הצביה שתועדה
הצביה שתועדהצילום: גבי לויצקי

התרגשות גדולה אחזה השבוע באנשי בית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. תמונות שמתעדות עדר צבאים בחולות זיקים, חשפו צביה שהייתה לפני כשש שנים בטיפול בבית החולים וכעת נושאת ברחמה עובר.

גבי לויצקי, צלם וחובב טבע מקיבוץ כרמייה, צילם עדר צבאים בחולות זיקים. כשהתבונן בתמונות, הוא הבחין בבירור בתג אוזן צהוב על אזנה של אחת הנקבות, שנמצאת בהריון מתקדם, אך לא הצליח לקרוא המספר המוטבע עליו.

גבי, שלח את התמונות לפקח האזורי קובי סופר שהעבירן לד"ר יריב מליחי אקולוג המחוז ולשמוליק לנדאו, מטפל ראשי בבית החולים לחיות בר.

יריב איתר בבסיס מאגר נתונים של הרשות את הדיווח של קובי, על איסוף צביה מאשקלון בפברואר 2009. במקביל, שמוליק בדק בנתוני הטיפול בצבאים בבית החולים לחיות בר ומצא כי ב- 22.02.2009, נאספה צביה כבת שנה באשקלון על ידי הפקח קובי. 

הצביה נפגעה מרכב חולף ובשיתוף עם וטרינר הרשות, ד"ר רוני קינג, הועברה הצבייה לבית החולים לחיות בר. הצביה הגיעה כשהיא בשוק וקיבלה טיפול חירום, רק לאחר מכן היא הוכנסה לחדר הדימות. בפיענוח צילומי הרנטגן שנעשו לה, נמצא שלמרבה המזל על אף התאונה הקשה שעברה, אף עצם לא נשברה ותוך יממה היא התאוששה והחלה לרוץ בתא האשפוז.
לאחר התייעצות עם יריב, הצבייה סומנה בתג פלסטיק צהוב קטן שעליו מוטבע המספר 0042 וחזרה לחולות אשקלון למחרת היום.

בספארי מציינים כי אוכלוסיית הצבאים בישראל בכלל, ובאזור המרכז בפרט, נמצאת בסיכון כתוצאה מצמצום שטחים פתוחים, תשתיות, צייד פרוע ופגיעה מכלי רכב. בכל שנה מתועדים כ-20 צבאים בממוצע הנדרסים בתחומי מחוז מרכז של רט"ג. הסיכוי לאתר, לטפל, לאושש, להשיב לטבע חיית בר נדירה זו, על מנת שתשרוד ותתרום לאוכלוסייה הכללית, הוא נמוך ביותר.

התיעוד הנדיר הזה של צביה שטופלה בבית החולים לחיות בר, הושבה לטבע ואף הרתה- ככל הנראה לא בפעם הראשונה, היא הישג גדול ותרומה גדולה מאוד לאוכלוסיית הצבאים ההולכת ונכחדת.

צילום: גבי לויצקי