בנט: המצביעים שלנו חוזרים הביתה

יו"ר הבית היהודי בראיון לשבועון 'ישראלי': "כוחות גדולים בשמאל עובדים נגדנו, אין לי ספק שהמצביעים שלנו חוזרים הביתה".

ערוץ 7 , ו' באדר תשע"ה

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

השר נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי מתייחס בראיון לשבועון 'ישראלי', 21 יום לפני הבחירות, לכוחם של הסקרים, לטענות על שינויים במפלגה וליחס לענייני דת ומדינה.

בפתח הראיון נדרש השר בנט לסוגיית המנדטים שמעסיקה את ראשי המפלגה בשבועות האחרונים. לדבריו, המצביעים חוזרים הביתה. "כוחות גדולים בשמאל עובדים נגדנו", מציין בנט, "הרי אנחנו ה'נודניקים' של הממשלה. רוצים לשחרר מחבלים? רק אנחנו מתנגדים. רוצים להקים מדינה פלסטינית? שוב רק אנחנו נגד. מגישים חוקים הפוגעים בצביון היהודי של המדינה? רק אנחנו דואגים שהם לא יגיעו לספר החוקים. אני חושב שההיצמדות לסקרים מעט מסוכנת. אני אומר את זה גם על סקרים שהראו שמונה עשר וגם על כאלה שהראו אחד עשר, סקר מלמד על מגמה ולא יותר מכך. בפועל אין לי ספק שהמצביעים שלנו חוזרים הביתה, עוד שבוע ועוד שבוע זה קורה. כרגע אנחנו צריכים לא להתבשם משום מגמה אלא פשוט לעבוד קשה".

והמגמה?

"המגמה היא של התאוששות. אין ספק שכמה החלטות לא נכונות שקיבלנו פגעו בנו, וכמי שעומד בראש המערכת הציבורית הזו אני לוקח על עצמי את האחריות המלאה. טעויות הן חלק מחיינו, מי שלא עושה לא טועה. צריך התגייסות גדולה של הציבור כעת, לא מספיק לשכנע את עצמך, אתה צריך להביא את המעגל הקרוב והבינוני שסביבך אל 'הבית היהודי' היחיד שיש לנו".

למה האובססיה הזו למנדטים? אפשר לתת למפלגה לגדול בקצב שלה. ממה אתה חרד?

"זו הרבה יותר מאובססיה. זה גורל המדינה. אני דואג לגורל של עם ישראל ארץ ישראל ותורת ישראל - כפשוטו. אני דואג לגורל הזהות היהודית שלנו. עמדנו לבד מול גלי חקיקה - שבלמנו אותם -  כאשר על כל חוק שהפלנו קראו לנו 'חשוכים', ומי שקרא לנו בשמות אלה אותן מפלגות שהיום מדברות גבוהה גבוהה על החיבור לציבור הדתי. אני דואג לגורל ההתיישבות ביהודה ושומרון. אני לא סומך על מפלגות אחרות שישמרו על ארץ ישראל – הרבה מפלגות ומנהיגים התחילו בימין וסיימו עמוק בשמאל ולא חסרות דוגמאות: שרון, אולמרט, לבני. גם 'הליכוד' התנגד פעם למדינה פלסטינית עד 'נאום בר אילן'. לכן אני סומך רק על 'הבית היהודי' - המפלגה היחידה שמתנגדת למדינה פלסטינית על הגבול".

בנט מדגיש עוד בראיון כי המנדטים הם שיכריעו בסופו של דבר את עתיד ההתיישבות ובלימת הנסיגות הבאות. "מה שייתן לנו כוח לעמוד בפרץ אלו אצבעות בכנסת. אם בשנת 2005 היו לנו חמישה עשר מנדטים ולא שלושה, לא הייתה התנתקות. חד משמעית. חשוב לדעת את זה! אנחנו לא מספר חברי כנסת בתוך מפלגה שתומכת במדינה פלסטינית, אנחנו מפלגה העומדת בפני עצמה שיש לה עמדות מוצקות מאוד בכלל התחומים. אם יהיו לנו חמישה עשר או שבעה עשר מנדטים נוכל לדחוף לפיתוח ההתיישבות בצורה משמעותית, לחיזוק דמותה של המדינה כמדינה יהודית, לחיזוק ולתקצוב מערכות החינוך ועולם התורה".

