ניסים זאב
ניסים זאב צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ ניסים זאב מתייחס הערב להחלטת מועצת חכמי התורה להדיחו מהמפלגה ומשוכנע כי מי שאחראי להדחתו הוא יו"ר המפלגה אריה דרעי.

"אני חושב שהוא אדם מסכן. הוא חי באובססיה, וככה הוא מפרק את המפלגה הזו, הורס אותה. אני מתפלל לבורא עולם שיציל את ש"ס מהידיים שלו", אמר זאב בראיון לאתר וואלה.

"דרעי חושב שאני יצאתי מש"ס. אמנם אני לא בכנסת, אבל לא יצאתי מהתנועה, והתנועה לא יצאה ממני", אמר.

זאב תיאר את האווירה השוררת במפלגה תחת הנהגתו של דרעי, ולא חסך במלים. "הח"כים המכהנים בש"ס, אין להם גיהנום בעולם הבא. את הייסורים שלהם יום יום הם כבר קיבלו עם אריה דרעי. אין להם גיהנום, אני יודע מה זה לחיות עם האיש הזה".

על פרישתו של אלי ישי והקמת המפלגה החדשה אמר זאב, "הוא (ישי) טעה בטקטיקה, אמרתי לו את זה לאורך כל הדרך. הוא היה צריך להישאר אתנו, לבנות אתנו את המהלך שלא לפרק את התנועה, ולהישאר בתוכה. הייתה לנו את היכולת כשהיינו איתו ביחד, להישאר בתוך ש"ס, ולבנות את עצמנו בתוך המפלגה. מבחינה פוליטית, היינו רוב חברי הסיעה מאוד מאוחדים ודרעי לא היה יכול לפרק את הכוח הזה. אבל אחרי שהוא יצא, אני גם מבין אותו".

זאב טוען כי דרעי מקבל החלטות במפלגה מבלי להתייעץ עם גורמים נוספים. "אם אתה מחליט לבצע עריפת ראשים לאנשים שמשרתים בציבור במשך שנים ארוכות ואתה שולח אותם הביתה, צריכה להיות עוד דעה, עוד עמדה, עוד מישהו שצריך להגיד לך אם אתה צודק או לא צודק". בכך רמז זאב לכך שדרעי לא התייעץ עם הרבנים המכהנים כחברי מועצת החכמים לפני הדחתו. "אנחנו יודעים שהוא לא מתייעץ עם אף אחד, רק עם עצמו".

זאב מזכיר את עברו של דרעי, "הוא היה נהג במעלה עמוס כשאני וחברים נוספים ייסדנו את התנועה הזו. מי הכיר מי זה אריה דרעי בכלל? זה לא לבוא ולחטוף את המפלגה הזאת ממני מהידיים שלי? לבוא אחרי 32 שנה של עשייה ולשים אותי בצד? חבל מאוד. הציבור הפסיד והוא לא יסלח לו על כך".

זאב רמז בראיון על הסיבות שהביאו להדחתו, "כששאלתי מה חטאי ומה פשעי, אמרו לי שני דברים. הראשון, כשנשאלתי ברדיו אם אני מאחל לאלי ישי הצלחה או כישלון, והשבתי שאני מאחל לו הצלחה. אמרו לי: 'איך אתה אומר לו בהצלחה? אתה נגד התנועה'. השני, כשהרב דוד יוסף, חבר מועצת חכמי התורה, אמר על אלי ישי שהוא בוגד. שאלו אותי על כך בתקשורת ואמרתי שהוא לא בוגד כי מרן הרב עובדיה אמר עליו 'בכל ביתי נאמן הוא', אז אי אפשר להגיד עליו שהוא בוגד".

לדבריו, גם הפעם באו אליו בטענות. "אמרו לי 'למה אתה לא מסכים עם האמירה של בוגד? אתה נגד התנועה'. אמרתי את כל מה שיש לי בצורה תרבותית, ואת תרבות הדיבור לא אריה דרעי ילמד אותי".

מיד אחרי שהודח מהמפלגה וזמן קצר לפני הגשת הרשימות, קיבל זאב שיחת טלפון מישי שביקש ממנו להצטרף למפלגה. "סירבתי. לא רציתי. יכולתי להיכנס למקום רביעי או שלישי במפלגה שלו. אני אדם עם אידיאולוגיה, הקמתי את ש"ס ואני לא מוכן לבעוט בה". מאוחר יותר, הוא גם שוחח עם הרב מאיר מאזוז, פטרונו הרוחני של ישי. "הייתה לי את מלוא הלגיטימציה לבוא ולעבור למפלגה של אלי, אבל אני נאמן לש"ס, זה לא קשור לדרעי, זה לא התנועה שלו".