התפארות במספר מזרחיים במפלגה - גזענות

ד"ר אריה בכרך משוכנע: השיח סביב מספר המזרחיים במפלגות השונות, הוא שיח גזעני ומגיע ממקום חשוך.

ישי קרוב , ט"ז בשבט תשע"ה

מי שחושב ששיקולים עדתיים גרמו לכך שאוחנה התפוטר מהבית היהודי, הוא גזעני בעצמו. אלי אוחנה
מי שחושב ששיקולים עדתיים גרמו לכך שאוחנה התפוטר מהבית היהודי, הוא גזעני בעצמו. אלי אוחנה
צילום: פלאש 90

ד"ר אריה בכרך מתייחס בפינתו השבועית בערוץ 7 לפרשת המינוי והפרישה של אלי אוחנה מהבית היהודי ועל הגזענות במערכת הפוליטית.

"כשיצאה איילת שקד להגן על מינויו של אלי אוחנה על ידי בנט, היא טענה שהוא 'אדם ראוי ואינטליגנט'. כמה קיתונות נשפכו על איילת בשל דבריה אלו, מאחר והשתמע מדבריה שמזרחי לא יכול להיות אינטליגנט ואלי אוחנה הוא חריג".

למעשה, סבור בכרך כי כל המפלגות היהודיות נגועות בגזענות, "הרי כל מפלגה מתפארת במספר המזרחיים שהגיעו או שוריינו במקומות גבוהים ברשימתה לכנסת. עצם ההתפארות הזו מקורה בהנחה שהמזרחיים אינם ראויים, אלא אם הצליחו להבריג אותם למקום ראלי".

בכרך הדגיש כי אלי ישי היה פרלמנטר מעולה. "לא למרות שהוא מזרחי, אלא בגלל שהוא היה מעולה. אם הייתי צריך לבחור בין ישי לאהרונוביץ' לא הייתי מתחבט לשניה. אריה דרעי מוכשר מאוד ופוליטיקאי מיומן - אף שאינני מסכים איתו, זה לא למרות היותו מזרחי, אלא בגלל כישוריו עם ההלכה. פרופ' בר אשר הוא בלשן מהמובלים והבולטים בקרב הבלשנים - לא למרות שהוא מזרחי".

"מהצד השני", ציין בכרך, "רא"ל אשכנזי היה רמטכ"ל מפוקפק מאוד - לא בגלל היותו מזרחי אלא בגלל היותו תככן. כך כל המפלגות הנאורות, המתפארות במספר המזרחיים שברשימותיהן - הינן מפלגות גזעניות ואולי יש עילה לפסלן מלהתמודד בבחירות".

"אולם עולה על כולן, מפלגת ש"ס. מדוע לא קם אשכנזי מחמד והגיש בג"ץ נגד ש"ס באותה עילה - גזענות?". לטענתו התפארותו של מחנה הרצוג-לבני במספר הנשים הגדול בעשירייה הראשונה, אינה נובעת מראיה שוויונית נאורה אלא "ממקום חשוך וצר אופק, הלוקה בגישה שאפילו הערבים שלהם אין שוויון בין המינים, זנחו מזמן". 

"אני בעל דעות חשוכות ומיושנות, סבור שלבני היא פוליטיקאית מעולה על אף שאיני מסכים עם שום מהלך ודעה שלה. אי אפשר להתעלם מהתרגיל שעשתה להרצוג שמראשות מפלגה שבסקרים לא עברה את אחוז החסימה הוציאה רוטציה בראשות הממשלה וזה לא למרות שהיא אישה אלא בגלל כשרונותיה. כך זהבה גלאון המובילה את מרצ".

לסיכום אמר בכרך כי עצם השימוש בשיריון מצביע על כך שהמשוריינים בכוחות עצמם אינם מסוגלים להיבחר בשל כישוריהם, "יש בכך היגד גזעני", טען.