לגיטימי בעיניו
לגיטימי בעיניו צילום: צילום מסך

תנועת "סטודנטים למען ישראל" פנתה לפרקליטות המדינה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד העיתונאי ופעיל השמאל חגי מטר בגין דברי הסתה שכתב בפייסבוק המצדיקים פגיעה בחיילי צה"ל.

ביום שישי האחרון בשעה ארבע אחה"צ פרסם מטר פוסט בנוגע ל'הפגנה' של השמאל הקיצוני וערבים נגד חיילי צה"ל בבילעין.

במהלך האירוע הותקפו חיילי צה"ל באבנים. אחד הגולשים, שי גליק שאל את מטר: "מה זה צעירים. מי שזורק אבן. הוא צעיר. ובקט"ב גם. וכדורים גם? איך בעיניך נהפכים למחבל. או שמא כל ערבי הוא צעיר ואין מחבלים כלל. כי אם ההגדרה זה נסיון רצח . אדל ביטון ויונתן ואשר פלמר זועקים".

בתגובה ענה מטר: "צעירים זה עד גיל עשרים. ולא היו לא בקתבים, וכדורים רק הצבא ירה. והמטרה של האבנים היו חיילים חמושים מכף רגל ועד ראש שתקפו מפגינים לא אלימים ופלשו לכפר. מטרה לגיטימית לגמרי בניגוד לילדים".

גליק הוסיף ושאל: "חגי. מי שיורה בילד והיורה בן 17, הוא צעיר או מחבל? ואם זה יהודי היורה? והאם לגיטימי גם לזרוק בקטב על אותם חיילים? ולירות עליהם? איפה הגבול?" בתגובה השיב מטר כי "צעיר זה דבר יחסי. יחסית להפגנה
רבת משתתפים, רבים מהם מבוגרים, זורקי האבנים היו הצעירים שם. וכן, לגיטימי גם לירות על חיילים. אני לא חושב שזו טקטיקה נכונה כיום, וכמובן ששום דבר כזה לא קרה במאבק העממי בכפרים מעולם, אבל לגיטימי זה כן".

ב'סטודנטים למען ישראל' מציינים כי הדברים כתובים ומופיעים בעמוד הפייסבוק של מטר גם נכון לשעה זו. "אנו קוראים ודורשים מהפרקליטות לפעול בנושא, לאכוף את החוק ולחקור את מטר בגין הסתה לטרור ואלימות. אנו נעקוב אחר התנהלות הפרקליטות בנושא, בתקווה שלשלם שינוי לא תתעלם ותתייחס לדברים בביטול, כפי שעשתה עשרות פעמים
בעבר", נכתב בפניית הארגון.

יו"ר התנועה, אליהו ניסים, ציין בפנייתו כי השופטת בכור התייחסה בעבר לנושא התנהלות הפרקליטות ביחס לעבירות הסתה וכתבה: "מקבץ ראיות ההגנה על ציר הזמן שבין אוקטובר 2008 לבין אוגוסט 2010 משקף התייחסות תמוהה של רשות האכיפה הרלוונטית כלפי גילויי פרסום אלימות קיצונים, מסוכנים ומסיתים, לאלימות/טרור/ גזענות, כלפי חיילים, יהודים, ואף שר בממשלת ישראל".

עוד כתבה השופטת בכור כי "ברי כי יש בראיות ההגנה כדי להצביע על התייחסות תורתית, כללית וכמעט נגועה באוטומאטיזם בכל הנוגע לשלילת התקיימות רכיב האפשרות הממשית בעבירת ההסתה. כך כיצד קריאות המוניות ל'מוות ליהודים', 'סירוס המתנחלים' ו'הרג חיילים', אינם יכולים להביא למעשי אלימות כלפי כל אחד מהקהלים הנ"ל?!", תמהה השופטת, והוסיפה, "האם כל אלה לא נפגעים כתוצאה ממעשי אלימות או טרור כמעשה שביום יום כמעט?".

השופטת בכור אף ביקרה בחריפות את חוסר הטיפול בתלונות בגין התבטאויות של אנשי שמאל וערבים וקבעה כי הדבר גורם לתחושת אפליה בקרב אנשי הימין. השופטת קבעה כי חוסר הטיפול בתלונות, "הוא שיוצר מדרון חלקלק של הסתה
מסלימה ומתגברת שלא נעצרת או מועטת בחקירה או העמדה לדין של העבריין, ובצד זאת מתעצמת גם תחושות שמנגד על הפליה פסולה כנגד המחזיקים בדעה מנוגדת, וזאת כתוצאה מהתנהגות שערורייתית של הרשות, הפוגעת בעקרונות של צדק והגינות משפטית".