נערכים לעלייה הגדולה מצרפת

רשת 'שעלי תורה' מגבשת תכנית לקליטת העולים מצרפת בפריפריה. למה זה כדאי ולמי זה יעזור?

איילת כהנא- עולם קטן , כ"ב בשבט תשע"ה

נערכים לעלייה הגדולה מצרפת-ערוץ 7
בית כנסת פריז צרפת
צילום: פלאש 90

שימו לב לנתון מדהים: מספר העולים מארצות הברית, שבה חיים כשישה מיליון יהודים, עמד בשנת 2014 על כ-8,000, ואילו מספר העולים מצרפת, שבה חיים כחצי מליון יהודים בלבד, עמד על כ-7,000. יותר מפי 2 מהשנה הקודמת.

בהמשך למגמה הזו,
ארגונים רבים צופים גידול משמעותי נוסף בעלייה בשנה הקרובה, ומעריכים שהיא תעמוד על יותר מעשרת אלפים עולים חדשים מצרפת.
אחד הגורמים המזרזים משמעותית את העלייה הוא האנטישמיות הגוברת באירופה, ובייחוד בצרפת, שאותה כאבנו לאחרונה בפיגוע במרכול 'היפר כשר' שבפריז, שבו נרצחו פיליפ ברהם, יואב חטב, יוהן כהן ופרנסואה מישל סעדה הי"ד.

הערב תתקיים עצרת זיכרון לרגל השלושים לרצח, במטה 'שעלי תורה' - רשת ארצית המפעילה עשרות גרעינים תורניים ברחבי הארץ. בעצרת, שהתקיימה במעמד הרב הראשי דוד לאו, הרב אלי בן דהן, הרב יהודה בן ישי והשר אורי אריאל, אירחה הרשת את המשפחות השכולות שהגיעו לארץ לרגל העלייה לקברם של יקיריהם.

אחד הנושאים המרכזיים שנידונו בעצרת הוא היערכותם של גרעיני 'שעלי תורה' לקראת קליטתן של אלפי משפחות יהודיות מצרפת בשנה הקרובה.

"העצרת עמדה בדגש על הזיכרון והערבות הישראלית כלפי יהודי התפוצות", מסייגת חנה פרנק, מרכזת הגרעינים התורניים, עולה מצרפת גם היא. "חשוב לנו להזדהות עם המשפחות ולהראות להן שפה בארץ אנו דואגים לשלומם של יהודי התפוצות. בהמשך ישיר, סיפרנו להם שאנו עובדים על גיבוש תכנית שתסייע למתעניינים הרבים לעלות לארץ ולהתאקלם בה".

קיימים היום ארגונים רבים שעוסקים בעלייה. מה מחדשים הגרעינים התורניים?


בניגוד למה שחושבים הישראלים על מעמדם הכלכלי של יהודי צרפת, לא כל משפחה משם יכולה להרשות לעצמה לחיות ברעננה. האפשרות של גרעינים תורניים יכולה להקל עליהם את העלייה 
הרב רחמים נסימי, מי שהקים את 'שעלי תורה' לפני 26 שנים, מספר כי ברשת מתכוננים לקליטה של עשר עד חמש-עשרה משפחות בכל גרעין. "יש לנו 50 גרעינים ברחבי ארץ. חלוקה כזאת תביא לקליטת יותר מ700 משפחות. הקליטה דרך הגרעינים מביאה למעשה ערך מוסף לעלייה. נקרא לזה 'ציונות פלוס'. בגרעין הם לא רק נקלטים בקהילה, אלא גם שותפים לעשייה חברתית. המהלך הזה יכול להיות עצום, ויחזק את הרצון לעלות. אני שומע אותו כמעט מכל כיוון".

אתם מכוונים את העולים לחיים בפריפריה?

"אנחנו מציגים לפניהם את האפשרות להגיע לפריפריה ולהשתתף בעשייה חברתית", מסבירה חנה. "חשוב להבין כי העולים מצרפת הם ברובם ציונים ואידיאליסטים מאוד. במובן הזה הפריפריה יכולה להתאים להם".

חנה מספרת כי רואים בחוש את ההכנות לקראת העלייה הגדולה. "בפריז התקיים לאחרונה היריד השנתי לנוער של הסוכנות היהודית, והוצגו בו לצעירים התכניות השונות לעלייה כמו 'מסע'. בדרך כלל מגיעים לירידים האלו מאות צעירים. שמענו דיווחים על תורים ארוכים מאוד, של אלפים. לפני שבוע התקיים יריד דיור וגם אותו פקדו אלפים. אנשים חיכו שעתיים מחוץ למקום, והמתינו לפתיחת השערים. זה לא אומר שכל יהודי צרפת יגיעו לכאן בעשר השנים הבאות. זה רק משקף את הצפי שהעלייה הקרובה תהיה גדולה מאוד ביחס לעלייה בשנים הקודמות".

אחוזי העלייה הגבוהים נרשמים בעיקר בקרב הצעירים והפנסיונרים ופחות בקרב המשפחות הצעירות. זאת בשל העובדה כי עדיין ישנן בעיות ביורוקרטיות רבות לבעלי מקצוע. הם נדרשים לעבור מבחנים רבים בידיעה מינימלית של השפה, בכדי לקבל רישיון עבודה בארץ במקצועם.

"יוני שטבון הקים את השדולה למען יוצאי צרפת בישראל וניסה לקדם את הפתרון לזה, אבל עדיין אין תוצאות. עם זאת, העלייה ממשיכה לגדול".

כיצד אתם נערכים לקליטת העולים הרבים?

"ממש עכשיו אנו עוסקים בבניית תכנית הקליטה בגרעינים, ונציג אותה לממשלה ולסוכנות", אומר הרב נסימי. "משפחה שתעלה דרך גרעין תקבל הטבות מהמדינה – בסדרי עדיפויות, בהטבות כלכליות ובעזרה בהקמת פרויקטים. אני מרגיש שהתוספת של המשפחות הללו תהיה ברכה עצומה למדינת ישראל. זה ישביח את איכות החיים ויגרום לשינוי דמוגרפי מבורך. בשבוע הבא נקיים יום עיון לכל אנשי הגרעינים ונציג את התכנית, כך שכל גרעין במקומו יוכל להתחיל להיערך".

הכתבה המלאה תפורסם השבת בשבועון 'עולם קטן'

הצטרפו עכשיו למנויי המגזין לנוער עולם קטן