המרססים נעצרו. רומא
המרססים נעצרו. רומא צילום: פלאש 90

הקהילה היהודית באיטליה מזועזעת לאחר שמחוץ ל'בית העם היהודי' ברומא התגלו כתובות נאצה נגד יהודים נוסח 'להעלות יהודים על המוקד' וצוירו צלבי קרס.

אנשי אבטחה במקום הזעיקו את המשטרה המקומית שפתחה מיד בחקירת המקרה.

למרות שבדרך כלל עובדי העירייה מוזעקים כדי לנקות את כתובות הנאצה, הפעם החליטו להשאיר אותן למשך מספר ימים. בדברים שמסרו לתקשורת הסבירו כי המטרה היא  "לפנות לכל מי שעובר במקום ולהזמין אותו לקרוא ולשפוט האם יש מקום בימינו לכתובות נוראיות שכאלו".

גורמים בבית העם ובקהילה היהודית דורשים מהמשטרה המקומית למצות את החקירה בהקדם, כדי לבדוק מי עומד מאחורי מעשים חמורים אלו שלא ידעה השכונה בעבר.

יצוין כי רק לפני כחודש בית המשפט ברומא פסק עונשי מאסר בפועל לשישה צעירים שתלו כרזות אנטישמיות ברחבי המדינה.

האירועים המדוברים אירעו לפני שנתיים כשרומא נשטפה באנטישמיות, וברחבי רומא רוססו כתובות אנטישמיות קשות נגד יהודים במספר אתרים בעיר, וגרמו לתחושה קשה בקרב יהודי המדינה.

בין השאר רוססו כתובות על יד מוסדות יהודיים, בית החולים היהודי, בית הקהילה, ומקומות נוספים. עובדי העיריה מיהרו למחוק את הכתובות ולנקות את האתרים השונים.

"הכתובות שהופיעו על הקירות באזורים שונים בעיר מהוות מעשה חמור ביותר, שערורייתי ומעליב נגד הקהילה היהודית וההיסטוריה שלה, מעשה שלבטח אינו מגיע לרומא ולתושביה". כך אמר בהודעה מיוחדת ראש עיריית רומא, ג'אני אלמנו. "אני מביע הזדהות מוחלטת עם הקהילה היהודית של רומא, ומודה לרשויות שהעמידו לדין והצליחו לגלות מי ביצע את המעשים המטופשים והשנואים האלה, אמר.