"אמנסטי הפך יותר ויותר פוליטי"

במכון המחקר NGO Monitor מזהירים מפני בעיות האמינות בדו"ח ארגון אמנסטי העתיד להתפרסם מחר.

ידידיה בן אור , ה' באדר תשע"ה

תקיפה בעזה
תקיפה בעזה
thinkstock

הדו"ח השנתי של ארגון אמנסטי אינטרנשיונאל צפוי להתפרסם מחר (רביעי) ולכלול ביקורת חריפה על ישראל בעקבות מבצע צוק איתן.

במכון המחקר NGO Monitor אומרים הערב לקראת הפרסום, כי "כפי שמחקריו של NGO Monitor הראו, ארגון אמנסטי הפך יותר ויותר פוליטי, בעוד אמינותו המקצועית הולכת ופוחתת".

במכון מציינים, כי "למרות שהוא טוען כי הוא חוקר 'הפרות' של זכויות אדם, המתודולוגיה של הארגון לקויה וחסרת אמינות. ניתוחים ומסקנות הם בגדר השערות בלבד, ואין להם כל בסיס משפטי או עובדתי. על עיתונאים, דיפלומטים ואקדמאים אשר מצטטים מדו"ח זה או מדו"חות דומים לבחון כל טענה באופן עצמאי".

"לאמנסטי ישנה הטייה אידיאולוגית חריפה במיוחד נגד ישראל. כפי שניתן לראות בהודעה לעיתונות בעניין הדו"ח השנתי, אמנסטי מתעלם מזכויות האדם של הישראלים ומתפקידו המרכזי של החמאס בסכסוך", מוסיפים במכון.

ב- NGO Monitor מזכירים, כי לפי אמנסטי יש סכסוך ה"משתולל" בעזה, אבל לא בישראל, ואין כל אזכור לכך שחמאס הביא לעקירתם של ישראלים בנגב כתוצאה מאלפי הרקטות אותן הארגון שיגר (ואשר כל אחת מהן מהווה פשע מלחמה) לעבר מרכזי אוכלוסייה במהלך מבצע צוק איתן.

פרופ' ג'ראלד שטיינברג, נשיא המכון, אומר כי "ישנן סוגיות אשר דורשות את תשומת לבם של ארגונים אמינים ובלתי תלויים כדי להפחית את ההשפעה של סכסוכים מזוינים על אזרחים. אולם, למרבה הצער, בכירים ו'חוקרים' רבים באמנסטי מעורבים עד צוואר בקידום הנרטיב הפלסטיני בו הם הקרבן וישראל היא האשמה עד שהם עיוורים לדרישות האמיתיות של זכויות האדם האוניברסאליות".