ריבלין רומז לנתניהו: עדיף לדבר בעברית

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נשא דברים הערב (ראשון) בפתח כנס המכון למחקרי ביטחון לאומי וקרא להנהגה בישראל להציג בפני הציבור את משנתה בכל נושא העומד לסדר היום.

"לעומת המציאות הזועקת", קבע ריבלין, "המערכת הפוליטית עסוקה ב'קריאיטיב'- ביצירת סרטונים ויראליים וסיסמאות. הציבור הישראלי, כך אני מרגיש, עייף. הוא מאוס בניסיונות לסמם אותו בסאטירה או בכוכבנות".

בהמשך דבריו רמז הנשיא באופן שקשה לפרש אחרת לנאומו המתוכנן של ראש הממשלה בקונגרס בארה"ב - "אני מאמין, כי אם אנחנו מוצאים לנכון לדבר בבימות בינלאומיות רלוונטיות על הסכנות האורבות והאיומים המסוכנים, על אחת כמה וכמה שמוטל עלינו לדבר בישירות, באורך רוח, ובעברית, לאזרחנו שבבית".

"אין לנו בוחרים אחרים", סיכם ריבלין, "אין לנו בחירות אחרות. ואין לנו בית נבחרים אחר. אזרחי ארצנו קודמים. את מה שיש לנו לומר בואו נאמר, לכל הפחות, גם כאן בבית".

במקביל לדברי ריבלין הודיע ממשל אובמה כי החליט להעניש את ישראל ולמדר אותה מעדכונים בנוגע לשיחות הגרעין עם איראן. ההחלטה באה לאחר שבממשל ארה"ב חששו כי נתניהו משתמש בתדרוכים לצרכים פוליטיים-ישראלים.

בנוסף לכך הודיעה היועצת לביטחון לאומי של אובמה, סוזן רייס, כי היא מנתקת את הקשר עם המועצה לביטחון לאומי ועם העומד בראשה יוסי כהן.