הרובע היהודי בירושלים
הרובע היהודי בירושלים מאיר סלע

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר הפעיל החברתי הירושלמי אפרים הולצברג על תגובתם המזועזעת של רבני ירושלים מקיומו הצפוי של 'מרוץ העקבים', האירוע הפרובוקטיבי המתוכנן להתקיים ביום שני בשבוע הבא בחסות עיריית הבירה.

נזכיר כי קהילת הלהט״בים מרחבי הארץ מתכוונת להגיע לבירה ולקיים מרוץ בלבוש מינימלי בסמיכות לכיכר הספרא.

"זה מאוד כואב. יש בעירייה מתוך 31 חברי מועצת העירייה 19 דתיים, כלומר יש רוב שאמורים לדאוג לתרבות שורשית יהודית לעיר. למה לא יכולים להתאחד ולהודיע לראש העירייה שמדובר בעיר קודש", אומר הולצברג וכשהוא מתייחס לעדותו של חבר מועצת העיר, אריה קינג, שסיפר על מפגשים עם חברי מועצת העיר בניסיון לשכנעם לחבור למאמץ למניעת האירוע ותגובותיהם המתחמקות, אומר הולצברג: "אחרי מאה ועשרים המצב שלהם יהיה מאוד עגום. הרב נבנצל והרב שלום כהן כותבים בחריפות. זו פעם ראשונה שהרב נבנצל מזהיר מעונשים החמורים ביותר כפי שאפשר למצוא בגמרא במסכת שבת המתארת את העונשים על תועבותיה של ירושלים בימי בית שני. זו הפעם הראשונה שאני רואה את הרב טאו כמעט בוכה על הנושא. גם הרבנית צביה אליהו רותחת על העניין. אחד משמותיו של הקב"ה זה 'ירושלים' ויש כאן ממש חילול השם תרתי משמע".

"במסכת שבת מצוין שכשהרבנים לא מחו על התועבות מידת הדין דרשה להרוג את כל הרבנים רק בגלל שלא מחו והרב נבנצל כותב לכל חברי המועצה שישמרו שלא ייענשו על שאינם מוחים", אומר הולצברג ומציין כי אריה קינג הוא חבר המועצה היחיד שלא קיבל מכתב שכזה, "טוב שיש אחד שמציל את העיר", כלשונו.

לדבריו הבעיה המהותית שקיימת כעת בירושלים היא הדאגה של כל קבוצה לקבוצתה ולא לכלל דמותה של ירושלים. "אנחנו בסירה אחת מוקפים בשונאי ישראל. בואו נתאחד סביב קדושתה של ירושלים. יבואו צוותי טלוויזיה מכל העולם להראות שירושלים הפכה להיות כמו סדום. איך אתם שותקים?", הוא שואל ומזכיר: "לפני מצעד התועבה שתוכנן בירושלים הגיע שייח' מוסלמי מכובד שאמר: יש מדינות שרוצות וכאלה שלא רוצות להשמיד אתכם. כשאתם מחללים את עיר הקודש אתם נותנים להם סיבה לרצות להשמיד אתכם".

"החרדים אומרים בואו נתעלם, אבל בשמיים רואים את זה אחרת", אומר הולצברג וקובע כי בכל מצעד פרובוקטיבי מסוג כזה שהגיע לירושלים הייתה פורענות או מלחמה בירושלים. "יש תג מחיר בשמים", הוא קובע. "אחד המקובלים בצפון אמר לאלי ישי שאם יש תועבה בירושלים תבוא מלחמה בצפון".

במסגרת המחאה הרוחנית המתוכננת מתכוונים חלק מהרבנים לקיים קריאת פיטום הקטורת במשותף וחלק אחר יעמדו עם שלטים באנגלית מול התקשורת העולמית על מנת להבהיר את סלידתם והתנערותם מהמעשה. "הדתיים צריכים להתאחד ולקחת את מחלקת התרבות מידיו של ניר ברקת ולהעביר לידיים אחרות שמבינות את קדושת ירושלים. כל פאשלה שכזו של מחלקת התרבות של עיריית ירושלים אם היא עוברת זה נכנס לספר התקציב והופך להיות נורמה", מתריע הולצברג ומוסיף: "אם היו דורכים למישהו מחברי מועצת העיר הדתיים על הזרת הם היו צורחים עד השמים. כשכואב צועקים וכנראה זה לא כואב להם ואנחנו מאבדים את ירושלים".