דורש מאבק בגזענות. פריג'
דורש מאבק בגזענות. פריג' פלאש 90

יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט סלים ג'ובראן דחה היום (רביעי) את בקשתו של ח"כ עיסאוי פריג' לתת צו מניעה נגד סיסמת מסע בחירות של מפלגת "ישראל ביתנו" שבמרכזו הסיסמה - "אריאל לישראל, אום אל- פחם לפלסטין".

העותרים טענו כי הסיסמה היא חלק מקמפיין הבחירות של המפלגה "אשר קורא להעברתה של אום אל-פחם, עיר ישראלית, על תושביה הישראלים לפלסטין, ומתקשר להתבטאויות קודמות של ח"כ אביגדור ליברמן בה קרא להעברתם לפלסטין של אזורים שלמים, תוך שלילת אזרחותם הישראלית של תושביהם".

"אין להסתכל על הסיסמה כלשונה בלבד, אלא ביחס לתפיסת העולם של ח"כ אביגדור ליברמן". במסגרת זו ציטט אחד העותרים דברים שאמר ח"כ ליברמן במהלך מסיבת עיתונאים בה הציג את הקמפיין ואת הסיסמה: "אין שום סיבה שכול אותם מסיתים ונציגי ארגוני טרור בכנסת ישראל לא יעברו לרשות הפלסטינית. חנין זועבי, אחמד טיבי וראאד סלאח. אין שום סיבה שימשיכו להיות אזרחי ישראל".

בהחלטתו ציין השופט ג'ובראן כי "... אין זה בסמכותי לפסול קמפיין שלם ובכלל זה מצע של מפלגה. נראה לי, שסוגיה זו משיקה וקרובה יותר לסמכותה של מליאת ועדת הבחירות המרכזית לפסול מועמדים או רשימות מועמדים בהתאם לעילות הקבועות בסעיף 7א לחוק יסוד: הכנסת, וזאת כמובן מבלי להביע עמדה לגופו של עניין".

עוד השופט ציין כי דעתו אינה נוחה מהסיסמה של המפלגה, "במנותק מסוגיית הקשר בין מצע המפלגה לסיסמה, לא מן הנמנע (ואף סביר) כי אזרח ישראלי המתגורר באום אל-פחם, כדוגמת עותר ב' (ד"ר יוסף ג'בארין) יבין מהסיסמה כי המפלגה חרטה על דגלה את העברתם שלו ושל שכניו למדינה אחרת. הדעת אינה נוחה, בלשון המעטה, כי הסיסמה מעבירה למיעוט הישראלי-ערבי מסר מעין זה".