הפתרון היחיד: חקיקה

השבוע שבר בית המשפט העליון שיא נוסף של ניתוק מהמציאות. פרשנות.

בצלאל סמוטריץ' , כ"ג בשבט תשע"ה

הפתרון היחיד: חקיקה        -ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
תנועת רגבים

השבוע שבר בית המשפט העליון שיא נוסף של ניתוק מהמציאות במסגרת תיאטרון האבסורד המשפטי המתנהל סביב חוקיותה של ההתיישבות ביהודה ושומרון. בפסק דין חמור הורה בג"ץ על הריסתם של תשעה בתי קבע מאוכלסים במרכז היישוב עפרה, יישוב ותיק שהוקם ופותח לאורך השנים על ידי ממשלות ישראל השונות.

בפסק הדין, המכני והיבש להחריד, מתעלמים השופטים מסיפור הרקע, ממעורבותה של המדינה וממחדליה לאורך השנים, מהעדר קיומו של בעלים קונקרטיים שהחזיקו או עיבדו אי פעם את הקרקע המדוברת ושטוענים לפגיעה בזכויותיהם ומכך שגם אחרי שייהרסו הבתים במרכז היישוב שום ערבי לא יוכל להיכנס לקרקע ולעשות בה שימוש כלשהו.

אולם השופטים מתעלמים גם מהשכל הישר - שאיכשהו נשכח בבית כל אימת ששופטי בג"ץ נדרשים לעסוק בעניין הנוגע ליהודה ושומרון - השכל הישר המורה שאין מתקנים עוול, גם אם נעשה כזה, בעוול אחר.

פסק הדין מסכן את עתידם של מאות רבות של בתי קבע, בני עשרות שנים, בתוככי היישובים הוותיקים ביותר באזור בנימין, המצויים במעמד משפטי דומה. חלקים שלמים בהתיישבות נבנו על קרקעות שהתברר למפרע שהן רשומות על שם תושבים פלשתינים, שעל פי רוב כלל לא ידעו על כך בעצמם עד שבאו ארגוני השמאל הקיצוני וגילו להם את זה.

קצרה היריעה מלפרוש כאן את הסוגיה המשפטית כולה. נאמר רק שישנם די והותר פתרונות משפטיים אפשריים, חלקים וכשרים למהדרין, שמאפשרים את המשך קיומם של המבנים תוך פיצוי מי שיוכיח אי פעם שזכויותיו נפגעו כתוצאה מכך. יש לכך תקדימים רבים בארץ ובעולם. צריך קצת רצון טוב כדי להביא את הסוגיה המורכבת הזאת על פתרונה ההגון וההגיוני, אבל רצון כזה אינו בנמצא במערכת המשפט, אשר מושתתת על אג'נדה אידיאולוגית ופוליטית שרואה ביהודה ושומרון שטחים כבושים ולא חבלי מולדת.

כאן אנו באים אל העיקר. כל ילד יודע ששאלת עתידה של ההתיישבות ביהודה ושומרון אינה שאלה משפטית. סוגיית המאחזים, כמו סוגיית עתידה של ההתיישבות כולה, היא סוגיה מדינית-פוליטית, וזה המגרש שבו היא צריכה להיות מוכרעת. הניסיון לקבוע את עתידם של היישובים בבג"ץ - ערכאה העוסקת במשפט ציבורי - הוא צבוע ולא דמוקרטי.

אין מנוס מלהחזיר את ההכרעה למקומה הטבעי - אל העם באמצעות נבחריו בכנסת ובממשלה. הדרך היחידה לטרפד את פסק הדין ההזוי הזה, את קודמיו ואת אלו שעלולים להגיע בעקבותיו, היא לחוקק את 'חוק ההסדרה' שיסדיר אחת ולתמיד את היישובים שטרם הוסדרו ויקבע מסלול פיצוי למי שיוכיח שזכויותיו נפגעו. מי שלא יתחייב לכך כעת אינו יכול לקרוא לעצמו מפלגת ימין. אנחנו בבית היהודי נעשה הכול כדי לקדם את החוק הזה ולהמשיך לבנות את ההתיישבות בכל מרחבי הארץ.