פולין
פולין פלאש 90

בעל מועדון לילה בפולין, שצלב קרס ענק רוסס על רצפת החניון של המועדון בבעלותו, מכחיש כי מדובר במעשה על רקע אנטישמי למרות הזעם של תושבים מקומיים.

בימים האחרונים התעוררה סערה בעיר צ'סטוחובה במרכז פולין, לאחר שתושבים מקומיים רבים הבחינו בצלב קרס צהוב ענק שרוסס על גבי האספלט במגרש החניה של מועדון ה"ריי" במרכז העיר.

רבים מהתושבים מיהרו להתלונן במשטרה המקומית, וטענו כי צלב הקרס הצהוב הענק בולט למרחוק וכי כל מי שעובר במרכז העיר יכול להבחין בו בקלות. הצגת סמלים נאציים נחשבת כעבירה פלילית בפולין וגוררת עונש מאסר.

מארק פליאן, בעל מועדון הלילה "ריי" הכחיש בראיונות לתקשורת המקומית כי מדובר בצלב קרס צהוב וכי המעשה בוצע על רקע ניאו-נאצי או אנטישמי. "על איזה צלב קרס אתם מדברים? מדובר בסך הכל בדרך האבנים הצהובות של 'הקוסם מארץ עוץ'. זרוע אחת של הדרך מצביעה על הכניסה למועדון הלילה, בעוד הזרוע השניה תצביע לכיוון במה חיצונית שעדיין לא נבנתה. לעיצוב הזה ישנן ארבע זרועות, בדיוק כמו הגלקסיה, מאחר וזהו דיסקוטק אסטרונומי. רק בגלל שהיטלר השתמש בזה, זה עדיין לא אומר כי מדובר בסמל של טוטליטריות", אמר פליאן.

אלא שההסבר של בעל מועדון הלילה לא שכנע כמעט אף אחד בצ'סטוחובה. פאבל קרישיאק, צושב העיר, כתב בטור אישי לעיתון הפולני הנפוץ "גזטה ויבורצ'ה" כי "צלב קרס תמיד יהיה מזוהה עם רצח עם, לא עם הקוסם מארץ עוץ".

הוא גם הוסיף והזכיר לבעל מועדון הלילה את גורלם של יהודי צ'סטוחובה בשואה. "בסתיו 1942 שילחו הנאצים 40 אלף מיהודי צ'סטוחובה למחנה ההשמדה טרבלינקה. זה מה שאירע לאנשים תחת הסמל הזה של צלב הקרס. צ'סטוחובה עדיין חיה תחת הצל של הפשע הזה ואנו לא רוצים לשכוח זאת" כתב קרישיאק.

עדיין לא ידוע האם המשטרה המקומית תחליט לפתוח בחקירה פלילית כנגד פליאן. צלב הקרס נותר בינתיים על הקרקע במרכז העיר.