שואפים לפרוח
שואפים לפרוחצילום:נתי שוחט / פלאש 90

"אני מרגיש תקוע...", אני רוצה להתפתח, להתקדם!" כולו מכירים את התחושות הללו. וממש כמו שהצמח, העץ והפרח שואפים לצמוח, כך הוא גם האדם. כל אדם בפנימיותו, שואף לגדול, להתפתח ולפרוח. ולכבוד חגיגות טו' בשבט, יש לנו הזדמנות להתבונן וללמוד מהצמחים והעצים מספר כלים מרכזיים לצמיחה האישית שלנו:

השקיה

המרכיב העיקרי בחייו של הצמח, הוא המים. השקיית הדשא למשל, היא זו שנותנת לו את החיות, ואת הכוח הפנימי לצמוח, לעלות ולהוות עבורנו כגינה נעימה להתרווח בה. וממש כמו הדשא, גם אנו זקוקים למים. גם אנו זקוקים לחיות יומיומית. להשקיית הנפש שלנו. השקיה שתאפשר לנו לגדול. שתעניק לנו כוחות בסייסים של חיים.

ומהם המים הללו? מהי המצרך הבסיסי ביותר שאנו זקוקים לו?

כתבו חכמים: "אין מים אלא תורה". ומהי תורה? תורה מעניקה משמעות לחיים. התורה היא מטרת חיינו. היא הכיוון והתכלית.

וזהו המים המהותיים שכולנו זקוקים להם- משמעות חיים. חיבור לתכלית ולמטרה. כאשר יש לנו בתוכנו, חוויה של משמעות, כשאנו מרגישים כי יש ערך לחיים שלנו, ויש לנו רצון ומטרה, כוחות הנפש מלאים יותר. מתמלאים.

עד לפני מספר שנים טענו חוקרים שונים, כי מה שחשוב ביותר לאדם, הנו סיפוק היצרים שלו. אך לפני מספר שנים, גילו כי נתון זה אינו מדויק. במחקר שנעשה בנושא מצאו, כי הדבר המרכזי שחשוב לאדם הממוצע לחוש הוא- תחושת משמעות לחיים. תחושת הערך בחיים היא כוח החיות היסודי, שמשקה ומחייה את הנפש שלנו.

טיפוח וקיצוץ

אך מים לבד זה אינו מספיק. מעבר למים, זקוק עולם הצומח לפעולות נוספות כמו טיפוח, קיצוץ, גיזום, ריסוס ודישון. לקצץ את הקוצים, לדשן את האדמה ולרסס את התולעים והמכרסמים. בכדי שהעץ יפרח כראוי חייבים להשקיע בו, לטפח, להשקיע ולהתמיד.

כך גם אצלנו. על מנת שנצליח לפרוח, לצמוח ולגדול, אנו מוכרחים כלי עזר נוספים. תחושת המשמעות לבדה אינה מספקת. בצמיחת הנפש מוכרחים להשקיע. לטפח את הדברים הטובים, לקצץ ולרסס את אותם המעכבים אותנו מלגדול.

כיצד?

אין ספק שהדשן המרכזי לנפש האדם הוא המיקוד בטוב. הטוב שבתוכנו, והטוב שבמציאות שסביבנו. כשאדם מתרכז בטוב במחשבתו, הוא משפיע על הרגשתו לטובה. ובאופן טבעי, כאשר ההרגשה הפנימית היא חיובית, כך כוחות הנפש והרצון הפנימי לצמיחה גדל.

כשאנו מזכירים לעצמנו את היכולות, הכוחות, וההצלחות שלנו, אנו מעוררים את הרצון לגדול עוד. לגלות עוד. להשפיע עוד. להתפתח. אנו מזכירים לעצמנו שיש בתוכנו אור שמחכה לצאת החוצה, להאיר.

ומה כדאי לקצץ ולרסס? אחד הכוחות המרכזיים, אך גם ההרסניים עבורנו, הוא הביקורת העצמית וחוסר האמון שלנו בעצמנו. ההשוואות שאנו עושים לעצמנו אל מול אחרים, והתחושה הפנימית שאנחנו לא מספיק טובים...

אותם מכרסמים קטנים שחודרים אל תוך הצמיחה, עלולים לחדור גם אל נפשנו. ככל שאנו מזינים את עצמנו במחשבות של חוסר יכולת, ושל חוסר בכלל... אנו מחלישים את כוחות הנפש, ומכרסמים בביטחון העצמי ובכוח- לצמוח.

