סוריה
סוריהרויטרס

מלחמת האזרחים בסוריה נמשכת זה ארבע שנים, והיא גבתה מחיר דמים של למעלה מ-200 אלף הרוגים. טורקיה הגובלת בסוריה מצפון לא התערבה צבאית במלחמת האזרחים על אף כוחה הצבאי האדיר, והיא נמנעה גם מלהושיט סיוע צבאי לכורדים כאשר אלה נטבחו בידי דאעש בעיר קובאני ובאזורים נוספים בצפון סוריה.

טורקיה התערבה צבאית בסוריה לפני יומיים, ואולם היה זה בעניין בעל אינטרס טורקי מובהק. כוח צבאי גדול חדר 37 ק"מ לתוך שטח סוריה לצורך העברת עצמות סולימאן שאה, מייסד האימפריה העות'מאנית, וקברו. שטח הקבר היה מובלעת בריבונות טורקית בתוך שטח סוריה וגודלו כ-11 אלף מ"ר.

הכוח כלל 572 חיילים וקצינים, 39 טנקים, 57 נגמ"שים ו-100 כלי רכב. הודעה מקדימה הועברה לחדר המבצעים של הכוחות המורדים, ממשלת סוריה והמדינה האסלאמית של דאעש. מסלול הכוח הצבאי הטורקי עבר דרך העיר קובאני שחזרה לשליטת הכורדים ולאזור המצוי כיום בשליטת דאעש.

הפעולה עברה ללא תקריות אש ועצמות סולימאן שאה הועברו באופן זמני לשטח טורקיה. במקביל, השתלט הצבא הטורקי על שטח בגודל דומה בכפר אשמה בצפון סוריה והגובל בטורקיה, תחם אותו בגדר תיל והניף בו את הדגל של טורקיה. שטח זה סופח אפוא לטורקיה ובו אמור להיבנות מחדש קברו של סולימאן שאה. בכירים טורקים, ובהם הנשיא ורה"מ המכהנים בתפקידם כיום הביעו את שאיפתם להחזיר את טורקיה לימי האימפריה העות'מאנית.