ברז מים.
ברז מים. צילום: פלאש 90

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה את התקנות החדשות וההסדרים להתנהלות רשות המים ותאגידי המים מול חייבים וצמצום השימוש באיום ניתוק המים.

במסגרת התקנות נקבע כי לא תנותק יותר אספקת המים לבעלי חוב מהשכבות החלשות משום שמים הם מוצר יסוד שלא ניתן למנוע אותו מהציבור.

התקנות החדשות נקבעו בתום דיונים מרתוניים שקיימה ועדת הכלכלה של הכנסת במרוצת החודשים האחרונים, בגין אלפי תלונות של בעלי חובות מים שהגיעו לפת לחם ואין ביכולתם לשלם את החשבונות וכאילו לא די במצבם הקשה, תאגידי המים ניתקו את אספקת המים אליהם בגין החוב - מה שהותיר אותם במצוקה קשה הרבה יותר.

"מים הם מוצר יסוד שבלעדיו לא ניתן לחיות, ולכן חובה לגלות רגישות ולא לנתק אוטומטית כל אדם שלא שילם את חשבון המים שלו", אמר ח"כ אורי מקלב בדיון, "מים הם מצרך יסוד של כל אדם ואסור לנתק את המים למי שגם כך מצבו הכלכלי קשה מנשוא. יש לבחון את סוגית ניתוק המים ברגישות רבה מאוד ובהחלטת הוועדה היום יש אמירה ברורה שלא פוגעים באספקת המים". עוד דנה הוועדה בהצעה של רשות המים לבצע 'ניתוק חלקי' של המים לשעות מסוימות ביום לבעלי חוב, אך ח"כ אורי מקלב דרש שלא תהיה אפשרות לניתוק מים כלל לחייבים מהשכבות החלשות.

במסגרת אישור התקנות החדשות, אישרה הוועדה את ההצעה שהעלה ח"כ מקלב ולפיה לא תנותק אספקת המים כלל בגין חובות מופרזים.

"גם מי שאינם נמנים על האוכלוסיות החלשות וקיבלו חשבונות חריגים בשל נזילה סמויה, צריכת יתר בלתי מוסברת, צריכה משותפת או טעויות בחשבון וכדומה, הרי שהיכולת להתמודד מול חשבונות חריגים היא מורכבת יותר, ולכן גם כאן יש לגלות רגישות ולא לנתק את אספקת המים בגין החובות הללו", הסביר ח"כ מקלב והבהיר כי "ברור לחלוטין שאי הניתוק אינו עוצר את החוב ועל בעלי החוב להסדיר את חובתם בדרך המקובלת, אך סנקציה זו של ניתוק המים לא תמומש".

יו"ר הוועדה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) הודה לח"כ מקלב על מסירותו הרבה ופעילותו בנושא התקנות החדשות. "אני רוצה להודות לח"כ מקלב על מומחיותו, הבנתו ומעורבותו הרבה בפעילות להסדרת תקנות ניתוקי המים כך שהשכבות המוחלשות בישראל לא ייפגעו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו