מסתננים
מסתנניםצילום: תומר ניוברג, פלאש 90

לקראת הדיון בבג"ץ בנוגע לחוק למניעת הסתננות השלישי יצאו "המרכז למדיניות הגירה ישראלית" וארגון "עוטף תחנה מרכזית" בקמפיין המופץ ברשתות החברתיות ובו סרטונים ועדויות על מציאות החיים הבלתי נסבלת בה נאלצים תושבי דרום תל אביב לחיות במה שקיבל את הכינוי "מתקן השהייה עוטף תחנה מרכזית".

בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת אורלי יוגיר, מנכ"לית המרכז למדיניות הגירה ישראלית על מגמת הקמפיין שמבקש לחשוף את הסבל שבו חיים תושבי השכונות לציבור הרחב.

יוזמי הקמפיין חוששים שמא ביטול החוק למניעת הסתננות פעם נוספת יביא להשתקעותם הסופית של עשרות אלפי מסתננים בשכונות ולמעשה יביא את הקץ לתקוות התושבים לחזות בשיקום של חייהם ושכונותיהם.

בין הסרטונים ניתן למצוא עדויות של נשים זקנות שאינן מעזות לעזוב את הבית, אימהות שאינן מרשות לילדיהן לצאת לבד ללא ליווי, תושבים שלא יכולים לפתוח את חלונות ביתם בעקבות רעש ומפגעים בלתי פוסקים ותופעות אלימות חוזרות ונשנות. תושבי השכונות מבטיחים כי בתקופה הקרובה צפויים עוד מהלכים שמטרתם לעורר את מקבלי ההחלטות והציבור ולתקן את העוול שנגרם להם בשנים האחרונות.

יוגיר מביעה תקווה ששופטי בג"ץ יפנימו כי החוק שנבלם גרם להחזרתם לארצות מוצאם של כ-7000 מסתננים אך התהליך נעצר מאז שהחוק נבלם. "הם יצאו מישראל באופן עצמאי עם 3000 דולר וכרטיס טיסה", היא מציינת ומזכירה כי בהיעדר מוטיבציה מעשית חזרתם של המסתננים נעצרה.

"בקמפיין החדש אנחנו פונים לכל אזרחי ישראל. אנשים בתל אביב לא יודעים מה קורה בדרום תל אביב. אנחנו מתמודדים עם אנשים שלא יודעים מה זה להיות אזרח ישראלי בדרום תל אביב. אנשים מדברים על שכונות קשות ועל פצע וכו' אבל התושבים שם לא מדברים על תשתיות רעועות אלא על דרישה בסיסית לביטחון אישי", אומרת יוגיר ומציינת כי זעקה כזו שאותה משמיעים תושבי דרום תל אביב כיום לא נשמעה בעבר הרחוק, על אף שמזה שנים רבות שכונות אלה קולטות לתוכן מסתננים ועובדים זרים ממגוון מדינות.

"בגני ילדים מגדילים את הגדרות ושערי הברזל, בבתים מגדרים בתיל וכל העיר הופכת מסורגת. החלטנו לראיין כי חשוב לנו שיראו וידמיינו מה באמת קורה פה. גם נבחרי ציבור לא יודעים מה קורה פה. חמש דקות מרוטשילד אין ביטחון אישי לתושבים".

יוגיר נשאלה מול מי למעשה ניצבים מקדמי חוק המסתננים ומי הם המתנגדים לו, מי הם אותם ששומעים על מצוקת התושבים ואומרים שהדבר אינו מעניינם אלא אך ורק זכויותיהם של המסתננים. יוגיר מעדיפה שלא להאשים איש וקובעת כי הבעיה היא יותר בורות מאשר אטימות ובורות זו נחשפת בעיניהם של המבקרים הרבים שמובאים למקום ביןם אם אלו שרים וחברי כנסת, בין אם אנשי תקשורת שופטים או אנשי ציבור אחרים שמתוודעים בסיורים מודרכים לאורח החיים באזור זה.

"אני לא עוסקת בקונספירציות", היא אומרת כשהיא נשאלת אם בכל זאת יש גוף שמולו מתמקדת ההתמודדות המשפטית ומוסיפה כי "אנחנו דוחפים בכל כלי חוקי שעומד לרשותנו את הנושאים. משהו מאוד לא טוב עומד לפרוץ בדרום תל אביב. יש כאן אבדן אמון במדינה. אנחנו מקבלים דיווחים על אלות מתחת למושבי נהגי המוניות ובקיוסקים. זה עומד להתפוצץ".