תחפושות פורים
תחפושות פורים צילום: פלאש 90

לקראת חג פורים המתקרב, מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית יוצאים בהמלצות לחג שמח ובריא.

פרופ' יחזקאל ויסמן, מנהל המחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר, מציין כי מדי חג פורים מגיעים ילדים ובני נוער לבית החולים, כשהם סובלים מפציעות ופגיעות שונות האופייניות לחג ולכן מציע דרכים להימנע מפגיעות אלו.

קפצונים: יש להרחיק ילדים ולהימנע ככל האפשר ממשחק בקפצונים מכל סוג. המשחק בקפצונים עלול לגרום לפציעות ולכוויות. במידה ובכל זאת נוצרה פגיעה מקפצונים, יש לשטוף את המקום במי ברז, לחבוש את האזור הפגוע ולהגיע מהר ככל האפשר ליחידה לרפואה דחופה בבית החולים לקבלת טיפול רפואי.

משלוח מנות: יש להקפיד שמשלוחי מנות לילדים מתחת לגיל 7 לא יכילו דברי מאכל קטנים ופיצוחים כגון: סוכריות קשות קטנות, שקדים, בוטנים, אגוזים, קשיו וגרעינים, וכן חשוב להקפיד שלא יכילו חלקי פלסטיק קטנים, בכדי למנוע סכנה של שאיפה לריאות.

תחפושות ואיפור: חשוב מאוד להקפיד על רכישת תחפושות שעברו בדיקה של מכון התקנים וכן לוודא כי התחפושות חסינות מפני אש ואינן מרכיבות נוצות, נייר, קרטון וצמר גפן. חשוב לוודא כי הילדים שומרים על מרחק מאש, במיוחד כאשר חובשים כובעים ופאות. בנוסף, מומלץ להשתמש רק במוצרי איפור המאושרים על ידי משרד הבריאות. במידה וקיים חשד לתגובה עורית כתוצאה משימוש במוצרי האיפור, הטיפול המומלץ הוא לשטוף את האזור במים ולפנות לעזרה רפואית.

בקבוקי ספריי וקצף: בקבוקי ספריי וקצף מכילים חומרים כימיים אשר עלולים להיכנס לעיניים ולגרום לפגיעה, לכן אין לכוונם לכיוון העיניים. במידה ונוצרת צריבה בעין כתוצאה ממגע עם החומרים הללו, יש לשטוף את העיניים במי ברז ולפנות לקבלת טיפול רפואי.

דפנה זיו - בוסאני, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ולדיאטה במרכז שניידר לרפואת ילדים, מציינת כי חג זה הוא חג של ממתקים וילדים עלולים במשך ימים רבים לאכול בעיקר ממתקים ולוותר על אכילה של מזון מזין החשוב כל כך לגדילה תקינה.

לדבריה, ניתן להסביר לילדים את חשיבות השמירה על מסגרת של תזונה נכונה ולשים את הגבול במקום המתאים. את אכילת הממתקים להגביל לאכילה של ממתק אחד או לכל היותר שניים לאחר ארוחה מזינה וטובה ולא לסיים את כל הממתקים בבת אחת.

מומלץ להכין את משלוחי המנות ביחד עם הילדים בבית, כך יש לנו אפשרות לתכנן מה אנו רוצים שמשלוח המנות יכיל. זו גם הזדמנות להסביר מהו ממתק בריא יותר ומהו ממתק בריא פחות, כמו למשל ממתקים בהם יש צבעי מאכל מלאכותיים או אלו המכילים סוכר ושומן בלבד לעומת חלבה, חטיף שומשום או שוקולד איכותי.