כתב האישום: המחבל רצה להיות "שהיד"

חמזה מחרוך, תושב טול כרם בן 23 שביצע את הפיגוע בקן 40 בתל אביב בחודש ינואר, מואשם בניסיונות לרצח ובחבלה בכוונה מחמירה.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ל' בשבט תשע"ה

כתב האישום: המחבל רצה להיות "שהיד"-ערוץ 7
פיגוע דקירה בתל אביב
צילום: חטיבת דובר המשטרה

פרקליטות מחוז ת"א הגישה הבוקר (חמישי) כתב אישום לביהמ"ש המחוזי בעיר נגד חמזה מחרוך, תושב טול כרם בן 23, שביצע את הפיגוע בקן 40 בתל אביב בחודש ינואר.

מחרוך מואשם בעבירות של ניסיונות רצח, חבלה בכוונה מחמירה ושהייה בלתי חוקית, לאחר שדקר את נוסעי האוטובוס.

על פי כתב האישום, שהוגש על ידי עו"ד רותי שביט- אושרי, הנאשם הינו תושב טול כרם ואין לו היתר כניסה ו/או שהייה בישראל. בתקופה שלאחר מבצע "צוק איתן" באוגוסט האחרון, החליט מחרוך לבצע פיגוע בשטח מדינת ישראל במטרה לרצוח מספר רב של ישראלים, בתקווה שבסופו של הפיגוע יהרג ויזכה למעמד "שהיד".

ב-18 בינואר החליט מחרוך, לאחר שחבריו סירבו להשתתף בתכנית, לממש את כוונותיו באופן עצמאי. הוא פנה וביקש מאביו 300 ש"ח, כשהוא מוסר לאביו שמדובר בסכום שהוא זקוק לו על מנת להוציא תעודת חשמלאי.

באמצעות כרטיס האשראי של האב מחרוך משך סכום של 300 ש"ח. מחרוך פנה גם לבן דודו וביקש את עזרתו בקבלת מספר טלפון של אדם אשר יסייע בהברחתו לתוך שטחי מדינת ישראל.

עם קבלת מספר הטלפון יצר מחרוך קשר עם אותו אדם וזה הורה לו, בתמורה לתשלום של 200 ש"ח, להגיע ב- 21.1.15 בשעה 03:00 לנקודת מפגש בטול כרם. לאחר מכן קנה מחרוך סכין בחנות כלי בית בטול כרם והצטייד במברג.

ב-12 בינואר, סמוך לשעה 03:00 הגיע מחרוך לנקודת המפגש בטול כרם כשהוא מצויד בסכין ובמברג. מחרוך פגש את האדם אשר הסיע אותו למחסום חווארה. לאחר מכן, עלה מחרוך לרכב אשר הוביל אותו ואחרים נוספים לאזור התחנה המרכזית הישנה בתל-אביב.

מחרוך הגיע לאזור התחנה המרכזית הישנה סמוך לשעה 07:00 ולאחר מכן המתין בתחנת האוטובוס ברחוב הגליל. כשהגיע אוטובוס מס' 40 של חברת דן עלה מחרוך לאוטובוס ושילם לנהג באמצעות שטר של 50 ש"ח והתיישב במושב הסמוך לנהג.

מחרוך המתין מספר דקות על מנת שהנהג יגביר את מהירותו, מתוך כוונה שפגיעה בנהג תביא לפגיעה גם בכלי רכב אחרים בכביש. אז קם מחרוך, שלף את הסכין, ניגש לנהג האוטובוס ודקר אותו מספר דקירות בבית החזה, מתוך כוונה לגרום למותו. מיד לאחר מכן, הסתובב מחרוך, בעוד האוטובוס ממשיך בנסיעתו, והחל לדקור את נוסעי האוטובוס מתוך כוונה לגרום למותם.

בשלב מסוים, הצליח נהג האוטובוס לבלום ולעצור את האוטובוס וכן לפתוח את דלתות האוטובוס. כתוצאה מהעצירה הפתאומית איבד מחרוך את שווי משקלו ונפל והנוסעים ניצלו עובדה זו ונמלטו מהדלתות הפתוחות. בשלב זה נמלט מחרוך מהאוטובוס.

עם רדתו מהאוטובוס החל מחרוך לרוץ לכיוון רחוב יצחק שדה. במהלך מנוסתו, הבחין מחרוך  באחת מנוסעות האוטובוס שנדקרה על ידו, נמלטת מהמקום. הנאשם שב ותקף אותה בגבה. הוא המשיך בבריחתו כשכוחות המשטרה דולקים אחריו. למרות האמור, לא נרתע הנאשם ומשהבחין בעוברת אורח שצועדת ברחוב, תקף אותה ודקר אותה בחלק האחורי של צווארה. הנאשם נעצר רק לאחר מרדף בסופו נורה ברגלו על ידי כוחות הביטחון.

בכתב האישום נאמר, כי "במעשיו המתוארים לעיל, ניסה הנאשם לרצוח את הנהג, עשרה מנוסעי האוטובוס ועוברי אורח או לגרום לחלקם חבלות חמורות. כתוצאה ממעשיו, נפצעו הנוסעים פציעות בדרגות חומרה שונות, כולל חבלות חמורות, נזקקו כולם לטיפול רפואי וחלקם עברו פרוצדורות רפואיות ואשפוז".