כרמל התייחס לחשדות נגד בכירים במשטרה, "ניכר כי חקירות שניהלנו בשנים האחרונות, פרצו סכר במשטרה. הלחץ הקיים במשטרה כתוצאה מהתקיימותן של מערכות יחסים פסולות הנגועות בכפיה ובניצול יחסי מרות, הפוגעות הן בנשים צעירות וזוטרות והן במרקם הארגוני, מאיים למוטט את הסכר ולהפילו. כשסכר זה יקרוס, והוא בשלבי קריסה מתקדמים, תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות, לבטוחה, איכותית ונקיה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה. היום יודע כל קצין ומפקד במשטרה ויודעת כל שוטרת כי די במכתב אנונימי למח"ש כדי להתניע מהלך של בדיקה וחקירה, גם נגד ניצב רב עוצמה. מח"ש לא תשקוט עד לפיצוח החקירה והגעה לחקר האמת".

כרמל ציין כי "היום יודע כל קצין משטרה - וכל שוטרת יודעת  - שמפקד שקבל דיווח על מעשה הטרדה ולא דיווח – ילקה בחומרה בדין המשמעתי ויאבד את מקומו בארגון. מפקדים בכירים המזומנים לחקירה במח"ש – אינם שבים עוד לשגרת יומם. וזו עובדה".

"אין לי ספק שכיום מחלחלת במשטרה בכלל, ובקרב הפיקוד הבכיר בפרט -  הכרה ברורה כי ישנם גבולות אסורים בכל הנוגע ליחסי מפקד-פקודה, יחסים שהמשפט מתייחס אליהם כנגועים בסכנת גלישה ל'מדרון חלקלק' של ניצול יחסי מרות, שהמשפט רואה אותם כנגועים בפוטנציאל של התנהלות בניגוד עניינים מצדו של המפקד, ולסכנת השחתה של שוטרות צעירות וניתובן למערכת יחסים לא שוויונית, המבוססת על מתכונת של "תני וקחי", כל זאת על חשבון משאבי המשטרה, תוך זיהום טוהר הליך קבלת ההחלטות, ופגיעה חמורה באמון השוטרים במפקדים, ובאמון הציבור במשטרה כולה", הוסיף.

עוד ציין כי , "כתוצאה מפריצת הסכר, וחיובו של קצין בכיר בדין משמעתי על שלא העביר דיווח על מעשה הטרדה מינית שהגיע לידיעתו, קבלנו במהלך השנה דיווחים רבים בתחום זה, והמידע זורם. הדברים הגיעו לשיא שלא ידענו כמותו בשבוע האחרון, בחקירות איכותיות שבצענו".

לדבריו, "במשטרת ישראל 30,000 שוטרים, שרובם עושים עבודה נאמנה, בתנאים מורכבים. אך יחד עם זאת, רבבות השוטרים נושאים עיניהם לפיקוד הבכיר וכמות הדיווחים על התנהלות פסולה של קצינים בכירים מדאיגה ומצביעה על חשש לקיומה של תת-תרבות המחייבת התמודדות. ברור לנו שפיקוד המשטרה מבין היטב , כי אין די בטיפול בנושא בכלים פליליים לאחר מעשה, אלא חיוני להקדיש לו מבעוד מועד משאבים בתחום המניעה, ההדרכה והחינוך בתוך המשטרה".

כרמל אף הבהיר כי "תהליך ניקוי האורוות המתרחש לנגד עיננו, אשר ודאי גורם בטווח הקצר מפח נפש לפיקוד הבכיר – כמו גם לנו בפרקליטות המדינה ובמח"ש – הוא תהליך חיוני לארגון בטווח הארוך. תהליך זה לא יכול היה להתבצע בדרך החלקה והמקצועית בה נעשים הדברים, בלא הכרה משותפת של המפכ"ל ושל ראש אגף משאבי אנוש, לגבי חשיבות הטיפול האפקטיבי והנחוש בחריגים".

"היו לנו גם מעת לעת רגעים מורכבים", סיפר כרמל, "אבל השיח עם המפכ"ל וראש אמ"ש היה תמיד ענייני, מכבד וחברי, מתוך הכרה משותפת בערכיות עבודתה של מח"ש ובחיוניות פועלה לשמירת איכותה של משטרת ישראל, על בסיס של אמון וכבוד הדדי בין המערכות ובין המנהלים".