צביעות. זאב
צביעות. זאב פלאש 90

בראיון מקיף נוקב וכואב מספר ח"כ ניסים זאב ביומן ערוץ 7 על תחושותיו הקשות מאז הדחתו מרשימת ש"ס לכנסת הבאה בהודעה שהגיעה שעות ספורות בטרם נמסרה הרשימה לועדת הבחירות המרכזית.

"אני מקבל את ההתפטרות שלי", אומר זאב ומוסיף: "זה אמנם נעשה בעל כורחי, אבל אני מחויב לגדולי ישראל וכאשר קיבלתי מכתב מהרב שלום הכהן שכתב לי שהוא מודיע שאחרי שיקול דעת עלי להודיע לפני ישיבת מועצת חברי התורה על פרישתי מהכנסת נישקתי את המכתב וכשהעוזר של הרב ראה את התגובה שלי הוא חשב שלא הבנתי מה כתוב שם או שקרה לי משהו, אבל אמרתי לו שיגיד שאני אוהב אותו וזה הכול. קיבלתי את הפיטורין, אבל אני מדבר על הדרך".

"אני חושב שלאדם שתרם כל כך הרבה 32 שנה, הייתי לוחם מלחמתה של תורה, הקמתי את תנועת ש"ס בשנת 82' עד שקמה הלכה למעשה ב-83', הייתי מצפה שאחרי ההבטחות של אריה דרעי ב-SMS, בע"פ ובישיבות סיעה שבהן אמר שמעמדו של איש מהנוכחים לא ייפגע, הייתי מצפה שהודעה כזו תגיע אלי 48 שעות קודם לכן וכך הייתי זוכה לפנות לחכמי התורה כדי לדעת מה זה ועל מה זה. קיבלתי את ההודעה ברגע האחרון ולא יכולתי להתגונן ולשכנע".

חבר הכנסת זאב משוכנע שכיו"ר התנועה יבחר אריה דרעי להשליך את האחריות להדחתו על חכמי התורה, "זה טבעם של הדברים", הוא אומר ומזכיר כי גם בעבר נקט דרעי בדרך שכזו: "הוא עשה לי זאת גם בעיריית ירושלים ואמר שזו דעת מרן, אבל מרן אמר לי דבר עם אריה דרעי. לא יכול להיות שהיו"ר ישפיע את מלוא השפעתו על חכמי התורה", הוא מוסיף ואומר.

"אני מקבל את ההדחה אבל אני לא צריך להיות למרמס כמי שהוכיח נאמנות לתנועה וכמי שרבב לא דבק בו, כמי שהוכיח ניקיון כפיים, כבעל זכויות בהקמת התנועה והחזון שלה. יצרתי את הפוליטיקה ולא נוצרתי מהפוליטיקה בשונה מדרעי שכל היכרותו הציבורית היא מהפוליטיקה", אומר זאב ומציין כי לדרעי אמנם זכויות רבות שאן בכוונתו להמעיט בערכן, "הוא העצים את התנועה אבל לא יתכן שהזכויות שיש לי כמייסד התנועה נעלמו כלא היו".

חבר הכנסת זאב נשאל אם יתכן והבחירה של דרעי להודיע לו על ההדחה רק ברגע האחרון נובעת מחשש שמא יפנה לחבירה לאלי ישי. לטעמו אין לחששות כאלה מקום, בעיקר לנוכח הנאמנות שהפגין כלפי התנועה במרוצת השנים. "הוא לא חשד בי אבל יותר נוח לו לעשות את זה ברגע האחרון. אני מבין אותו כפוליטיקאי חריף, אבל הדרך שבה נעשה הדבר כלפי היא לא הדרך שהייתי מצפה ממנו לעשות זאת, כאדם שעבד איתו זמן רב כל כך, כאדם שהוכיח נאמנות".

ובאשר למניע שהוביל להדחה אומר זאב כי "שמעתי אמירות שאולי הזדהיתי עם אלי ישי ואולי איחלתי לו בהצלחה... יש לי תרבות דיבור ואני דוגל ב'יהי כבוד חברך חביב עליך כשלך'. מחובתנו, גם אם ישי הוא יריב ואין שאלה על כך שהוא יריב, שכאשר נשאלים אם מאחלים לו הצלחה להגיב בג'נטלמניות ולומר שכן ולא לשלוח אותו לכל הרוחות", הוא אומר ומציין כי זו דרך התגובה שלו "בשונה מאחרים שאמרו עליו בוגד" אמירות שיש בהן כדי לפגוע בישי עצמו ובבני משפחתו כפי שכבר אירע בתלמודי התורה של בן אחיו של אלי ישי, כאשר ילדי האח מכונים 'בוגדים' וסופגים מכות. "צריך מאוד להיזהר בלשון".