ומעבר לכל אלו, לכל אדם בתוכו יש את נקודת התורפה שמחלישה אותה. נקודה שמחלישה את היכולת לגדול ולהתפתח כמו שהיה חולם ורוצה. את הנקודה הזו כדאי להכיר, על מנת שנוכל בעז"ה גם לשחרר.           

תהליך   

כשהייתי בת 15, קיבלתי ליום הולדתי, מתנה מיוחדת, עץ קקטוס קטנטן. בכל יום שישי הייתי משקה ומתבוננות בו, בכדי לראות מה גדל ומה צמח. האמת, זה היה מייאש. הוא צמח כל כך לאט עד שכבר התחלתי לתהות אולי כדאי לוותר עליו. כמה שנים טובות לאחר מכן, בערב החתונה שלי, התבוננתי שוב באותו קקטוס קטן. חייכתי אל עצמי, ונזכרתי בייאוש שלי ממנו.

באותם רגעים נהניתי לראות את ההתפתחות המדהימה שלו, את הפרחים הקטנים שבצבצו ממנו. את העציץ שכבר היה קטן מדי בשבילו.. וזה נתן לי כוח לצאת אל חיי החדשים.

העץ לא צומח ברגע. גם לפרחים לוקח זמן לגדול ולהאיר. וכך גם האדם.

הגדילה לעיתים לוקחת זמן. ההתקדמות והצמיחה בחיים הם תהליך. צעד ועוד צעד. ובתוך הפסיעות הללו, חשוב שנדע לשמור על התקווה והאמונה. לא ליפול למלכודת הייאוש, אלא לזכור, כי צמיחת הטבע, וצמיחת הנפש הם תהליך של עליה, של גילוי, וחשיפה.  

עם זאת, אם נעצור לעיתים, ונתבונן לאחור, נוכל להתפעל מהדרך להתרגש מהפירות היפים והמתוקים, שהתגלו בתוכנו. עוצמתו של התהליך מתגלה. וברגעים הללו אנו גאים, שמחים ושלווים על שלא ויתרנו באמצע הדרך. כי גם העץ ששתלנו בגינה, לא יגדל ברגע, ובכל זאת, אין ספק כי תהליך גדילתו, הוא השקעה משתלמת. והרבה יותר מכך.. תהליך גדילתו שלנו.                                   

עונת שלכת 

לאילנות רבים ישנה תקופה משמעותית בהתפתחותם. תקופת השלכת. העלים מתייבשים ונושרים.  העץ נראה ערום וחסר. אם לא היינו מכירים את התהליך, ניתן היה להרגיש ולתהות, האם כל המאמץ היה לשווא? האם הגיע הרגע שבו הכל נגמר?

וודאי שלא. השלכת - מטרתה התחדשות.

לכל אדם יש גם תקופות של "שלכת". תקופות בהן נדמה כי הכל חסר וייבש, זמנים בהם אנו חשים בדעיכה, בלאות, ובחיות שנעלמת. רגעים בהם אנו עלולים להתבלבל ולחשוב שכל המאמץ היה לשווא. שכל התהליך, ההשקעה, הדישון וההשקיה הלכו לריק.

אך כשם שעוד מספר חודשים העץ יפרח ויתחדש, כך גם בחיינו. המשבר מטרתו להוליד משהו חדש. פעמים רבות דווקא העיכוב, הנשירה והקושי, הם אלו המביאים להתחדשות ולפריחה גדולה יותר. הקמילה היא עבור הצמיחה, והחיסרון הוא  עבור השפע החדש שיתמלא.

העיקר להמשיך עוד צעד ועוד, בדרך האישית שלנו לגלות את האור שבנו.

החיים של כולנו, הם תהליך ארוך של גדילה וצמיחה. על מנת לצמוח ולהתקדם בדרך החיובית עבורנו, אנו זקוקים גם לכלים הנכונים שינחו אותנו בדרך. בהרצאה האינטרנטית (חינם!) שתתקיים ביום שני (9.2) כ' בשבט, נעסוק בדיוק בכך: מהם הכלים המרכזיים והמעשיים לצמיחה האישית שלנו? הצטרפו אלינו - לחצו כאן.

אודליה מימון (MA) מטפלת זוגית ואישית, מנהלת מרכז "אוצרות פנימיים"- מודעות, זוגיות, חינוך ומשפחה. מנחת סדנאות ומרצה.  לתגובות: [email protected]