היהודים נשלחו למחנות
היהודים נשלחו למחנות פלאש 90

ראשי ממשלת לוקסמבורג שיתפו פעולה מרצון עם הנאצים ברדיפת היהודים בתקופת השואה, כך עולה ממחקר שהוזמן ע"י ממשלת לוקסמבורג.

הדו"ח שהוכן על ידי פאנל של היסטוריונים באוניברסיטת לוקסמבורג פורסם השבוע שנתיים לאחר שהוזמן על ידי ז'אן־קלוד יונקר, ראש ממשלה לשעבר של לוקסמבורג.

"ממשלת לוקסמבורג תחת הכיבוש הנאצי לא נאלצה להשתתף ברדיפה אנטישמית, הם שיתפו פעולה מרצון ולעתים קרובות מילאו את משימתם בשקידה ובלהט", נכתב בדו"ח בן 120 עמודים.

במהלך ת"ש פלשו הגרמנים למדינה. למרות שהמדינה נכבשה כמעט בלי התנגדות, נעזרו הגרמנים בגיס חמישי של משתפי-פעולה, מקרב ה'פולקסדויטשה', כנראה מתוך רצון להפוך את לוקסמבורג לחלק מ'הרייך השלישי'. לשם כך נעשה מאמץ תמיד לרכוש את תמיכת התושבים.

לוקסמבורג היתה נתונה לשלטון ממשל צבאי. חלק מרכוש היהודים הוחרם, אך לא היו חוקים אנטי־יהודיים בולטים. בתחילת הכיבוש ברחו רבים מהיהודים לבלגיה ולצרפת, אך כשנדמה היה שאין פוגעים במיוחד ביהודים חזרו חלק מהבורחים למדינה.

אולם בהמשך הונהג ממשל אזרחי, בראשות הגאולייטר גוסטב סימון, סנדלר לשעבר וחבר המפלגה הנאצית במדינה.

הגאולייטר ניסה לפעול למען שיבת לוקסמבורג לרייך הגרמני. כחודש אחרי הנהגת הממשל האזרחי הוחלו חוקי נירנברג ובאותה עת חויבו היהודים גם בעבודות כפיה. אחר־כך נגזרו עוד גזירות על היהודים והם חויבו לשאת את הטלאי הצהוב.

השלטונות עודדו למעשה גירוש והגירת יהודים מהמדינה והעבירו 16 משלוחים לצרפת ולפורטוגל. בין היוצאים היו כל מנהיגי הקהילה.

באביב תש"א זומנו לפגישה עם אייכמן שני המנהיגים האחרונים של יהודי לוקסמבורג שם נמסר להם שהגירת יהודים מלוקסמבורג תופסק. הם עצמם יצאו בשיירה האחרונה.

לאחר ההגירה והבריחה רבת־ההיקף נותרה בלוקסמבורג קהילה חלשה, נעדרת הנהגה ומורכבת רובה מקשישים. מ־ 3,500 היהודים שהיו במדינה נצלו 1,555 לאחר שנמלטו ממנה, שהסתתרו בה או ששרדו במחנות. 1,945 נספו הי"ד.

כאמור, דו"ח שהתפרסם בשבוע שעבר מגלה כי ראשי ממשלת לוקסמבורג שיתפו פעולה מרצון עם הנאצים ברדיפת היהודים בתקופת השואה.

יצוין כי בשנת תשי"ב נחתם בבנין עיריית לוקסמבורג הסכם השילומים בין ישראל לגרמניה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו