לוב
לובצילום: רויטרס

לוב שלאחר המהפכה שהביאה להדחתו ולרציחתו של הנשיא מועמר קדאפי שקעה במלחמת אזרחים עקובה מדם בין מליציות אסלאמיות קיצוניות לבין הממשלה הזמנית שגלתה מהבירה וכיום נמצאת במושבה הזמני בעיר טוברוק במזרח המדינה.

שני גורמי כוח עיקריים פועלים בלוב: ארגון המדינה האסלאמית של דאעש השולט בעיר החוף דרנה, ולו נוכחות בבירה טריפולי ובערים נוספות דוגמת סבראתה, סירת ובן ג'וואד, וארגון "פג'ר ליביה", שהינו למעשה הזרוע הצבאית של האחים המוסלמים.

בראיון לעיתון אל-שרק אל-אווסט (18 בפברואר) הודה עבדאללה אל-ת'ני, ראש ממשלת המעבר של לוב, כי דאעש היה קרוב להשתלט על כל המדינה, וכי האתגר שהוא מהווה רציני מאוד.

ת'ני ציין, כי התקיפה האווירית של יעדי דאעש בעיר דרנה בוצעה בתיאום עם הממשלה הזמנית של לוב, והוסיף כי התקיפות הללו תמשכנה עד לחיסולו של האויב. הוא מתח ביקורת על הקהילה הבינלאומית שאינה מסייעת בנשק לממשלת הזמנית.

לדבריו, קטר וסודאן סייעו בעבר לארגונים האסלאמיים, אך לא כיום. ת'ני קבל על המעורבות של טורקיה בענייניה הפנימיים של לוב, והדגיש כי היא משפיעה לשלילה על הביטחון והיציבות במדינה. יש לציין, כי טורקיה המונהגת בידי האחים המוסלמים תומכת בשלוחת האחים המוסלמים בלוב החותרת להשתלט על המדינה להקים בה משטר אסלאמי.