7 שנים לטבח ב'מרכז הרב'
"הכאב הפך לחלק ממני"

ראש הישיבה לצעירים, הרב ירחמיאל וייס: אני לא רוצה שייקחו ממני את הכאב הזה, פעימות חזקות של מה היה קורה אם הם היו איתנו היום.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ו בשבט תשע"ה

בישיבת מרכז הרב בירושלים נערכת הערב (ראשון) אזכרה במלאת שבע שנים לטבח המזעזע בו נהרגו שמונה מתלמידי הישיבה.

באירוע משתתפים בני המשפחות של הנרצחים, אישי ציבור, חברי כנסת ותלמידי הישיבה, רבניה ובוגריה.

בפיגוע נרצחו שמונה תלמידי הישיבה- נריה כהן, שגב פניאל אביחיל, יהונתן יצחק אלדר, אברהם דוד מוזס, רועי רוט, יוחאי ליפשיץ, יהונדב חיים הירשפלד ודורון מהרטה, כאשר מחבל חמוש נכנס לישיבה והחל לירות לכל עבר כשהוא פוגע בתלמידים שעסקו בלימוד תורה.

צילום: פלאש 90

ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, אמר כי "אנחנו בערב הזה מונים שבע שנים כמו בשנת השמיטה... אנחנו מתייחדים עם שמונת הקדושים שנטבחו בקודש הקודשים.

"לעם ישראל יש את יום הזיכרון הכללי שהוא ראש השנה ואנחנו בערב הזה עם זיכרונות פרטיים. זיכרון לא רק מהעבר אלא גם מהווה והעתיד. אותו זיכרון אמיתי שנובע וחרוט על הלב. זיכרון שיוצר חקיקה בנפש שמכוחו אנחנו באים לפעול ולהמשיך את קדושת החיים. זיכרון זמן של התחברות עם הרוח".

לדברי ראש הישיבה, ככל שעוברות השנים החיסרון נעשה גדול והצפייה לנחמה גדולה יותר. "חסרים לנו מאוד הילדים אשר אין בהם מום וכוח בהם לעמוד בפני המלך, הם היו בני העולם הבא גם שהיו בעולם הזה".

לסיום אמר הרב שפירא, "קידוש השם האמיתי הלא פחות מחובר עם קידוש השם של הבנים - הוא קידוש החיים. להפוך את כולנו לכלי של קדושה".

ראש הישיבה לצעירים, הרב ירחמיאל וייס, נזכר ביום הנורא, כלשונו, ששינה את חייו. "הזמן שעובר מצד אחד לא מקהה את הכאב, פעימות כאב חזקות של מה היה קורה אם אותם אנשים היו איתנו היום. אנחנו מרגישים את העוצמה של החסר ועם השנים לומדים להתגלגל עם הכאב".

"הכיתה הגבוהה שהיום נמצאת בישיבה לא נפגשה עם מישהו שהיה בטבח. יש לנו כאן אחים של אותם נרצחים שמשמרים את הזיכרון של אותם קדושים. זהו יום של לחבק ולהתחבק עם המשפחות, להראות כמה אנחנו איתן, כמה אנחנו רוצים לזעוק, לנחם, להקל במצוקה הגדולה שעוברת עליהן מאז הטבח".

הרב וייס הוסיף כי הוא לא רוצה שייקחו ממנו את הכאב, "הכאב הפך להיות חלק ממני. כשאני חושב על מה כדאי לדבר בערב הזה, אני חושב על מסר שיש בו תקווה שיחבר אותנו עם קדושת החיים ותקווה איך לרפא את הכאב ולעשות אותו פחות כואב".