הארץ והתורה בתמונות

באלבום הצילומים השביעי של הצלם איתי בודל, יותר ממאה תמונות פנורמיות יפהפיות של נופים בארץ ישראל.

תגיות: בשבע 631
הרב יואל קטן , כ"ג בשבט תשע"ה

הארץ והתורה בתמונות           -ערוץ 7
הרב יואל קטן
אתר ישיבה

ישראל במבט פנורמי.

מקומות ונופים קסומים.

איתי בודל. אלעד, פנורמה 360, תשע"ד. 251 עמ'

(info@israel360.co.il)

זהו אלבום הצילומים השביעי של הצלם איתי בודל, ובו יותר ממאה תמונות פנורמיות יפהפיות של נופים בארץ ישראל. התמונות מלוות בכיתוב קצר, באתר אינטרנטי שבו נמצאים צילומים אלו (ועוד אחרים) בתלת ממד ובאפשרות למבט רב-צדדי.

ההקדמה, שמזכירה את הארץ הטובה שה' נותן לנו, העדינות והצניעות שבתמונות, התמונה הראשונה המציגה במבט אווירי את ירושלים והאחרונה שמציגה את הר הזיתים בשלג - כל אלו רומזים על כך שהצלם והמפיק המוכשר של האלבום הזה מביט אל נוף ארצנו במבט תורני.

הספר דו-לשוני – יש בו שער אנגלי, ונוסף גם כיתוב אנגלי מתחת לכל תמונה. התמונות המקסימות מקיפות את הארץ כולה, מקצה החרמון ועד מדבר אילת, מנמל יפו ועד ים המלח, כולל תמונות רבות של נופי מדבר יהודה. אך בולטות בחסרונן תמונות מהשומרון ומבנימין ומהרי חברון, וחבל.

******

המקרא בפרשנות חז"ל.

אסופת דרשות חז"ל על נביאים וכתובים מתוך ספרות התלמוד והמדרש.

כרך שני – יואל ועמוס.

עורכים: מנחם בן ישר ויצחק פנקובר.

רמת גן, אוניברסיטת בר-אילן, תשע"ה. 923 עמ'

(press@mail.biu.ac.il)

בשנת תשס"ד יצא לאור כרך מקיף ראשון בסדרה על הושע, ועבר יותר מעשור עד שהגיע הכרך השני. מדובר בעבודה מדעית דייקנית ומסובכת – ללקט את המדרשים השונים המבארים את הכתובים, ולהוציא מהם את הנוסח הקדום והמדויק ביותר, עם הערות שיש בהן הסבר, השוואה למקורות אחרים, דיונים לשוניים ופרשניים והיסטוריים ועוד.

כל פסקה מקבלת גם הגדרה על פי הכללים המדויקים המוזכרים במבוא, ובסוף כל פרק סיכום לפי הפשט, ונושאי הדרשות והסברן בקיצור.

334 דרשות בספר, ובסופו טבלאות, ביבליוגרפיה ומפתחות מקיפים. כאמור, מדובר בספר מדעי, לא תמיד ידידותי למשתמש, שעשוי להוות בסיס איתן לשימוש דייקני בתורת חז"ל בפרשנות המקרא.

******

Masorah and Text Criticism in the Early Modern Mediterranean.

Moshe Ibn Zabara and Menahem de Lonzano.

Jordan S. Penkower. Jerusalem, Magnes, 2014. 340 p.

(6586963‑02)

פרופ' יצחק פנקובר, מגדולי המומחים היום בענייני מקרא ומסורה, הוציא לאור, בינתיים באנגלית, ספר מקיף במהדורה אלבומית על מסורת נוסח המקרא של שני חכמים גדולים: רבי משה בן זבארה מספרד ורבי מנחם די לונזאנו האיטלקי.

השני ידוע יותר מן הראשון, ואכן רוב הספר נסוב על מחקריו, הגהותיו, הכרעותיו ומסקנותיו, מתוך הספרים הרבים שהדפיס (ובעיקר ספרו הידוע 'אור תורה' שעליו מבוסס בעיקרו נוסח המקרא המקובל היום על כל דיוקיו) ומתוך כתבי יד.

ר"מ אבן זבארה, שחי בספרד סמוך לפני הגירוש, ידוע בעיקר מכתב יד קניקוט המפורסם, אחד מכתבי היד של המקרא המצוירים החשובים בעולם שאותו העתיק והגיה, ומעבודות אחרות בשדה הדיוק במקרא. ר"מ די לונזאנו חי מאה שנה אחריו באיטליה, ועבודותיו היו יסוד להכרעותיו של רבי ידידיה שלמה מנורצי, בעל 'מנחת שי'.

wso.shaalvim@gmail.com