בדבריו שב חבר הכנסת זאב על משל האריה שהוא וזר ואומר אותו בהתייחס להתנהלותו של דרעי כלפיו, המשל המספר על האריה שקוץ נתקע בגרונו וביקש עזרה מחיות היער עד שהחסידה הכניסה מקורה כדי לשלוף את הקוץ ולאחר מכן ביקש האריה לטרוף אותה וכששאלה אם זו תורה וזו שכרה השיב לה שזו דרכו של הארי. לטעמו של זאב זו דרכו של אריה דרעי גם כלפי מי שנקט כלפיו בנאמנות ואף מי שדאג להשיב את דרעי לכהונה ברשימת המפלגה.

בהקשר זה מספר זאב כיצד בימים שבהם החל דרעי לתכנן את הקמתה של מפלגה אחרת בסיועו של חיים רמון וכאשר הסקרים לימדו על שבעה מנדטים למפלגה זו לצד שבעה מנדטים לש"ס ניגש הוא עצמו לרב עובדיה יוסף וביקש שאולי למרות הכול יסכים הרב להכניס את דרעי למפלגה. "פניתי למרן וביקשתי למען אריה דרעי, ולא יכול להיות שאחרי שעשיתי לו את החסד הזה מכל הלב ומדאגה לשלום התנועה עכשיו הוא מוציא אותי מהבית שבניתי אותו".

באשר להליך ההדחה עצמו אומר חבר הכנסת זאב כי יום קודם לקבלת מכתב ההדחה ביקר את הרב בעדני ואת הרב שלום כהן ובפגישה זו לא נאמר לו ולו ברמז על כוונת ההדחה. "אם הייתי מקבל את המכתב יום קודם הייתי פונה ומבקש לקיים דיון. אם היה לי את היום הזה הייתי מבקש דיון בזכויות שלי להמשיך בתנועה במקום שמיני או תשיעי".

זאב דוחה גם את הביקורת שהוטחה בו כמי שבחר להציג את טענותיו נגד דרעי דווקא בתקשורת החילונית. "אריה דרעי לא מפסיק לדבר בערוצים החילוניים", הוא אומר ורומז 'טול קורה מבין עיניך'. בהזדמנות זו הוא גם מבקר את התקשורת החרדית שלדבריו כמעט ולא נותר ממנה דבר לאחר שזו מתבטאת באופן חמור כלפי אנשי ציבור.

עם כל זאת שב זאב ומדגיש כי הוא משוכנע שאכן הרב שלום כה עומד מאחורי מכתב ההדחה ומשום כך הוא מקבל את הכרעתו באהבה, "לכן לא ערערתי, אבל רציתי את הזכות להציג את עמדתי. אם מבקשים ממני להתפטר אתפטר. אין מי שמילא את הדברים כמוני כאשר הגבתי כך למכתבו. אני לא מתווכח".

ומה באשר לעתיד? לחבר הכנסת זאב ברור שאינו נוטש את הספינה שהשליכה אותו ממנה. "אני לא מתכוון לעזוב את התנועה. ייסדתי אותה ואני מקווה ל'והשיב את הגזילה אשר גזל'. אני רוצה לדרוש את הזכויות שלי בתנועה הזו ואדרוש אותם אחרי הבחירות".

זאב נשאל אם בעקבות הדברים שאמר קיבל תגובות אלימות או שהוא חושש מתגובות מסוג זה. זאב מעדיף שלא לפרט ואומר: "האם היו עלבונות ואיומים? כן. יש השפעה לצערי של אנשים שלא מבינים את הגבולות שלהם. אני הרי לא נגד התורה. אני עוד חלק מתנועה שיושבים בה חברים נקיים וטהורים כמו יצחק כהן, יצחק ועקנין, יעקב מרגי ודוד אזולאי. אלו אנשים שעשו עשייה רבה אבל לא יכול להיות שהקול שלי נדם ואני לא יכול להמשיך בעשייה בלי לומר לי מה זה ועל מה זה".

