"עסקת הטיעון היא פשע"

"אין הרתעה וחיי אדם הפכו הפקר", אמר אביו של ינון לבנון הי"ד, על רקע כוונת הפרקליטות לבקש עונש מקל על מבריח השב"חים שהרג את בנו.

ישי קרוב , י' באדר תשע"ה

בבית המשפט המחוזי בבאר שבע התקיים היום (ראשון) דיון בעניינו של סעיד אלנבארי, מבריח שב"חים בדואי אשר הרג לפני שנתיים את ינון לבנון הי"ד, בתאונה מחרידה באזור מיתר בהר חברון.

בדיון היתה צפויה הפרקליטות להציג עסקת טיעון אליה הגיעה עם אלנבארי, לפיה יגזרו עליו שלוש וחצי שנות מאסר בלבד, אלא שאלנאברי לא התייצב לדיון ולכן נדחתה הצגת עסקת הטיעון לדיון שיערך עוד שלושה שבועות.

לעומת זאת, בני משפחתו וחבריו של ינון הי"ד, אשר זועמים על עסקת הטיעון, הגיעו לדיון.

אביו של ינון, חיים, אמר כי הם מוחים על כך שהמדינה מקלה בעונשו, "הגיעה לעסקת טיעון על שלוש וחצי שנים כאשר אנחנו מדברים על הריגה. הדעת לא סובלת את זה. החוק מזולזל, אין הרתעה וחיי אדם הפכו הפקר. אנחנו דורשים שינוי בעסקת הטיעון. עסקת הטיעון הזו היא פשע ושערורייה".

"איך המדינה לא יכולה ולא יודעת לאכוף את החוקים שלה עצמה?", אמר לבנון האב והוסיף כי העובדה שעסקת הטיעון מוצעת על אף שהנאשם אינו מתייצב לדיונים ומזלזל בהליך המשפטי, "חמורה שבעתיים".

חיים סיפר על בנו שנהרג. "ינון היה בחור צעיר מלא קסם אישי, קשור מאוד לחברים ולמשפחה. תמיד הוא היה שמח. היה מוכשר מאוד עם ידי זהב, רגיש, משורר, נגן כינור, איש של בניה בעבודה עברית ואהבת הארץ ואהבת העם בערה בו מאוד מאוד".

בני משפחת לבנון, הנעזרים משפטית בידי ארגון חוננו, מתכוונים להמשיך במאבק ולנסות ולבטל את עסקת הטיעון, כך שמי שהרג את בנם ישהה בבית הסוהר לזמן רב.

לפני כשנתיים נהרג לבנון הי"ד, צעיר תושב סוסיא שבהר חברון בתאונה שהתרחשה בסמוך למחסום מיתר. מבריח שב"חים בדואי שנסע בפראות ונמלט מניידת משטרה, עקף עשרה רכבים בקו לבן והתנגש ברכב בו נהג ינון. ינון נהרג במקום.