יהודה היס
יהודה היס צילום: פלאש 90

כ-11 שנה לאחר שנפטר, התברר לילדיו של מנוח כי במכון לרפואה משפטית באבו כביר שמרו חלקים מגופתו, ולכן יש לערוך לאביהם טקס קבורה נוסף.

עו"ד תומר בכר, המייצג את ילדי המנוח, טוען כי "לילדיו של המנוח התברר כי ללא כל סיבה, נלקחו מגופת אביהם דגימות רבות מאיברים שונים".

עו"ד בכר הגיש, בשם ילדיו של המנוח, תביעה לפיצויים נגד המכון לרפואה משפטית ומשרד הבריאות על סך 2.5 מיליון שקלים. התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.

ראשיתה של הפרשה בחודש אוקטובר 2002 כאשר אבי המשפחה נפטר בהיותו בן 56. לאחר שאחד מבניו זיהה את גופתו במכון לרפואה משפטית באבו כביר, הוא נשאל, לטענתו, על ידי השוטרים אם אפשר לבצע בגופה מספר בדיקות.

"לא נמסר לבן או לאף אחד מאחיו מסמך כלשהו המעיד על הצורך הרפואי בנתיחת הגופה, ובוודאי לא בנטילת דגימות או איברים כלשהם ממנה", אומר בכר.

לפי התביעה, כבר באותו היום נותחה גופת אביו ונלקחו ממנה דגימות דם וכן דגימות מאיברים שונים. בחוות הדעת של המנתח נכתב כי יש צורך לשמור על דגימות הדם. "לכן, שאר האיברים היו אמורים להיקבר באופן מיידי", אומר עו"ד בכר ומספר כי לפני כשנה וחצי, כ-11 שנים לאחר מות האב, הופתע אחד מהבנים לקבל מכתב ממשרד הבריאות, לפיו קיימות דגימות שנלקחו מאביו המנוח, אשר נשמרו במכון. "רק אז נודע לו לראשונה, כי חלקים מגופת אביו היו שמורים במשך כל כך הרבה שנים, ללא כל סיבה. הוא ואחיו הזדעזעו עמוקות".

כחודש לאחר מכן הגיע הבן לקבר אביו, שם פגש בנציג של 'חברה קדישא'. לדבריו, במקום המתינה לו קופסה לבנה בממדים של קופסת נעליים גדולה, ובתוכה שקית שחורה  שמשקלה קילוגרם אחד לערך. הנוכחים ביצעו במקום טקס קבורה נוסף, וכך – 11 שנה לאחר מותו – הובא האב סוף סוף למנוחת עולמים.

"בקבורה הנוספת לא נקברו דגימות קטנות, אלא חלקי איברים משמעותיים", טוען עו"ד בכר, "דבר שהוסיף לפגיעה הקשה בכבודו של המנוח ולתחושת הזעזוע שבה חשו ילדיו". לדברי בכר, עד כה טרם נמסר לילדיו אילו חלקים נלקחו מגופתו, איזה שימוש נעשה בהם ואם בסופו של דבר כל חלקי המנוח הובאו לקבורה.

לפי התביעה, המכון לרפואה משפטית ומשרד הבריאות פעלו בניגוד לחוק ולתקנות האנטומיה והפתולוגיה, וכן בניגוד לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.  "מדובר ברשלנות מהסוג החמור ביותר. לילדיו של המנוח נגרמה פגיעה נפשית קשה מאוד, שממנה יסבלו כל חייהם".

עו"ד בכר הגיש בשם ילדיו של המנוח תביעה לפיצויים נגד המכון לרפואה משפטית ומשרד הבריאות על סך 2.5 מיליון שקלים. כאמור, התביעה נדונה בימים אלה בבית משפט השלום בתל אביב.

נזכיר כי בעבר נחשפו מקרים דומים רבים. בעקבות הפרסומים בתקשורת, מונתה ועדה בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון ז"ל, על ידי משרד הבריאות. הועדה קבעה כי המכון ביצע מחדלים קשים בכל הנוגע לשימוש ברקמות ובאיברים שנלקחו מגופות ללא הסכמה, לעתים לטובת מכירתם למכוני מחקר.

"הוועדה קבעה כי המכון ניתח גופות או נטל איברים ללא הסכמה", מזכיר עו"ד בכר, "זאת, תוך פגיעה בכבוד המת ובכבוד משפחת המת, וכן הונאת בני משפחה על ידי המכון".

מפרסומים בתקשורת עלה כזכור, כי באחד המקרים פוצה אחיו של דודו טופז ב-300,000 שקלים, לאחר שליבו של טופז הוצא בשלמותו מגופתו ונשמר במכון. במקרה אחר, משפחתו של מנוח פוצתה בחצי מיליון שקלים, לאחר שהמכון ניתח את גופתו ללא הסכמה כדין. במקרה נוסף, הוריו של חייל פוצו ב-1.5 מיליון שקלים, לאחר שהמכון נטל דגימות ואיברים מגופתו מבלי ליידעם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו