תעודה וציונים בגרסה יהודית - יש דבר כזה

ט"ו בשבט הוא גם יום מתוח לתלמידים שחוזרים הביתה עם תעודות המחצית. יש מי שמנסה לנסח את התעודות מחדש, רגוע יותר ובצורה יהודית.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו בשבט תשע"ה

תלמידים
תלמידים
פלאש 90

במרכז מנו"ף (מרכז הנהגה ופיתוח) של המכללה ירושלים פותחה ערכה שנועדה לסייע למורים ומנהלים להעניק הערכה מילולית ברוח יהודית כחלק מתעודותיהם של התלמידים.

בראיון לערוץ 7 מספרת עדיה הדר, המנהלת אקדמית של מנו"ף, על המיזם שנועד להעשיר את כלל אנשי החינוך, מורים מנהלים וכו' וההערכות שהם מעניקים לתלמידים בתעודות המחצית וסיום השנה.

הדר מספרת כי מנהלי החמ"ד ואף מנהלים חרדים קיבלו את הערכה בעבר כשהיא מודפסת וכעת, לקראת המחצית הנוכחית של שנת הלימודית, הופצה הערכה באופן מקוון לשימושם של כלל המורים.

הדר מספרת על מטרותיה של הערכה ומציינת כי בשנים האחרונות יותר ויותר אנשי חינוך מבקשים להביע הערכה שנוגעת לכישורי הילד ולא רק לכתוב ציונים בתעודה. מעבר לכך מצאו לנכון מעצבי הערכה לשלב גם ערך רוחני תורני להערכות ולשם כך נלקחו משפטים ממקורות חז"ל, מהתנ"ך ומדברי חכמי הדורות ובחלקן שונתה מעט המשמעות על מנת להפוך אותם לרלוונטיים עבור הערכות התלמידים.

בחלקה השני של הערכה משולבים רעיונות למורים איך להביע משפטים אישיים ומשפטי הערכה לתלמידים. הדר מציינת כי בלא מעט בתי ספר מוצאים את עצמם מנהלים כשהם כותבים 300-400 הערכות אישיות לתלמידים והגיוון הופך משמעותי בנתינת תחושה טובה ואישית לכל תלמיד ותלמיד.

בערכה המדוברת קיימת גם חלוקה לגילאים כך שההערכה המילולית שמקורה בדברי חז"ל לא תהיה מנוסחת באופן גבוה ומרוחק מדי עבור הילד. עוד היא מציינת כי מורים נזקקים לעיתים לסיוע בכתיבת הערות שליליות וכיצד להפוך את ההערה השלילית לבונה ומאתגרת לקראת העתיד.

"מורים עושים עבודת קודש והמטרה היא להעשיר אותם ואין כוונה להגיד להם מה לעשות. במנו"ף אנחנו עוסקים בהעשרת המנהלים והמורים ובעלי התפקידים. הייתה תחושה שהיה חסר משהו מסודר ולשם כך כתבנו את הערכה והתגובות היו מצויינות. הדברים פורסמו כבר בחוברת ובגלל שראינו שמבקשים ושואלים על הערכה החלטנו להוציא אותה באופן מקוון והתגובות טובות".

כאמור, לא רק הציבור הציוני דתי עושה שימשו בערכה אלא התעניינות נרשמת גם מכיוון הציבור החרדי. הדר מספרת כי החוברת היא אחת מתוך מערך חוברות שמגיע למנהלים ומחנכים. "יש קהלים שמגיעים לקורסים וימי עיון, מכירים אותנו והדבר מתפתח גם בחינוך החרדי. רואים יותר ויותר את הבקשות לחומרים איכותיים". על מנת להתאים את הערכה מנוסחת החוברת "באופן שיתאים לכולם. הערכה הזו וילקוט המורה מותאם לכלל המורים הממלכתי-דתיים וגם החרדים, וכל אחד לוקח את מה שמתאים לו".

להורדת הערכה:

http://www.yalkut.com/tipmanof/maagartip36.pdf