אחת הטענות המרכזיות נגד 'המפלגה המחודשת' היא השאיפה למפלגת 'ליכוד ב'בנט דוחה על הסף טענה זו. "בשום פנים ואופן. אני לא רוצה להיות 'ליכוד ב', בבחירות האלה יש יותר הרגשה ש'הליכוד' רוצה להיות 'בית יהודי ב'. יש את 'הליכוד' ומי שרוצה לתמוך בהם – זה בסדר. הבסיס של המפלגה שלנו הוא מחויבות לדרך. אנחנו מחויבים באמת לעם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. זו לא סיסמה, זו האמונה שלנו. זה החיבור שלנו לדרך, לשורשים, להיסטוריה היהודית, לאידאולוגיה שלנו, המחויבות שלנו לתורה, אין לה אח ורע ב'ליכוד' או בשום מפלגה אחרת. אנחנו לא ז'בוטינסקי, אנחנו התנ"ך. אני יודע שבלעדי אחת משלוש הצלעות במשולש הנצח שלנו הכול יתפרק. הציונות הדתית תישאר לעד הלב של המפלגה. לב שנפתח ומכיל בתוכו ציבורים שונים בהחלט, אבל לב של ציונות דתית. אני מאושר מכל מי שמצטרף אלינו שאינו דתי. אני כאן כדי לחבר - או כמו שאורי אורבך ז"ל אמר: "'הבית היהודי' הוא לא גשר שכולם דורכים עליו, אלא גשר שכולם מתחברים ממנו".

בסוגיית שמירת הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה אומר בנט בראיון כי, "בקדנציה הקודמת מנענו חוקים רבים מאוד, יותר מחמישים הצעות חוק, ש'יש עתיד' ואחרים ניסו לחוקק יחד עם 'התנועה' של לבני ואנחנו עמדנו בפרץ. אנחנו, ולא אף מפלגה אחרת. אנחנו נכנסנו לזירה, חטפנו וניצחנו. אנחנו נשמור בקדנציה הבאה על הסטטוס קוו שקבע בן גוריון בענייני 'דת ומדינה' - הוא ידע למה עשה את זה. הסטטוס קוו שנוצר על ידי בן גוריון ונשמר עשרות שנים עד היום הוא אחד הנושאים הרגישים בישראל ובסך הכול המנגנון הזה שמר במשך השנים על אחדות החברה הישראלית, ועל מרקם היחסים העדין בין חילונים, דתיים וחרדים. זהו אינטרס עליון שלנו כעם, להמשיך לשמר את האחדות הזו".

על ההשפעה של הבית היהודי ביחס להחלטות הרות גורל לעתידה של ישראל, אומר בנט כי הבית היהודי לוקחת חלק מכריע בהנהגת המדינה. "אנחנו לגמרי לא 'סרח העודף'. אנחנו המצפן. בממשלה זו, לראשונה אי-פעם, לא ישבנו עוד בספסל האחורי, לראשונה לקחנו חלק בהנהגת המדינה והשפענו בגדול: העברנו את חוק משאל העם, העברנו את החוק נגד שחרור מחבלים, יזמנו את המבצע להשמדת המנהרות ב'צוק איתן', קידמנו בניית רבבות בתים בכל רחבי הארץ לפתרון מצוקת הדיור, טיפלנו ברווחת עובדי הקבלן, קידמנו טיפול ורווחה בגיל השלישי, ועוד כהנה וכהנה פעולות ומעשים רבים וטובים. לצערי גם טעינו ושגינו ולעתים לא דייקנו, אבל היינו חלק מהנהגה וחלק ממשהו חדש שהתחיל. עשינו היסטוריה. אתה יודע מה, לא עשינו, אנחנו עושים היסטוריה".

מה החלום שלך?

"החלום שלי? וואו. כמו כל אדם אני חולם על שלום. לא שלום כמו שהרגילו אותנו מאז ימי אוסלו אלא פריחה אמתית של עם השולט בארצו וחי בה בשלום ובשלווה. השלום שלי הוא לא חומוס בדמשק, אלא עולם יהודי רוחני, יזמי, טכנולוגי ויצרני פורח".

בסיום הראיון מבקש בנט להדגיש כי מדינת ישראל נמצאת בעת חרום ואסור ליפול לשאננות. "באתי לעבוד, באתי לשנות מציאות שמתקרבת אלינו. זוהי עת חרום. גם לפני הבחירות של ההתנתקות איש לא העלה בדעתו איך הקדנציה תיגמר. אם נהיה שאננים - לא נהיה. אני מבקש מחבריי בציונות הדתית לבוא הביתה, לחזק את הבית. ציוני דתי שלא מצביע ל'בית היהודי' - כורת את הענף שעליו כולנו, כולל הוא בעצמו, יושבים. לא מספיק רק להצביע ל'בית היהודי' - צריך גם להביא את המעגל הקרוב והרחוק. עכשיו. לא יהיה מישהו אחר שיעשה את זה בשבילנו", אומר בנט.