גן סיפור
גן סיפורצילום: אלי נאמן

פרויקט "גן סיפור" בחולון, עיר הילדים, חוגג בימים אלה כ-50 גנים המשלבים ספרות ילדים ופיסול סביבתי ברחבי העיר. 44 גנים מתוכם כבר פזורים ברחבי העיר והשאר מצויים בשלבי תכנון והקמה שונים. בין ספרי הילדות האהובים בכל הזמנים, שעל פיהם הוקמו גני סיפור: "דירה להשכיר", "הכינה נחמה", "על גמדים, פטריות ומה עוד", "דודי שמחה", "המקק שנכנס לו ג'וק", "שפת הסימנים של נועה", "איתמר מטייל על קירות", "הנסיך הקטן", "סבא אליעזר והגזר", "והילד הזה הוא אני", "המפוזר מכפר אז"ר", "איה פלוטו", "האריה שאהב תות" ואחרים.

פרויקט "גן סיפור", שהחל בחולון לפני יותר מעשור, ביוזמת ראש העיר, מוטי ששון ומנכ"לית העירייה, חנה הרצמן, הוא אחד המיזמים התרבותיים, המעניינים והמיוחדים בעיר, שהביא לביסוס מעמדה כ"עיר הילדים", לצד מוזיאון הילדים, המדיטק, המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, המרכז לתיאטרון בובות ועוד.

במרכזו של הפרויקט פסלי סביבה, אותם עיצבו אמנים בהשראת סיפורי ילדים מוכרים ואהובים, המוצבים בעשרות גנים ציבוריים ברחבי העיר. הגנים מציעים לילדים חוויה המגבירה את האהבה לספרים, במקביל לחשיפתם לעבודות אמנות פלסטית מגוונות. באמצעות פרויקט זה מקבל הגן הציבורי מרכיב חינוכי נוסף, מבלי לוותר על מרכיביו האחרים: משחק מוטורי, בילוי בחיק הטבע, פעילות ספורטיבית ומפגש חברתי לגילאים שונים.

גני הסיפור הפכו עם השנים לאבן שואבת למבקרים רבים מהעיר, מהארץ ומחו"ל ובחופשות החגים והקיץ נערכות בהם פעילויות לילדים סביב הסיפורים המפוסלים. בשנת 2009 זכה הפרויקט ב"פרס עזריאלי לתכנון אורבני".

הודות לפרויקט, הצטרפה חולון לשורה ארוכה של ערים ידועות ברחבי העולם, שיזמו פרויקטים של אמנות סביבתית ברמה מוזיאלית. פרויקטים דומים קיימים ב"הפטלין" בהולנד, בפרויקט של האמנית הדגולה ניקי סאו פאאל באיטליה, בפינות הסיפור ב"טיבולי" בדנמרק ובגני הפיסול של פארק "יורודיסני" בצרפת.

פרויקט "גן סיפור" הוא חלק מטיפוחן של ה"ריאות הירוקות" בחולון, שהינה אחת הערים הירוקות ביותר בישראל. כיום מתפרשים השטחים הירוקים בחולון על פני כ-1,220 דונם. זאת ועוד, כ- 460,000 פרחי עונה וכ-2,500 עצים צעירים מייפים את רחובות העיר ואת שדרותיה.

בין הגנים שנחנכו לאחרונה במסגרת הפרויקט:

גן סיפור "גן גורים" - על פי ספרו הידוע של רפאל ספורטה. הגן תוכנן על ידי משרד אדריכלי נוף ברוידא- מעוז ופוסל על ידי הפסל אהרל'ה בן אריה. הגן כולל דמויות פילים וספסלים, כמו גם מתקני משחק ייחודיים מעץ וכבלים, פינת כושר, מדשאות, פינות ישיבה ומצללות. כן כולל הגן גבעה חולית ובה צמחיית חולות מקומית, כמחווה לחולון שצמחה מהחולות. הגן ממוקם בקריית אילון.

גן סיפור "היה הייתם שני קופים" - "בְּאֶחָד הַשְּׁבִילִים שֶׁל הַסָּפָארִי שָׁכַב מַסְמֵר חַד. מִי יוֹדֵעַ כַּמָּה זְמַן הוּא שָׁכַב שֵׁם עַד שֶׁהַמְּכוֹנִית שֶׁל גִּידִי וְשֶׁל אַבָּא דָּרְכָה עָלָיו" - כך מתחילה ההרפתקה המתרחשת בספארי ובעולם הדמיון ומתוארת בספרו של דויד גרוסמן, "היה הייתם שני קופים". בהשראת הקופיף יויו, הילד גידי ושאר חבריהם, עיצבה האמנית והפסלת לילך פנקס-מרקמן פסלים גדולים וצבעוניים בדמות קנגורו, ג'ירף, מכונית דמיונית וירח מנצנץ, שהוקמו על ידי צוות "אפי חוג'סטה בע"מ", בתוך גן ירוק ומזמין, שתוכנן בידי אדריכלית הנוף קרני גרשטיין ובו מגוון אפשרויות לבילוי ומשחק על הפסלים ובמתקנים שלצדם. הגן ממוקם בקריית אילון.

