בוקרים מהגליל: מכת גניבות ופלישות

הבוקרים והחקלאים העלו בפני השר את הבעיה המעיקה של גניבות הבקר וכוורות דבורים לצד פלישות בלתי פוסקות של פורעי חוק.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א בשבט תשע"ה

גניבות. בקר במרעה
גניבות. בקר במרעה
צילום: גילי יערי, פלאש 90

שר הכלכלה נפתלי בנט הגיע השבוע לסיור בצפון במסגרת "מסע ישראלי" שהוא מקיים בימים אלו, ובין היתר ביקר בכפר הנוער הודיות ובקיבוץ לביא שם נפגש עם תלמידי הכפר וכן עם בוקרים וחקלאים מהקיבוץ.

בשיחה עם הבוקרים והחקלאים הם העלו בפני השר את הבעיה המעיקה של גניבות הבקר וכוורות דבורים לצד פלישות בלתי פוסקות של פורעי חוק.

אחד הבוקרים, ירון הראל, שהגיע למפגש הציג לשר את הבעיה "אם ניקח את הקיבוץ שלנו לדוגמא, יש לנו כשבעת אלפים דונם של שטח שבו מבוצעות פלישות של עדרים לתוך השטחים, פריצות וגניבות של ציוד ואנחנו נאלצים לשמור 24/7 על השטחים הללו באמצעות גדרות שהקמנו ובאמצעות סיירים שמסתובבים ומסיירים כל לילה ואנחנו משלמים את שכרם".

לדבריו, "בעיה נוספת היא מכת גניבה של כוורות. פשוט נכנסים ומרימים את הכוורות ונעלמים וזה מחייב אותנו שוב לתגבר את השמירה".

לסיום דרשו הבוקרים מהשר לסייע בתקציבים במאבק נגד פורעי החוק אם בתקציבים ואם בחקיקה. השר בנט מצידו הבטיח לבדוק את הנושא לעומק והוסיף כי בדיוק בשביל הבעיות הללו הוא ידרוש את התיק לביטחון פנים אותו הוא מייעד לח"כ איילת שקד ויחד יובילו לשינויים הנדרשים כדי לאכוף את החוק במקומות ואזורים שהוזנחו בעשור האחרון.

השר בנט שוחח בנוסף עם תלמידים במספר מוסדות חינוך בצפון, ואמר להם "ההשקעה במרכז הארץ גבוהה יותר מהצפון, זה חייב להיות הפוך. עד היום ההשקעה הממשלתית בכסף לכל תלמיד באזור המרכז היא גבוהה יותר באופן משמעותי וזה חייב להיות הפוך. שירותים ציבוריים חייבים להיות שווים, אם בבריאות, אם בתחבורה, אם בחינוך".

"כשר הכלכלה תמיד תיעדפתי את הפריפריה על פני המרכז אבל זה לא מספיק צריך שכל המשרדים ינהגו כך. חייבת להתקבל החלטה ממשלתית גורפת בעניין".

סיורו של השר בנט הסתיים בשוק העירוני בטבריה שם התקבל בחום על ידי הסוחרים ובאי השוק, הצטלם וענה על שאלותיהם.