המעטפה שעל גבה הועברה ההוראה
המעטפה שעל גבה הועברה ההוראהצילום: סטודנט

סגן שר החינוך אבי וורצמן (הבית היהודי), מוחה בתוקף נגד התנהלותה של מכללת ספיר אשר פוגעת לדבריו בערכים לאומיים, במסורת ובמורשת ישראל וברגשותיו של ציבור גדול ורחב במדינת ישראל.

בצהריים דיווחנו לראשונה בערוץ 7 כי סטודנטים שהגיעו למבחן במכללה גילו להפתעתם כי המרצה הורה שלא לכתוב את המילה "בס"ד" על הלוח בזמן הבחינה. ההוראה הועברה לבוחנות על גבי המעטפה בה העביר המרצה את הבחינות.

למרות ההוראה הברורה, הבוחנת כתבה על הלוח "בס"ד". מאוחר יותר במהלך הבחינה נכנס המרצה לכיתה, הבחין בכך שהמילה נכתבה ודרש שהיא תימחק. הבוחנת לא הסכימה, ואז המרצה ביצע את המחיקה בעצמו.

"לא יעלה על הדעת שמוסד אקדמי מכובד שנמצא בדרום ובאופן טבעי צריך לחזק את החוסן הלאומי, יפגע שוב ושוב במורשת ישראל", הגיב וורצמן בחריפות.

הוא הזכיר את התערוכה "כוחה של מילה" שהוצגה בחודש שעבר במכללת ספיר ובמסגרתה הופיע סרט ובו רצועות תפילין המשמשות כרצועות סנדל וטלית שעליה רקומה ברכת העטיפה כשהיא משמש כבגד תחתון. ''תערוכות הפוגעות ברגשותיו של ציבור כה גדול היוו פריצת גדר מסוכנת ואמירה המצביעה על תחושת זלזול וחוסר כבוד''.

"לא ייתכן שמרצים במוסד הרואים נגד עיניהם את חופש הביטוי כערך עליון לא נותנים למילה כה משמעותית -בס"ד, המהווה חלק משגרת חייהם של מיליוני יהודים מכל העולם, להיות חלק מהשיח האקדמי".

סגן שר החינוך קרא להנהלת המכללה לערוך בדק בית משמעותי. "על הנהלת המכללה להפסיק את השיח המוביל למחלוקת ולפירוד. מחובתה לפעול לתיקון הפגיעה המתמשכת בציבור כה גדול. אני דורש מראשי המוסד להפסיק לאלתר את ההיגררות אחר פרובוקציות זולות שפוגעות ומוציאות שם רע למכללה ולאזור הדרום כולו".

ד״ר מיכאל בן ארי, יו״ר תנועת "עוצמה יהודית", תקף גם הוא את מכללת ספיר ואמר כי היא "שוב מוכיחה שהעמדה הגזענית האנטי יהודית שלה, היא עיקרון מנחה המובל על ידי נשיא המכללה ומרצים שבינם לבין אקדמיה פעורה תהום של אנטישמיות גלויה וארסית''.

ממכללת ספיר נמסר בתגובה: "זו אינה מדיניות המכללה, אלא יוזמה פרטית של המרצה. הנושא ייבדק".