'הנה התרשים המומלץ לנאום נתניהו'

המו"מ בין המעצמות לאיראן הוא בדיחה, משוכנע ההיסטוריון יצחקי שקובע: 'הם כבר מזמן מדינה גרעינית' ומציע לנתניהו נקודות לנאום.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ז' באדר תשע"ה

'הנה התרשים המומלץ לנאום נתניהו'-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: עיבוד מחשב: אריה יצחקי

ראש הממשלה נתניהו נחרץ לצאת לארצות הברית ולנאום בקונגרס למרות הביקורת המוטחת בו בארץ ובארה"ב. בשיחה ביומן ערוץ 7 מציג ההיסטוריון הצבאי והחוקר אריה יצחקי את מה שלטעמו אמור נאום נתניהו לכלול.

את דבריו אומר יצחקי על רקע תרשים גראפי שהכין ברוח תרשים הפצצה שהציג בשעתו באו"ם. בתרשים זה אין ציור של פצצה קריקטוריסטית אלא ציור של טיל סהג'יל ארוך טווח ועליו מספרים המתארים את קצב התקדמות הפצצות שיש בידי איראן. המספר שליד שנת 2015 מורה על לא פחות מ-15 פצצות שלדברי יצחקי איראן כבר מחזיקה בהן כעת.

בהתייחסו לדיווחים מהבוקר ולפיהם גולים איראניים מדווחים על אתר חדש להעשרת אורניות, אתר שהמערב כלל לא היה מודע אליו, הוא מזכיר כי גולים אלו של ארגון המוג'הידון-חאלק פרסמו מידע על אתר שהתגלה לפני 15 שנה ופורק ב-2003, אך לטעמו ההתנהלות הנוכחית מול ההתגרענות האיראנית אינה אלא בדיחה.

"יושבים כאן נציגי המעצמות ומתווכחים עם האיראנים על שאלת הצנטריפוגות. האיראנים מתעקשים על 9000 והמעצמות מדברות על 5000 או 6000 בזמן שלאיראנים יש כבר עשרים אלף צנטריפוגות פעילות, מחציתם באתרים שלא שמעו את שמם ופקחי האו"ם לא הגיעו אליהם".

יצחקי מוסיף ומציין כי בדיוני המעצמות דנים על פיקוח צמוד באתרי הרכבת הפצצות כמו פרצ'ין בעוד האיראנים עומדים בסירובם לאפשר גישה למקום לפקחי האו"ם. "יש בהחלט ממה לחשוש. ברור שאיראן חמושה תצית מרוץ גרעיני ותיתן מטריה גרעינית לארוגני הטרור".

"האמריקאים מדברים על כך שהמעצמות ישמרו על טווח של שנה שבה לא יוכלו האיראנים לייצר את הפריצה הגרעינית, אבל עם כל הכבוד לנתאנז ופורדו הם לא ביקרו באתרים רבים אחרים. אין לי ספק שראש המוסד וראשי ה-CIA יודעים זאת טוב ממני", הוא משוכנע בקובעו כי כבר משנת 2006 יש לאיראן נשק גרעיני.

בתרשים שאותו "מציע" יצחקי לראש הממשלה מצוין בתחתית התרשים כי בשנת 2005 היו בידי האיראנים 2 פצצות. מדובר ב-2 פרימיטיביות שנרכשו אז, פצצות כבדות שנישאות במטוס, אך מאז ועד היום השתכללו האיראנים, קידמו את הליך ההעשרה ופיתחו ראשי נפץ גרעיניים. "רוב הפצצות נישאות טילים. ואם היה ספק למישהו אז לפני כמה ימים מוחמד זריף דיבר על עשרים אלף צנטריפוגות שמתוכם 15 אלף חדישות ולא 5000 המיושנות שקיבלו מפקיסטאן. קצין איראני בכיר, נציגו של האייטולה חמינאי, אמר בשבת האחרונה במענה לכך שיש שמועות על תקיפה ישראלית צפויה של אתרי הגרעין באיראן שאם ישראל תתקוף תל אביב תושמד בתוך 6-7 דקות. גם כאן זו הייתה פליטת פה. 6-7 דקות זהו זמן טיסת טיל מהאתר באיראן ועד לתל אביב. כדי להשמיד את תל אביב צריך יותר מטיל אחד. יש בדברים הללו עדות לכך שיש בידי האיראנים שתיים או שלוש פצצות".

יצחקי משוכנע שאומדן זה של 6-7 דקות לא נאמר כהתפארות איראנית יהירה. הוא מדגיש שהאיראנים אינם כמדינות ערב המנפיקות הכרזות נטולות ביסוס. "האיראנים הם אנשים סופר מתוחכמים שעברו הכשרות, גם אצלנו", הוא מציין ומוסיף כי "הדבר המסוכן ביותר הוא שהם (האיראנים) שונים מאיתנו. יש להם ראש איראני. המושגים שלהם הם לא רציונאליים כפי שנדמה לנו שאנחנו רציונאליים. הם מאמינים במלחמת עולם שתביא לחזרת המשיח שלהם ובשם זה הם מוכנים להקריב מיליונים".

יצחקי משוכנע שניתן לבלום את האיראנים ולהכריח אותם לקבל את תכתיבי המערב. "החרפת הסנקציות תביא לכך שאיראן תיאלץ לפרק לפחות חלק מהנשק הגרעיני".

הוא מציין ומזכיר את מאבקי העבר בישראל סביב המידע אודות האיראנים. "יש לאיראן ארסנל שידענו עליו כבר ב-2010. שר הביטחון ברק ונתניהו רצו לתקוף אבל ראש אמ"ן, ראש המוסד והרמטכ"ל ושרים כמו בגין ומרידור התנגדו לכך".