בית הנשיא, היום
בית הנשיא, היוםצילום: מארק ניימן, לע''מ

לאחר שנפגש עם ראשי הרשויות הערביות, השיק היום (ראשון) נשיא המדינה ראובן ריבלין את שיתוף הפעולה בין בית הנשיא ומיזם קולקטיב אימפקט לקידום התעסוקה בחברה הערבית.

במפגש שנערך במשכנו, השתתפו מנכ"לים ומעסיקים הלוקחים חלק ביוזמה ובמהלכו הוצגו לנשיא אפשרויות ודרכי התמודדות עם חסמים ואתגרים בשילוב האוכלוסייה הערבית במגזר הפרטי.

בנוסף הוצג לנשיא מחקר מקיף בנושא שכלל ראיונות עם מנכ"לים, מנהלים בכירים ועובדי משאבי אנוש בכ-50 חברות מובילות. בין החברות שהשתתפו במחקר: שטראוס, אמדוקס, פתאל, צ'ק פוינט, הרצוג-פוקס-נאמן, שיכון ובינוי, טבע, HP, מגדל, מטריקס ועוד.

במסגרת שיתוף הפעולה עם בית הנשיא יקיים ריבלין פורום מנהיגות עסקית של מנהלי החברות הלוקחים חלק במיזם אחת לרבעון, ילווה את הגורמים המקצועיים במהלך סוגיות שונות שיעלו מתוך השילוב ויעמוד מקרוב על תהליכי ההשתלבות של האוכלוסיה הערבית במשרות השונות בחברות המשתתפות במיזם.

באירוע השתתפו מנהלי חברות מובילות במשק, בהם יו"ר קבוצת שטראוס-ישראל, עפרה שטראוס, מנכ"ל דלויט אילן בירנפלד, מנהל אמדוקס ישראל שי לוי, מנכ"ל באב.קום ומייסד המיזם עימאד תלחמי.

"הציבור הערבי במדינת ישראל כבר מזמן איננו מיעוט", אמר ריבלין. ''הציבור הערבי, על כלל גווניו, מרכיב כיום למעלה מעשרים אחוז, מכלל האוכלוסייה ולמעלה מרבע מכיתות א'. אפשר לאהוב את זה, אפשר לחשוש מזה, אבל לא נתן ואסור להתעלם מזה. זהו ציבור, שהוא בשר מבשרה של הארץ הזו, שהארץ הזו היא מולדתו.

''ציבור בעל זהות תרבותית, דתית, אתנית וגם לאומית מגבשת ומבחנת. לצערי הרב, מעט מאוד ישראלים-יהודים, מכירים את החברה הערבית, מעבר לדמוי הסטראוטיפי. כך, מתקיים פער אדיר שנבנה במשך שנים בין שתי חברות החיות זו לצד זו, זו עם זו, ויחד עם זה, הן עיוורות זו לזו''.

לדבריו יש לגשר על הפער, צעד אחר צעד. ''המשימה של בניית הגשר, וביסוס תחושת שותפות בין הציבור היהודי לערבי, היא עבורי משימה אנושית, משימה יהודית, משימה ציונית ולאומית ראשונה במעלה. זהו אתגר חברתי וכלכלי, שמונח לפתחינו- ושמהוה אחד המפתחות החיוניים ביותר לחיינו כאן, לעתידנו ולעתיד ילדינו.

הנשיא הדגיש כי ''מבלי שותפות שמבססת על כבוד והבנה הדדיים- לא יהיה אמון. מבלי מחויבות הדדית, וערבות של שני הצדדים לעתידה וגורלה של החברה הישראלית ומדינת ישראל- לא יהיה אמון. מבלי שוויון, במישור המשאבים והתשתיות, ההזדמנויות והאפשריות- לא יהיה אמון.

''הדרך שבה אנו מתחילים לצעוד היום, כך אני מקווה ומאמין, לא רק תישא תרומה משמעותית לשיקום והגברת האמון החיוני בין הצדדים, אלא גם תיתן להם תקווה. תקווה לעתיד שבו המשק הישראלי יודע להעניק גם לצעיר מרהט, ולצעירה מאום אל פאחם, 'חלום ישראלי' נגיש. אתם כאן, כי אתם יודעים ששילוב הציבור הערבי בתעסוקה איננו מתמצה בשילובם כפועלים בפס היצור''.

''אלא, ששילוב אמיתי, משמעותו השתלבות בתעסוקה הולמת, לאקדמאים, במשרות של הובלה, פתוח וניהול. ולכן, הנוכחות שלכם כאן היום, מנכ"לי החברות הגדולות במשק, היא אמירה חשובה מאין כמותה. שוק העבודה הוא לכן הסיסמוגרף הטוב ביותר, ליכולתנו, כולנו, לחיות כאן יחד, ולהוות גשר של תקווה, למדינת ישראל, ולמזרח התיכון''.