רופא. אילוסטרציה
רופא. אילוסטרציה צילום: חן ליאופולד, פלאש 90

בתיכון לבנות 'תיכון ואקדמיה' שבירושלים נערכים בימים אלה לקראת פתיחתה של מגמה חדשה שתכשיר את התלמידות להשתלבות במערכת הבריאות ועולם הרפואה.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דניאל זכריה, מנהל בית הספר שבשכונת הגבעה הצרפתית, הרואה במגמה החדשה המשך ישיר למגמות נוספות שתכליתן הכוונת התלמידות אל האפיק האקדמי למגמותיו השונות ולשם כך מורחבת מערכת הלימודים מעבר ללימודי הבגרות. "אנחנו לא רוצים שהן תהיינה כבר סטודנטיות אלא לחשוף בפניהן את העולם שבא לאחר מכן. זאת מתוך מחשבה שהדבר יביא להרחבת דעת ולהרחבת אופקים".

זכריה מספר כי בנוסף ללימודים הרגילים בבית הספר כל תלמידה בוחרת קורס ייחודי בו היא רוצה ללמוד בעתיד באוניברסיטה בתחומים שונים כמינהל עסקים, משפטים, פסיכולוגיה ועוד. לאחר מכן הקורס נחשב לה כתחילת לימודי BA. לתכנית הלימודים הזו מצטרפת המגמה החדשה שתחל מהשנה הבאה ובה תלמדנה התלמידות המעוניינות לימודי רפואה בשיתוף פעולה של בית הספר עם בית החולים שערי צדק שבבירה.

"המחשבה על הקמת מגמת מדעי הבריאות נולדה בעקבות תחושה שהנושא הזה של רפואה לא קיים כמעט במערכת החינוך של ירושלים והסביבה. כמעט שאין בית ספר לתלמידות דתיות עם מגמה כזו ויש הרבה תלמידות שמתעניינות ורוצות לעסוק בו בעתיד לכן החלטנו שאנחנו הולכים על העניין. בבירור שעשינו עלה שחסרות ידיים וחסרים אנשים בעלי השכלה בתחום הרפואה. לכן חשבנו לתרום לעיר ירושלים מתוך מחשבה שאנחנו רוצים לתת מענה על ידי הכוונת תלמידות לעבר עתיד כזה. כך נוצר הקשר עם שערי צדק, בית חולים שבבסיסו עומד על עקרונות יהודיים, עזרה לזולת וכו'. חשבנו שזה יכול להיות ערוץ נכון לשיתוף פעולה נכון בין בית ספר תיכון לבנות לבין מרכז רפואי", מסביר זכריה המודה לצוות בית החולים ולמנהל בית החולים פרופ' יהונתן הלוי "שפתח את הדלת בפנינו. זה לא דבר מובן מאליו".

כאמור, כבר בשנה הבאה תחלנה תלמידות כיתות ט' ו-י' בהשתלבות במגמה החדשה. לימודים אלו יכללו לאחר הלימוד של התחומים השונים סיור במחלקה הקוונטית בבית החולים, קבלת הרצאות ממומחים רפואיים של בית החולים בתחום הרלוונטיים, השתתפות בכנסים רפואיים מסוימים שיתאימו לרמת התלמידות. זאת יחד עם שילוב התנדבות התלמידות במערך בית החולים. "במערכת החינוך מדברים על כך שתלמידי כיתות י' חייבים להיות מעורבים בקהילה וזו הדרך שלנו, דרך התנדבות במחלקות על פי צורכי בית החולים".

עוד הוא מוסיף ומציין כי תלמידות שיתאימו ברמתן האישית והלימודית תוכלנה להשתלב על פי החלטת בית החולים בקורסים אקדמיים בשערי צדק.

בהמשך הדברים נשאל זכריה אם תלמידות כיתות ט' ו-י' אינן בגיל מוקדם מדי מכדי להכריע באשר לעתידן המקצועי והאקדמי. זכריה משיב ואומר כי הוא מאמין בעיקרון ולפיו אין אדם למד אלא במקום שליבו חפץ וכאב ומחנך חשב שתלמידים בוחרים במגמה שמעניינת אותם ומתוך כך הם מצליחים בלימודי המגמה הזו. עם זאת הוא מספר כי "כתלמיד בישיבת 'נתיב מאיר' מאד רציתי ללמוד רפואה ורציתי ללמוד במגמה שתוביל אותי לכיוון הזה ואכן למדתי במגמה ביולוגית. כשהגעתי לנהל את ביה"ס שאל עיתונאי מ'הארץ' מה היה החלום שלי ואמרתי לו שחלום הילדות שלי היה לימודי רפואה אבל החיים עושים את שלהם וקיבלתי החלטה לעסוק בחינוך. גם כאן אנחנו לא קובעים לתלמידות את העיסוק העתידי שלהן, אבל מסתבר שהרבה תלמידות כבר רוצות את התחום הזה".

זכריה מספר על ערב הכנה להקמת המגמה ובו אחיות סיפרו על כך שהעיסוק בתחום היה חלום הילדות שלהן והדבר מעיד על כך שגיל התיכון הוא משמעותי. זאת לצד ההבנה שאין כאן קביעת עתידה הלימודי והמקצועי של התלמידה אלא רק הכוונה ומתן היכרות ראשונה עם התחום.

"אנחנו לא מאלה שחושבים שאפשר לקבל החלטות בשביל הצעירים היום. לצעירים היום יש את כל החופש לבחור אבל נכון לכוון ולחשוף אותם, וכך אנחנו רואים את המגמה הזו שהיא מגמה ייחודית בירושלים. אין מגמה כזו לבנות דתיות בירושלים".

עוד סיפר זכריה על דבריו של מנהל 'שערי צדק', פרופ' הלוי, אודות החשיבות שהוא רואה בכך שתלמידות שתבחרנה לעסוק בתחום תוכלנה להיחשף ליומיום של המקצוע הזה בבתי החולים. בעקבות הדברים נשאל זכריה אם אינו חושש שדווקא מבט שכזה אל היומיום במסדרונות בית החולים יגרום להן לרציעה מהתחום לאחר שיראו עד כמה המקצוע אינו מתגמל, עד כמה הוא מתיש וכיוצא באלה. זכריה מסכים שאכן הדבר יכול להוות שיקול ברמה כזו או אחרת אך להערכתו "כפי שידוע מהרבה תחומים, לא רק בעולם הסיעוד והרפואה כי הרי גם רופאים מדברים על חוסר תגמול, אדם בוחר לא רק על בסיס התגמול אלא בעיקר על מה שליבו חפץ. מי שהולך עם ליבו גם יצליח בסופו של דבר".

לדבריו התעניינות מרשימה ולערב ההיכרות הראשוני שהתקיים ב'שערי צדק' הגיעו כשלושים תלמידות וכעת בית הספר נמצא בשלב מבדקי ההתאמה לקראת היעד שהוא פתיחת שתי כיתות למגמה זו.