זאב מדגיש כי עיקר ביקורתו מופנית כלפי העתיד ואינה כלפי העבר. "מכאן ולהבא – לא יכול להיות שאנשי ציבור שמשרתים באמונה יקבלו מכתב בדקה ה-90 ללא זכות שימוע בפני חכמי התורה. אני מקווה שאריה דרעי ישנה את דפוס ההתנהגות שלו ושיצליח ושש"ס תצליח ושימשיך לקדש שם שמים ברבים. אין עיני צרה באיש הזה. כואב לי על דפוס ההתנהגות הזה".

זאב מוסיף ומספר כי "ביום השבת האחרונה פגשתי מאות בחורי ישיבה שאמרו לי 'אנחנו לא מצביעים ש"ס אלא ג' '. זה כאב לי אמרתי להם 'אתם חייבים להצביע ש"ס. אנחנו לא עוסקים בנקמנות'".

"לא יתכן שאחרי 14 שנה שהרב אומר על אלי ישי ש'בכל ביתי נאמן הוא' אומרים לנו כעת שמצאנו בתנועה אדמה חרוכה", אומר זאב ומזכיר שוב את מאבקו של דרעי למנוע ממנו כהונה כסגן ראש עיריית ירושלים. לדבריו אז דרעי עשה זאת בתואנה שצריך לחתור לש"ס אחרת ואכן קיבל ויצר ש"ס אחרת, ש"ס שאינה אותנטית.

זאב אינו מקבל את ההתעלמות של הנהגת ש"ס העכשווית מראשיה ובכיריה בעבר ולמעשה ממקימיה. "אנחנו מתעלמים מתקופת הרב פרץ שהיה יו"ר ש"ס עד שנת 90'. הוא עבר מעיר לעיר, נאם בעצרות וסחף את הציבור אחריו. אי אפשר להתכחש לכל העשייה של אלה שהקימו את התנועה. הדברים דומים לאותו חיגר שעמד בצד הכביש והתחנן לטרמפ. עגלון שראה אותו ריחם עליו ונתן לו את המושכות אבל כשהגיעו לעיר כשביקש ממנו לרדת אמר אותו חיגר שזה שלו. באו לבית הדין שאמר ש'אין לחכם מה שעיניו רואות' ומכיוון שהחיגר אוחז במשוכות העגלה שלו.

''אז נכון שדרעי מושך במושכות אבל אי אפשר להתעלם ממי שנלחם  להקמת ש"ס שנתיים לפני שאריה דרעי היה בכלל בעניין. נאבקנו בעיריית ירושלים. הייתי בעל החזון ולקחתי איתי את המייסדים. מי הלך למרן הרב עובדיה יוסף שיהיה מוכן לעמוד בראש מועצת חכמי התורה? הוא היה אז עדיין ראשון לציון וביקש ממני להמתין מעט והמתנו עד שהגיע החוק שמנע ממנו התמודדות לכהונה נוספת ואז עשינו את הכנס להקמת מועצת חכמי התורה,

''כמעט 70 רבנים כינסנו בבית המדרש של אבי ע"ה. זה היה היסוד האיתן של ש"ס. הרי המילה ש"ס יצאה ממני. מי שרטט את מעיל ספר התורה של ש"ס? גיסתי", אומר זאב ומספר כיצד רעייתו הייתה מבשלת לשבת כבר ביום חמישי אך מאחר ובכל יום שישי היו מגיעים מייסדי ש"ס לבית לדיונים היה האוכל שהכינה אוזל והיא הייתה מבשלת הכול מחדש. כל אותם מייסדים, קובע זאב "יכולים להעיד כמה ימים ולילות עמלנו על הקמת התנועה הזו. אפשר לבטל את העשייה הברוכה הזו?".

"צריך מאוד להיזהר, כמו שאנחנו זהירים בכבוד חכמים, כך חייבים להיזהר איש בכבוד רעהו ולפרגן זה לזה, גם אם הוא יריב. צריך להעלות את העשייה שלנו. יש לנו מוסדות חובקי עולם ולא צריך סיסמאות של 'שקופים'. זה טוב אבל זה לא העניין. ש"ס זו מסורת, תורה, חינוך וערכים".

עוד מוסיף ומספר זאב כי "הייתה לי הזדמנות גם ביום האחרון להשתלב בתנועת 'יחד'. הייתה לי שיחה עם הרב מאזוז אבל ברור לי שאני לא רק חלק מהתנועה אלא אני הפנים של התנועה. היחיד שנשאר מהמקימים זה ניסים זאב", הוא אומר ומבטיח: עוד אחזור הביתה לש"ס.