גן סיפור "האריה שאהב תות" - הגן הוקם בהשראת ספרה הקלאסי של תרצה אתר העוסק באריה שחשב בטעות שהוא אוהב תות, עד שפגש בחבורת ילדים וטעם מהתותים שהביאו ליער. בין הפסלים, שעוצבו בידי הפסל אסף ליפשיץ, ניתן למצוא פסל ברונזה גדול ומרשים של אריה שלועו פעור ובו צרור תותי שדה, פסל של תות שדה צבעוני עליו יושב ילד, כאשר מולו ניצבים שני ילדים, בגודל אמיתי, העשויים ברונזה, פסל של צלחת צ'יפס גדולה וכן מתקן בצורת שיפוד. הגן תוכנן על ידי אדריכלית הנוף קרני גרשטיין ומלבד הפסלים המרשימים כולל הגן גם מתקני משחק וספורט, רחבות דשא וצמחיה, אזורי ישיבה ובילוי. הגן ממוקם בקריית אילון.

גן סיפור "טריקים בצלחת" - הגן הוקם בהשראת ספרן של הסופרת סימה להט, תושבת חולון ונכדתה עמית מירון, אשר רקמו עלילה בנושא התמודדויות שחווים הורים סביב האכלת ילדיהם הפעוטים. רכבת הנוסעת לתוך פה פתוח, אופה חביב, דמויות אנשים ה"רודפים" אחר ילד על מנת להאכילו, הם חלק מהפסלים הצבעוניים והעליזים שעיצבה הפסלת מירי קולן. האיורים המקוריים בספר הינם של המאייר אורי ויסלר ז"ל ותכנון הגן בוצע בידי האדריכלית כרמלה גבריאל. גם השילוט בגן הינו ייחודי ועוצב על ידי הפסלת בצורת מאכלים כמו קוראסון וסוכריה. בגן ישנם מתקני משחק לפעוטות, ריהוט גן, רחבות דשא וגינון. הגן ממוקם בתוך גן התנאים, בשכונת ג'סי כהן.

כמו כן, בימים אלה מסתיימת הקמתם של שני גני סיפור חדשים נוספים בעיר:

גן סיפור "עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור" - על פי ספרם של אפרים סידון ויוסי אבולעפיה, שהוקם בין רחוב השחר לבין רחוב ההסתדרות וכולל שלושה פסלי ברונזה, שעוצבו על פי הסיפור בידי האמן יצחק מבורך.

גן סיפור "מפלצת סגולה" - על פי ספרה של רינת הופר, שהוקם בקריית מיכה, הסמוכה לשכונת ג'סי כהן וכולל דמות גדולה של מפלצת סגולה, שפוסלה בידי האמנים נוגה ספקטור וחן וינקלר, העשויה בטון מחופה בפסיפס קרמיקה, שניתן לזחול מתחתיה ולטפס עליה וכן קירות קסומים המייצרים תחושת אינסופיות.

מלבד גני הסיפור הפזורים בשכונות השונות בחולון, ממוקם בעיר גם בית קפה המתכתב עם הפרויקט: "קפה גן סיפור" - בית קפה מעוצב, המותאם לילדים ולהורים, הממוקם בלבו של מתחם מוטה גור במרכז העיר. מתחם מוטה גור הינו מתחם גני הסיפור הגדול ביותר, המצוי במרכזה של שכונת קריית אילון ובו מקבץ של 8 גני סיפור, בהם: "הכינה נחמה", "על גמדים, פטריות ומה עוד", "דירה להשכיר", "איתמר מטייל על קירות" ועוד. בית הקפה עוצב על ידי האדריכלית לטיסיה בלחוביץ', תוך הקפדה על האינטראקציה של המקום עם הפרויקט.

ייחודו של בית הקפה, מלבד מיקומו, הוא בכך שהינו ידידותי לילדים. העיצוב נעשה בהשראת הסיפורים, תוך שילוב צבעים ססגוניים והשולחנות מתאימים לישיבה נוחה של ילדים ומשפחות.

התפריט כולל מנות שילדים אוהבים ולחלק מהמנות ניתנו שמות בהשראת הסיפורים, כמו "השקשוקה של איתמר" או "התותים של אריה".

האטרקציה לילדים ב-ה' הידיעה היא הספריה הפועלת במקום, הכוללת כ-300 ספרים מיד שנייה, הנתרמים על ידי הקהילה למען אנשים עם בעיות נפשיות. הספרים חודשו והם נמכרים ב-20 שקלים בלבד לספר. הילדים מוזמנים לקנות או לעיין בספר ילדים, תוך כדי הישיבה בבית הקפה וההורים יכולים לרתק אותם בהקראת סיפורים. גם בשירותים חשבו ב"קפה גן סיפור" על הילדים והם עוצבו בהשראת הסיפור "סיר הסירים", כאשר במקום ישנו כיור נמוך המותאם במיוחד עבורם.

הכניסה לכל גני הסיפור חופשית בכל שעות היום ופרטים עליהם ניתן למצוא באתר העירוני www.holon.muni.il